Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nierówność edukacyjna związana ze śmiertelnością

Nierówność edukacyjna związana ze śmiertelnością

Nierówności społeczno-ekonomiczne mają ogromny wpływ na liczbę zgonów związanych z rakiem w Europie. Chociaż rak dotyka wszystkich, najbardziej uderza w osoby najmniej wykształcone. Zespół naukowców z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), agencji Światowej Organizacji Zdrowia, we współpracy z holenderskim szpitalem uniwersyteckim Erasmus MC, a także dziesiątkami innych organicznych onkologów, przeanalizował i porównał dane dotyczące ryzyka. Zgony na nowotwory złośliwe według poziomu wykształcenia w osiemnastu krajach Europy w latach 1990-2015 i dla całej populacji w wieku od 40 do 79 lat. Stanowi to prawie 70% wszystkich zgonów z powodu raka w Europie.

Od ustaleń naukowców nie odwołano się. Badanie zostało opublikowane w poniedziałek, 28 listopada, w Lancet Regional Health Europe Finansowany przez National Cancer Institute (INCa), podkreśla stopień, w jakim status społeczno-ekonomiczny, mierzony tutaj poziomem wykształcenia, odgrywa rolę w ryzyku śmierci z powodu raka. Oferuje globalne spojrzenie na nierówności poprzez porównanie krajów, a także ludności w każdym kraju. « Partout w Europie, co jest zwyczajem w Republique tchèque, w Finlandii, w Espagne czy bis we Francji, bo nie ma wyjątków dla form raka, a nie raka, rak leży w tabac i alkoholu, celui du poumon w głowie „zauważa Salvatore Vaccarella, epidemiolog z IARC, który koordynował to badanie.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Jak bakterie z naszych ust przyspieszają rozwój raka okrężnicy

W kilku badaniach wykazano już społeczne dysproporcje w śmiertelności z powodu raka. „To badanie ma tę zaletę, że obejmuje zasięg geograficzny i chronologię oraz przedstawia interesujący obraz”.Lekarz i epidemiolog Jean-David Zeitoun, który nie był zaangażowany w tę pracę, zauważa. Różnice geograficzne wydają się drugorzędne w stosunku do lepiej wykształconych grup. Z drugiej strony, gdy ktoś jest słabo wykształcony, znaczenie kraju odgrywa pewną rolę.

Silne różnice między krajami

Wskaźniki śmiertelności są wyższe wśród populacji znajdujących się na dole hierarchii społecznej, a stopień nierówności różni się znacznie w zależności od kraju, nakreślają naukowcy z IARC. „Znaczący odsetek – około 32% wśród mężczyzn i 16% wśród kobiet – zgonów z powodu raka jest związany z nierównościami w edukacji”, dodają. Odsetek ten może sięgać odpowiednio 46% i 24% w Europie Wschodniej i krajach bałtyckich. Badanie wykazało również, że mężczyźni z najniższym wykształceniem są dwa razy bardziej narażeni na śmierć z powodu raka płuc niż osoby z wyższym poziomem wykształcenia. Jeśli chodzi o raka szyjki macicy, kobiety z uboższych środowisk są trzy razy bardziej narażone na śmierć z jego powodu niż inne.

READ  Brak snu może skrócić zdrowe życie nawet o 7 lat

Masz do przeczytania 60,14% tego artykułu. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.