Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemiecki plan europejskiej obrony przeciwrakietowej budzi w Polsce kontrowersje

Niemiecki plan europejskiej obrony przeciwrakietowej budzi w Polsce kontrowersje

Pod względem obrony powietrznej Polskie Siły Zbrojne są dobre, zwłaszcza od początku wojny na Ukrainie Warszawa zdecydowała się znacząco je wzmocnić w tym obszarze, zwłaszcza szeregiem dodatkowych baterii patriotycznych. [avec leurs missiles intercepteurs de type PAC 3 MSE associés]Zintegrowany System Dowodzenia Bojowego dla Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej [IBCS – Integrated Air and Missile Defense Battle Command System] i systemu CAMM [avec plus d’un millier de missiles] Zaprojektowane przez MBDA.

W Redzikowie, w ramach NATO, Polska gości także bazę obrony powietrznej AEGIS Ashore, wyposażoną w radary SPY-1 i rakiety przechwytujące SM-3 Block IIA. Po kilku latach opóźnienia obiekt został oddany do użytku w grudniu ubiegłego roku.

Ponadto w październiku 2022 r. Niemcy uruchomiły inicjatywę Europejskiej Tarczy Narciarskiej [ESSI]W ramach NATO polski rząd, wówczas zdominowany przez konserwatystów PiS, nie uznał za stosowne do przyłączenia się.

Przypominamy, że celem ESSI jest rozwój obrony przeciwrakietowej na skalę europejską poprzez zakup dedykowanych systemów, w tym IRIS-T SLM produkowanego przez niemiecką grupę Diehl Defence. Obsługiwane przez USA i USA Patriot PAC-3.

Choć w wyborach do Zgromadzenia Ustawodawczego zajął pierwsze miejsce, nie uzyskał większości wystarczającej do ponownego sformowania rządu. Musiał więc ustąpić przed koalicją kierowaną przez Mediację [et pro-Union européenne] Donalda Tuska. Chce także zrewidować decyzje podjęte przez swojego poprzednika Mateusza Morawieckiego, pomimo publicznego okazywania niezgody z prezydentem w wielu obszarach. [conservateur] Andrzej Duda…. Podobnie jak kwestia obrony powietrznej.

Tak więc w nocy z 13 na 14 kwietnia br. Tusk wspomniał o możliwości przystąpienia Polski do ESSI, którą porównywał. Wielowarstwowy system obrony przeciwrakietowej wdrażany przez IDF.

„Niedawny irański atak potwierdził znaczenie posiadania izraelskiego systemu obrony powietrznej, takiego jak Żelazna Kopuła” – powiedział. ogłosił Tusk.

Nawiasem mówiąc, „Żelazna Kopuła” [ou Iron Dome] Nawiązuje do izraelskiego systemu obrony powietrznej…, którego uzupełnieniem są urządzenia „Proca Dawida”, Arrow 2 i Arrow 3.

READ  Mistrz Francji dla Rami Cavagna

„Nie ma powodu, dla którego Europa nie miałaby zbudować własnego uzbrojenia przeciw rakietom i dronom” – kontynuował polski premier. „Nie trzeba wielkiej wyobraźni, aby zdać sobie sprawę, że możemy znaleźć się w strefie zagrożenia” – dodał. Aby zrodzić się pomysł przyłączenia się do zainicjowanego przez Niemcy programu tarczy antyrakietowej, powinien on mieć charakter „uzupełniający” w stosunku do polskich możliwości.

Prezydent Duda nie nadaje jednak na tych samych falach. „Od wielu lat rozwijamy system obrony powietrznej głównie w oparciu o system Patriot, na który już dawno podpisaliśmy kontrakty” – wspomina. „ESSI to niemiecki projekt komercyjny, do którego Polska nie brała udziału, gdyż miała własne inicjatywy we współpracy z USA i Wielką Brytanią. [via MBDA UK] „, przekonywał.

W polskim systemie politycznym za nadzór nad siłami zbrojnymi odpowiada prezydent. Nie może jednak przeszkodzić w podejmowaniu decyzji dotyczących zakupu sprzętu wojskowego, za które odpowiada rząd, a więc ostatecznie premier.