Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemcy przyznają, że „gaz jest obecnie zasobem deficytowym” po spadku dostaw z Rosji

https://assets-decodeurs.lemonde.fr/redacweb/ukraine-cartes-infographic/derniere-maj-ukraine-avancee-russe.pnghttps://assets-decodeurs.lemonde.fr/redacweb/ukraine-cartes-infographic/derniere-maj-ukraine-avancee-russe.png30Stan na mapiePowiększenie

Kontekst

Zdjęcie z okładki: Agence France-Presse / Alexandre Zubin

Wkłady do tej transmisji na żywo są otwarte od 9:00 do 21:00.

  • nadania statusu kandydatki do członkostwa w UE, Kijów może liczyć na wsparcie przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen, która w środę wezwała przywódców europejskich do „Aby wznieść się na wyżyny historycznej odpowiedzialności”. Wołodymyr Zełenski będzie kontynuował swoją pracę „Telefon Maraton” Wśród przywódców europejskich, aby uzyskać konsensus na korzyść tak. Od godz. 11:00 Olivier Costa, profesor nauk politycznych i specjalista w Parlamencie Europejskim, odpowiada na Twoje pytania.
  • Po szczycie europejskim powinien nastąpić kolejny szczyt Grupy Siedmiu i 1/3 NATOW którym weźmie udział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Kwestia, w jaki sposób pomoc finansowa powinna znaleźć się w centrum dyskusji na tych trzech spotkaniach. Kanclerz Niemiec Olaf Schulz wezwał w środę z Berlina do ustanowienia „Plan Marshalla” Na odbudowę Ukrainy z budżetem kilku miliardów euro. Biały Dom podkreślił, że Wołodymyr Zełenski będzie praktycznie interweniował podczas tych dwóch spotkań.
  • Siły rosyjskie nadal umacniają swoją pozycję w miastach Łyszczańsk i Siewierodonieck w Donbasie. Enklawę ukraińskiego oporu wokół tych dwóch strategicznych miast przemysłowych coraz bardziej otaczają Rosjanie. „Chcą krok po kroku zniszczyć cały region Donbasu. Całkowicie. Łysyczańsk, Słowiańsk, Kramatorsk … Chcą zamienić wszystkie miasta w Mariupol „powiedział prezydent Zełenski od środy wieczorem do czwartku.
  • W Mikołajowie dwa magazyny zboża zostały trafione przez rosyjskie bombardowania W środę rannych zostało pięć osób. Porty Mikołajów i Odessy zostały zamknięte od początku konfliktu, paraliżując transport morski surowców rolnych, który do tej pory był głównym szlakiem eksportowym Ukrainy.

Tutaj znajdziesz nasze życie z wczoraj.

Przeczytaj wszystkie nasze artykuły, analizy i raporty dotyczące wojny na Ukrainie

READ  „Energia wiatrowa to szkodliwa energia”

chroniczny. Jak bronisz Kijowa w imię demokracji, kiedy to oznacza sojusz z jednym lub kilkoma autorytarnymi reżimami? »

pas startowy. Pierre Lelouch: „To, co początkowo było lokalnym konfliktem wyłącznie na Ukrainie, stało się niewypowiedzianą wojną zastępczą między NATO a Rosją”

Notacja dźwiękowa. Wojna na Ukrainie: zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego

realistyczny. Reporterzy bez Granic donosili, że ukraiński dziennikarz Max Levin został „rozstrzelany przez Rosjan”

Reportaż. W drodze do Mariupola mieszkańcy, którzy wybrali powrót do piekła

obraz. Scenarzystka i Pierwsza Dama Ukrainy, Olena Żeleńska, Z cieni wojny