Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemcy „próbują zmienić UE w IV Rzeszę” – polski polityk oburza się na zarzuty | Globalizm

Ursula von der Leyen „przejęta” wyrokiem polskiego sądu

Jarosław Kaczyński, lider partii rządzącej w Polsce Prawo i Sprawiedliwość, wpadł w szał po tym, jak blok stwierdził, że podejmuje kroki prawne w odpowiedzi na orzeczenia krajowego trybunału konstytucyjnego, które kwestionują praworządność UE w zakresie prawa krajowego. Posunięcie Komisji Europejskiej, kierowanej przez prezydent Ursulę von der Leyen, jest eskalacją sporu z Warszawą o praworządność, który rozpoczął się wraz z przejęciem władzy przez eurosceptyczne Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku.

Kaczyński, który jest także jednym z czterech wicepremierów Polski, dodał: „Gdybyśmy my Polacy zgodzili się na tego rodzaju nowoczesne podporządkowanie, degradowalibyśmy się na różne sposoby.

„Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest głównym instrumentem stosowanym w tej procedurze.

Jego słowa wywołają zdziwienie, bo pośrednio odnoszą się do III Rzeszy – innymi słowy do nazistowskich Niemiec, którymi rządził Adolf Hitler.

Ursula von der Leyen et Jarosław Kaczyński (Zdj .: GETTY)

Flagi UE podczas niedawnego protestu w Polsce przeciwko kontrowersyjnej ustawie medialnej (Zdj .: GETTY)

Przemawiając na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki, który jest również członkiem PiS, powiedział, że nie zgadza się ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, oskarżając Brukselę o błędną interpretację jej uprawnień.

Dodał: „Myślę, że coraz więcej państw członkowskich UE dostrzega, że ​​należy ograniczyć kompetencje UE”.

W oświadczeniu wydanym przez polski rząd w środę stwierdzono: „Komisja uważa, że ​​te orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego naruszają ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa unijnego i unijnego. Moc wiążąca orzeczeń Trybunału. Unia Europejska.”

TYLKO W: Brexit LIVE – boom w rybołówstwie, gdy brytyjskie miasto przygotowuje się do boomu

Mateusz Morawiecki Jaroslav Kaczyński

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński (Zdj.: GETTY)

Starcie opóźniło uwolnienie miliardów euro z Unii Europejskiej dla Polski, ponieważ komisja twierdzi, że polskie sądy nie są niezależne od wpływów politycznych, co oznacza, że ​​fundusze nie są chronione przed nadużyciami.

READ  Ukraina: Rozmowy mogą się odbyć w środę

Komisja stwierdziła, że ​​wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, ponieważ orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego pozbawiły osoby chcące wnosić sprawy do polskich sądów prawa do skutecznej ochrony sądowej zapisanego w traktatach UE.

Dodał: „Komisja ma wreszcie poważne wątpliwości co do niezależności i bezstronności Trybunału Konstytucyjnego i uważa, że ​​nie spełnia on już wcześniej ustanowionych prawem wymogów Trybunału.

nie przegap
Putin wydaje nową serię żądań w miarę narastania obaw przed inwazją [INSIGHT]
Obawy sprawiły, że Liz Truss „nie chciała” aktywować Artykułu 16 [REVEAL]
Truss w obliczu Brexitu, gdy UE grozi zdradą 80 miliardów funtów [COMMENT]

Janusza Kowalskiego

Janusz Kowalski, poseł RP (fot. Janusz Kowalski)

Polska

Polska przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku (Zdj.: GETTY)

Polska, która przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku, ma dwa miesiące na odpowiedź na wysłane w środę oficjalne pismo notyfikacyjne.

Jeśli Komisja nie jest usatysfakcjonowana odpowiedzią Warszawy, może przesłać Polsce uzasadnioną opinię, w której zwraca się o przestrzeganie prawa UE, ponownie z dwoma miesiącami na odpowiedź.

Wtedy komisja mogłaby pozwać Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który mógłby nakładać na Warszawę dzienne kary, dopóki nie zastosuje się do tego obowiązku.

Notatka informacyjna Mateusza Morawieckiego

Arkusz informacyjny Mateusza Morawieckiego (fot. Express)

Takie dzienne kary nałożyła już na Polskę w dwóch innych sprawach, które obecnie wynoszą 1,5 miliona euro (1,70 miliona dolarów) dziennie.

Janusz Kowalski, były członek PiS, który teraz reprezentuje Solidarną Polską, powiedział Express.co.uk, mówiąc o tzw.

Wyjaśnił: „Dzisiaj Berlin przewodzi Unii Europejskiej. Nie szanuje traktatów Unii Europejskiej i traktuje Polskę jak kolonię – chce jej odebrać suwerenność.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu (Zdjęcie: GETTY)

Polska traci miliardy euro na realizację unijnej polityki klimatycznej.

Polska musi przeanalizować doświadczenia Wielkiej Brytanii z Brexitem.

READ  Ukraina: Jak akcja humanitarna prowadzona przez SECI UNSA OGF zjednoczyła całą grupę korporacyjną wokół wspólnego celu

„Nie można wykluczyć referendum w sprawie wystąpienia Polski z Unii Europejskiej w ciągu tej dekady, jeśli Polska nadal będzie atakowana przez biurokratyczną i ideologiczną UE.

„Unia Europejska nie realizuje dziś swoich podstawowych zadań gospodarczych i skupia się na łamaniu traktatów, realizacji programu ideowego i odbieraniu suwerenności państwom członkowskim”.