Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nie ma federalnego procesu dla funkcjonariusza, który postrzelił Jacoba Blake’a w plecy

Amerykański Departament Sprawiedliwości ogłosił w piątek, 8 października, że ​​nie będzie federalnego procesu policjanta, który w sierpniu 2020 r. poważnie zranił Afroamerykanina Jacoba Blake’a w Kenosha, wywołując falę oburzenia antyrasistowskiego w Stanach Zjednoczonych. “Departament podjął tę decyzję, ponieważ uzyskane dowody były niewystarczające, aby udowodnić, że funkcjonariusz użył nadmiernej siły.Według komunikatu prasowego.

23 sierpnia 2020 r. Jacob Blake został kilkakrotnie postrzelony w plecy na oczach swoich trzech synów, gdy policja próbowała go aresztować pod zarzutem przemocy domowej. Ta scena, opublikowana w Internecie, ożywiła mobilizację przeciwko przemocy policyjnej, trzy miesiące po morderstwie Afroamerykanina George’a Floyda, który udusił się pod kolanem białego agenta w Minneapolis.

«Nie ma wystarczających dowodów»

Wywołało to trzy noce zamieszek w Kenosha, mieście w regionie Wielkich Jezior, których kulminacją było 25 sierpnia, kiedy 17-latek związany z milicją samoobrony wystrzelił z karabinu półautomatycznego do trzech protestujących, zabijając dwóch. Osoby. Sprawa doprowadziła również do silnej mobilizacji w świecie sportu, w szczególności przełożenia kilku spotkań NBA.

W styczniu 2021 r. sędziowie z Wisconsin zrezygnowali już z ścigania zaangażowanych klientów. Miejscowy prokurator generalny Michael Gravelli uznał, że właściciel strzelaniny był w samoobronie, ponieważ Jacob Blake „walczyć nożemby go przesłuchać. Następnie rząd USA wskazał, że FBI prowadzi śledztwo w celu ustalenia, czy prawa obywatelskie Jacoba Blake’a zostały naruszone.

Funkcjonariusze przeanalizowali kilka dokumentów, w tym „Raporty policyjne, zeznania świadków, zdjęcia, filmy…– Ale w końcu.Wyżsi prokuratorzy federalni stwierdzili, że nie ma wystarczających dowodów, aby ustalić ponad wszelką wątpliwość, że funkcjonariusz celowo naruszył prawa obywatelskieNapisane przez Jacoba Blake’a, według ministerstwa.

READ  Żywe szczepienie: 10 milionów Francuzów otrzymało dwie dawki