Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dmitrij Muratow, Pokojowa Nagroda Nobla „w imieniu rosyjskich dziennikarzy, ofiar represji”

Obok Filipińska Maria RessaJest to pomnik rosyjskiej prasy, który Komitet Noblowski postanowił uhonorować w piątek, 8 października, przyznaniem Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrijowi Muratowowi równie nieoczekiwanie, co symbolicznie.

Przez to jest gazeta Novata GazzettaZnany z jakości swojej pracy, a także z honorowych męczenników. W swojej pierwszej reakcji niestrudzony redaktor naczelny Muratow od razu złożył hołd dziennikarzom, a przede wszystkim tym, którzy zostali zabici w trakcie ich pracy, m.in. Najsłynniejsza z nich, Anna Politkowska, Został zabity prawie piętnaście lat temu do 7 października 2006 roku.

Jak powiedział pan Muratov, odebrał nagrodę „W imieniu rosyjskich dziennikarzy, którzy są obecnie represjonowani”. Pomożemy tym, do których dzwonimy klienci zagraniczniI ci, którzy byli uciskani i ci, którzy zostali wygnani”., obietnica. Te słowa powtórzył Komitet Noblowski, dzięki któremu Maria Ressa i Dmitriy Muratov „Przedstawiciele wszystkich dziennikarzy, którzy bronią wolności słowa”.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Rosja atakuje niezależne media

Siły rosyjskie używane przez Muratowa i Novata Gazzetta Nadal utrzymując sprzeczne relacje, nie mógł nie pogratulować zwycięzcy: powitał go rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow “talent” i jego “Odwaga”. Jednak Kremlowi ułatwia to fakt, że Novata Gazzetta To praktycznie ostatnie niezależne rosyjskie media, które nie otrzymały etykietki – notorycznej i groźnej – “zagraniczny agent”.

Doniesienia o ignorowanych rosyjskich faktach

59-letni Dmitrij Muratow jest przede wszystkim znanym dziennikarzem i redaktorem. Były “Barra”, który rozpoczął karierę w ostatnich latach ZSRR, był w jednej z gazet w swoim rodzinnym mieście Samarze. przepuszczono przez Komsomolska PrawdaW 1993 roku wraz z około pięćdziesięcioma innymi dziennikarzami współtworzył Novata Gazzetta, trzy tygodnie, które wkrótce stały się punktem odniesienia.

W 1995 roku Muratov został jego redaktorem naczelnym. Niesie swój głos w gazecie i poza nią. W medialnym krajobrazie, w którym pole manewru będzie się kurczyć pod połączonymi ciosami państwa i oligarchii, Nowaja stanie na zewnątrz. Dziś 76% akcji należy do redakcji, 14% do Przedsiębiorca Aleksander Lebiediew, którą nabyła w 2006 roku, oraz 10% dla byłego przywódcy sowieckiego Michał Gorbaczow.

READ  Seksualna uwaga Putina skierowana do dziennikarza jest zbyt „piękna”, by ją zrozumieć

Gazeta była najbardziej znana z tego, że donosiła o rosyjskich faktach, które inne media ignorują, takich jak stan szpitali psychiatrycznych, a także śledztwa. Jej historię przerywają liczne głośne śledztwa: w sprawie ataków z 1999 r., przypisywanych czeczeńskim separatystom, które umożliwiły powstanie Władimira Putina; O wydziale policji za branie zakładników w moskiewskim teatrze – podczas przedstawienia teatralnego południowy wschód – w 2002 i Biesłan w 2004; o korupcji elit. w szczególności najemnicy Wagnera i ich szantażyści w Syrii; O egzekucjach pozasądowych w Czeczenii i Odbywa się tam polowanie na gejówitp.

Masz do przeczytania 49,09% tego artykułu. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.