Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Nie będzie funduszy na druty kolczaste i mury” na granicach UE, obiecuje Ursula von der Leyen

Opublikowano w piątek, 22 października 2021 o 19:31

„Byłam bardzo jasna, że ​​istnieje od dawna wspólne stanowisko między Komisją a Parlamentem Europejskim” – powiedziała w piątek 22 października przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Tego domaga się kilkanaście krajów, w tym Litwa i Austria, ale UE odmawia: UE nie będzie finansować „drutu kolczastego i murów” na granicach, aby uniemożliwić migrantom przybycie. Ursula von der Leyen Komisja.

Szef Europejskiego Komitetu Wykonawczego powiedział na zakończenie 27. Szczytu w Brukseli, na którym omawiano tę kwestię.

Litwa buduje ogrodzenie z drutu kolczastego wzdłuż granicy z Białorusią, aby powstrzymać napływ migrantów, o których organizowanie oskarżył reżim Aleksandra Łukaszenki. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział w piątek w Brukseli, że takie środki są „absolutnie konieczne w krótkim okresie, aby poradzić sobie z tym kryzysem”.

„Jeżeli Litwa postawi barierę (…) powinna móc liczyć na naszą solidarność.

„Podatnicy litewscy nie muszą sami tego finansować” – powiedział nowy kanclerz Austrii Alexander Schallenberg.

„Skuteczny środek ochrony granic”

Ministrowie spraw wewnętrznych z 12 krajów (Austrii, Bułgarii, Cypru, Danii, Estonii, Grecji, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski, Czech i Słowacji) napisali 7 października do Komisji, prosząc Unię Europejską o finansowanie budowy takich ogrodzeń .

Zauważyli, że „bariera fizyczna wydaje się być skutecznym środkiem ochrony granic, służącym interesom całej Unii Europejskiej, a nie tylko państw członkowskich na pierwszej linii”.

Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson odpowiedziała następnie, że państwa mają „możliwość i prawo do budowania ogrodzeń”. „Ale co do tego, czy powinniśmy wykorzystać europejskie pieniądze, które są ograniczone, na sfinansowanie budowy ogrodzeń zamiast innych, równie ważnych rzeczy, to inna kwestia” – była zadowolona z napisu.

tysiące imigrantów

READ  Unia Europejska oskarża Rosję o „szantażowanie” gazu, a Moskwa twierdzi, że zniszczyła broń dostarczoną do Kijowa

Polska, podobnie jak Litwa, rozpoczęła budowę ogrodzenia z drutu kolczastego na części swojej granicy z Białorusią. Węgry z kolei wzniosły tego rodzaju barierę na granicy z Serbią i Chorwacją (członkiem UE, ale nie w strefie Schengen) podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku. Słowenia zrobiła to samo z Chorwacją.

Papież Franciszek, odwiedzając w niedzielę Budapeszt na Węgrzech, pochwalił naród „powiązany ze swoimi korzeniami”, ale także wezwał Węgrów do „otwarcia się” na wszystkich, w zawoalowanym nawiązaniu do antyimigracyjnej polityki suwerennego premiera Viktora Orbána.

„Uczucia religijne są siłą napędową tego narodu, tak ściśle związanego z jego korzeniami”, powiedział z Papimela przed ogromnym tłumem, który przybył, aby go dopingować.

„Ale krzyż wbity w ziemię, oprócz tego, że zachęca nas do dobrego zakorzenienia się, wznosi ramiona i rozciąga je na wszystkich (…) życzę, abyście byli tacy: stanowczy i otwarty, zakorzeniony i pełen szacunku” – powiedział respondent przed zwróceniem się do swojego błogosławionego życzenia po węgiersku: „Isten éltessen !”.

Kilka tysięcy migrantów przekroczyło w ostatnich miesiącach granice między Białorusią, Unią Europejską, Litwą, Łotwą i Polską, a Unia Europejska oskarża reżim miński o zorganizowanie tych przejść w odwecie za europejskie sankcje.