Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nextity: Spółka deweloperska Nextity sprzedaje swoją działalność w Polsce, aby skoncentrować się na Francji

Nextity: Spółka deweloperska Nextity sprzedaje swoją działalność w Polsce, aby skoncentrować się na Francji

(BFM Bourse) – Grupa ogłosiła w piątek, że podpisała wstępną umowę sprzedaży swojej działalności reklamowej w kraju za cenę 100 mln euro.

Nextity potwierdza swoją koncentrację na Francji, robiąc pierwszy krok. Deweloper ogłosił w czwartek wieczorem, że podpisał przedwstępną umowę z polskim deweloperem Develią na sprzedaż swojej działalności deweloperskiej w Polsce.

Umowa zostanie sfinalizowana po uzyskaniu zgody szefa UOKiK, polskiego urzędu ochrony konkurencji i konsumentów.

>> Uzyskaj dostęp do naszych ekskluzywnych analiz graficznych i zaufaj portfelowi handlowemu

„Cena tej sprzedaży została ustalona na 100 mln euro, co jest częścią harmonogramu ogłoszonego podczas rocznych wyników Nextity w lutym 2023 roku i przyczyni się do redukcji zadłużenia grupy” – wyjaśnia spółka.

Przy okazji publikacji sprawozdania finansowego za 2022 r. spółka poinformowała, że ​​rozpoczęła sprzedaż swoich operacji w Polsce i Portugalii, które zostały przeklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży. Operacje w Niemczech, Belgii i we Włoszech zostały objęte „zarządzaniem zagrożeniami”.

Redukcja zadłużenia

Koncentracja grupy na Francji powinna pozwolić jej na zmniejszenie zadłużenia o około 200 mln euro, wiedząc, że jej dług netto na koniec grudnia wyniósł 820 mln euro.

„To dobra wiadomość dla tej nadchodzącej pierwszej grupy sprzedażowej, ponieważ otoczenie rynkowe jest bardzo złożone, ale odbywa się to na początkowo oczekiwanych warunkach cenowych”, chwali TP ICAP Midcap w notatce opublikowanej w ten piątek.

Jednak rynek był mniej entuzjastyczny dla ogłoszenia, przy czym kurs Nexity wzrósł o 0,5% do 18,66 euro o godzinie 16:00, podczas gdy SBF 120 wzrósł o 1,6%.

Jeśli chodzi o jej działalność, promotor ostrzegał, że bieżący rok będzie rokiem „przejściowym” ze względu na trudne warunki rynkowe i „wiele niewiadomych”.

Już w 2022 roku sprzedaż nowych domów odnotowała spadek o 36% w drugiej połowie roku. „Spadek na rynku nowych mieszkań we Francji powinien być kontynuowany w pierwszej połowie 2023 r., przed spodziewaną stabilizacją w drugiej połowie nastąpi napięcie w cenach sprzedaży” – tłumaczyła w lutym prezes spółki Véronique Bédague.

READ  Antoine Duchenne zdobył kilka pozycji na polskiej trasie

Trudne środowisko

Firma spodziewa się stałych obrotów (z wyłączeniem operacji międzynarodowych) w wysokości ponad 4,5 miliarda euro w tym roku i wyniku operacyjnego na poziomie ponad 300 milionów, co będzie odzwierciedlać marżę na poziomie około 6,7% wobec 7,8% w 2022 roku.

„We Francji sytuacja jest nadal trudna z bezprecedensowym splotem niekorzystnych czynników, między uporczywym brakiem wydanych pozwoleń, inflacją kosztów budowy, wpływem niespadających cen gruntów i wzrostem stawek na warunki finansowe. Kupujący i inwestorów prywatnych”, podkreśla TP ICAP Midcap.

Ogłoszenia o wsparciu sektora mieszkaniowego we Francji Spodziewany w przyszłym tygodniu „Ale eksperci w tej dziedzinie są na razie pesymistami”, kontynuuje biuro projektowe.

W tym kiepskim środowisku TP ICAP Midcap uważa, że ​​„Nexity powinno opierać się lepiej niż jego główni konkurenci, a jednocześnie być niekwestionowanym liderem w zakresie znaczącego zakresu usług”.

Pośrednik finansowy uważa ocenę panelu za „bardzo surową” i podtrzymuje rekomendację kupna z obniżoną ceną docelową do 30 euro z 34 euro poprzednio.

>>Véronique Bédague, CEO Nextity, będzie gościem BFM Business we wtorek 6 czerwca o godzinie 8:15.

Julien Marion — © 2023 BFM Bourse

Podążać za tą akcją?

Uzyskaj wszystkie informacje o NEXITY w czasie rzeczywistym: