Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Spotkanie zwołał lider opozycji Donald Tusk

Spotkanie zwołał lider opozycji Donald Tusk

Donalda Tuska we wrześniu 2022 r

© Simone Kuhlmey/Pacific Press/Shu/SIPA

Dla swoich przeciwników jest tylko byłym. Były szef rządu w latach 2007-2014, były przewodniczący Rady Europejskiej w latach 2014-2019, były przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w latach 2019-2022. Ale dla swoich zwolenników tylko on może pracować. Pokonaj nacjonalistyczną prawicę w następnych jesiennych wyborach powszechnych.

66-letni Donald Tusk ma nadzieję zgromadzić w niedzielę dziesiątki, a może setki tysięcy ludzi w stolicy Polski, aby wyrazić sprzeciw wobec polityki rządu. Szczególnie w zakresie wolności i niezawisłości wymiaru sprawiedliwości. Przy milczącym wsparciu Unii Europejskiej, sąd w Luksemburgu ma jutro rozstrzygnąć o ważności sankcji nałożonych przez Komisję na Polskę za reformę instytucji sądowniczej, która upolitycznia powoływanie sędziów.

Co jest po tej reklamie?

Na szczęście prezydent Duda uspokoił w piątek wściekłość Brukseli i Stanów Zjednoczonych, uchylając uchwaloną przez parlament ustawę o utworzeniu specjalnej komisji śledczej ds. rosyjskich wpływów, zakazującej zamówień publicznych politykom na dziesięć lat. . Dla opozycji ustawa miała na celu uniemożliwienie kandydowania Donaldowi Tuskowi, co jest kolejnym powodem do demonstracji 4 czerwca, w rocznicę pierwszych wolnych wyborów w kraju od upadku komunizmu w 1989 roku.

READ  Polska pokonała Ukrainę, by awansować do ćwierćfinału