Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nawet jeśli trwa tylko 5 minut, te znaki powinny Cię ostrzec

Nawet jeśli trwa tylko 5 minut, te znaki powinny Cię ostrzec

Udar może dotyczyć osób w każdym wieku

We Francji co 4 minuty dochodzi do udaru mózgu. Aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie i powrót do zdrowia, musisz działać szybko. Charlotte Cordonnier, profesor neurologii w szpitalu uniwersyteckim w Lille, zwraca uwagę na znaki, które powinny nas ostrzec.

Co czwarta osoba w wieku powyżej 25 lat w pewnym momencie swojego życia dozna udaru mózgu. Każdego roku we Francji ofiarą tego pada około 150 000 osób, co oznacza więcej niż jeden udar na cztery minuty. Pomimo postępów w medycynie liczby te wciąż rosną. „Wyjaśnia to starzenie się populacji i wzrost liczby przypadków u młodych ludzi, prawdopodobnie związanych ze zmianą stylu życia i narażeniem na zanieczyszczenia” – wyjaśnia Charlotte Cordonnier, profesor neurologii w szpitalu uniwersyteckim w Lille. Inserm i Koordynator Krajowej Sieci Badawczej F.CRIN.

Udar najczęściej występuje, gdy zakrzep blokuje przepływ krwi i blokuje tętnicę (udar niedokrwienny) lub gdy tętnica pęka (udar krwotoczny). Jeśli 30% pacjentów umrze w ciągu roku po udarze, a 70% nadal usuwa konsekwencje, nie jest to nieuniknione. Z okazji Światowego Dnia Udaru, 29 października, Yahoo ocenia objawy, które powinny doprowadzić do jak najszybszego wyjazdu do szpitala.

Wideo – „Możesz mieć udar w wieku 20, 30, 40 lat bez wprowadzania tych czynników. Musimy zdekonstruować stereotypy dotyczące udarów u młodych ludzi”

Główne objawy udaru

Udar objawia się objawami neurologicznymi, których pojawienie się jest nagłe. „Ta idea brutalności jest bardzo ważna, ponieważ w 80% przypadków udar nie boli” – określa profesor Charlotte Cordonnier. Brak bólu powoduje, że niektórzy pacjenci nie reagują natychmiast. zło.

Główne objawy udaru to „nagły początek ciężkości ręki lub nogi, trudności w mówieniu i nagła utrata wzroku w jednym oku, mówi lekarz. Nawet jeśli trwa tylko 5 minut, objawy te powinny wskazywać na udar”. Inne objawy, takie jak silne bóle głowy, utrata równowagi, trudności w zrozumieniu osoby, z którą rozmawiasz lub drętwienie twarzy, są sygnałami ostrzegawczymi udaru.

READ  les autorités sanitaires entrouvrent la voie à un dépistage généralisé, „un jour historique”, se réjouit un pneumologue

Czasami objawy mogą ustąpić. Profesor Cordonnier ostrzega, że ​​„przejściowe niepełnosprawności, które powracają samoistnie w ciągu kilku minut, są ogólnie sygnałami ostrzegawczymi, które należy traktować poważnie, ponieważ możemy powtórzyć za nami kolejny wypadek, który pozostawi następstwa”. Nazywa się to małym udarem lub przejściowym atakiem niedokrwiennym.

Różne objawy udaru u kobiet i dzieci?

Udar mózgu jest główną przyczyną zgonów wśród kobiet we Francji. „Często mówi się, że objawy udaru u kobiet są niekonwencjonalne. Szczególnie uważam, że kobiety będą wyrażać je inaczej i redukować je”, zauważa Charlotte Cordonnier. Dane z USA wykazały, że w porównaniu z mężczyznami kobiety są znacznie bardziej zaznajomione z objawami Bardzo szybko proszą o pomoc, gdy dotyczy to kogoś w pobliżu, ale odkładają wezwanie, gdy przychodzi do nich bezpośrednio”.

Znaki udaru mogą pojawić się również u dzieci, nastolatków i młodych dorosłych. Diagnoza jest trudna, szczególnie u małych dzieci, które nie są w stanie wyrazić tego, co czują. „Każda nagła zmiana w zachowaniu powinna być niepokojąca” – podsumowuje specjalista. Podczas gdy udar u dorosłych jest głównie spowodowany nagromadzeniem się złogów cholesterolu na ścianach tętnic lub chorobą serca, u dzieci jest spowodowany pęknięciem naczyń krwionośnych lub rzadkimi chorobami genetycznymi.

Zadzwoń pod numer 15, gdy tylko pojawi się jeden lub więcej objawów udaru

Gdy tylko pojawi się jeden lub więcej objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z Samu (15), aby jak najszybciej zostać skierowanym we właściwe miejsce. Czekając na pomoc, Charlotte Cordonier radzi: „Nie należy podawać jedzenia ani napojów ani pozostawiać osoby leżącej”.

Szybka pielęgnacja pomaga zredukować skutki uboczne i szybko przygotowuje zabieg. „Gdybyśmy na przykład mogli leczyć pacjentów w ciągu 4,5 godziny od wystąpienia objawów udaru niedokrwiennego za pomocą trombolizy dożylnej lub podróży dotętniczej w celu pobrania skrzepu, 40% pacjentów zostałoby wypisanych„szpital bez następstw ”” notatki To dobry powód, aby uświadomić ludziom wokół siebie oznaki udaru i jak najszybciej zareagować na jego pojawienie się.

READ  Wykazał pozytywny wynik testu na Covid-19 i małpią ospę i dowiedział się, że ma AIDS w szpitalu

Wideo – dr Christian Reccia: „Kiedy ktoś ma wylew tuż przed tobą, masz tylko kilka minut, aby go uratować. Oto, co robić”