Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

4 typowe objawy udaru mózgu

4 typowe objawy udaru mózgu

Co 4 minuty osoba doznaje udaru we Francji. Musimy działać przy pierwszych znakach ostrzegawczych, dzwoniąc pod numer 15, aby zwiększyć nasze szanse na przeżycie i poprawić powrót do zdrowia. Oto znaki ostrzegawcze.

a Udar występuje co 4 minuty we Francji, Przypomnij sobie Francuskie Towarzystwo Chorób Nerwowo-naczyniowych z okazji Międzynarodowy Dzieńatak mózgu Który odbędzie się 29 października 2022. w 140 000 osób miało udar Prawie co roku we Francji 30 000 umiera. Udar dotyczy wszystkich grup wiekowych. Blisko 25% udarów występuje przed 65 rokiem życia Liczba uderzeń między Przyrosty 35 i 64 lat. Przypominamy, że udar mózgu występuje, gdy: zatkane naczynia krwionośne (80% przypadków) lub pęka i powoduje krwotok (20%). Utrata wzroku w jednym okuruch ramion, Trudność w mówieniu na głos… tutaj Znaki ostrzegawcze Z prof. Sonią Alamwich, kierownikiem Oddziału Ratunkowego Mózgowo-Naczyniowego Szpitala Salpetriere (Paryż, AP-HP).

Jak długo pojawiają się objawy przed udarem?

Objawia się udar naczyniowy mózgu nagłe objawy nerwowe. „to jest Ważna funkcja. Utrata funkcji neurologicznych zaczyna się nagle, z sekundy na sekundę lub w ciągu kilku minut, Czasami na kilka godzin, ale nagle” Nasz rozmówca nalega.

Jakie są cztery rodzaje neurologicznych objawów udaru mózgu?

Objawy udaru są związane z brakiem dopływu krwi do mózgu. definiować 4 rodzaje nagłych objawów nerwowych :

1. Utrata mobilności, zwykle na półkuli (pełnej lub częściowej). Na przykład osoba nie może podnieść ręki, nie jest już w stanie poruszać ręką lub nogą, a jego twarz jest skręcona (całkowicie) lub częściowo może podnieść kończynę, ale czuje się ciężka, z osłabieniem mięśni na poziomie ręki, nogi i wykrzywione usta.

2. Nagła utrata języka (afazja) : Osoba ma trudności z wypowiadaniem się lub w ogóle nie może tego zrobić, nie wymawia żadnych słów lub wymawia tylko częściowo lub udaje mu się ułożyć kilka słów, ale jest to bardzo trudne, straciła zasób słownictwa. „W zaburzeniu językowym może być również zrozumienie: ludzie rozmawiają ze mną, ale ja już nic nie rozumiem” Profesor Alamowicz mówi:

READ  Zapalenie wątroby o nieznanym pochodzeniu: pierwszy zgon, ślady, liczba przypadków... Co mówi najnowszy raport WHO?

3. Jeden nagła utrata wzroku : Albo osoba w ogóle nic nie widzi (całkowita ciemność), albo widzi tylko z jednej strony. Możesz poczuć się jak optyczna mgła nagła instalacja.

4. Nagła utrata równowagi : Osoba chodzi jak pijana ze znacznym brakiem równowagi (konwulsyjny ruch) Chociaż nie piła.

Osoba po udarze niekoniecznie musi mieć wszystkie z tych objawów: „Jest zmienna, może to być jakiś objaw (ruch, oko, przyp. red.), czasem kombinacja, mniej lub bardziej dotkliwa np. hemiplegia prawo z utratą języka” Lekarz wyjaśnia. Wiedząc, że lewa część mózgu kontroluje prawą część ciała i odwrotnie. „Obszar lewego mózgu, który kontroluje ruch po prawej stronie, znajduje się w pobliżu obszaru językowego, Jeśli w tym obszarze wystąpi udar, osoba nie może już poruszać się prawą stroną Nie mógł już mówić”.

Schemat udaru © 123rf / JournaldesFemmes

Czy ból głowy może być oznaką udaru?

tak. „a Bardzo brutalny, nagły, zupełnie niezwykły ból głowy, jakiego nigdy wcześniej nie czuliśmy, Może świadczyć o udarze Odpowiada krwotokowi podpajęczynówkowemuProfesor Alamowicz odpowiada. Krwotok podpajęczynówkowy różni się od krwotoku śródmózgowego. Rozróżnij pęknięcie naczyń krwionośnych w mózg które otaczają mózg Podczas gdy krwotok „mózgowy” występuje w mózgu. Spośród 20% krwotoków odpowiedzialnych za udary około 5% krwotoków oponowych to krwotoki oponowe, a 15% to krwotoki mózgowe.

Czy objawy udaru są inne u dzieci?

„CVA u dzieci jest wyjątkowym stanem i może być naprawdę trudny do rozpoznania. Dziecko ma trudności z poruszaniem się i jest w depresji. A u nastolatków, tak jak u dorosłych lub starszych, utrata funkcji neurologicznych (język, ruch, przyp. red.). alerty – odpowiada nasz rozmówca. W liczbach mniej niż 1% udarów występuje u osób poniżej 18 roku życia. W ponad połowie przypadków nie jest diagnozowana od razu.

„Niezależnie od tego, czy udar objawia się poważnymi, czy mniej poważnymi objawami, zadzwoń pod numer 15, Samo”.

Czy objawy udaru są inne u kobiet?

Kobiety są jednymi z pierwszych ofiar udaru mózgu. „Żyją dłużej. Wiek zwiększa ryzyko udaru, wzrasta u nich masa udaru” Lekarz wyjaśnia. Mają określone czynniki ryzyka, takie jak:Połączenie tabletek antykoncepcyjnych, palenia i migreny ; Okresy zagrożone AVC są Ciąża lub po menopauzie ; Depresja i stres psychiczny, na które kobiety narażone są częściej niż mężczyźni. „Nie ma danych literaturowych wskazujących na różne objawy udaru u kobiet, aleKobiety są zwykle mniej uważne na siebie, bardziej zainteresowane innymi, a przez to mniej czujne Komentarze profesora Alamowicza.

READ  Covid: Czy przeciwciała przeciwko rekinom będą następną bronią neutralizującą koronawirusy?

Co robisz, jeśli masz objawy udaru?

Zadzwoń pod numer 15 natychmiast. „Niezależnie od tego, czy udar objawia się poważnymi, czy mniej poważnymi objawami, pozostaje absolutnym nagłym przypadkiem. Łagodne objawy mogą się bardzo szybko pogorszyć. Powinieneś zaalarmować, natychmiast dzwoniąc do SAMU pod numer 15. Dla siebie lub jeśli jesteś świadkiem udaru” Specjalista nalega. Z tego wezwania przychodzi wsparcie.Nie kontaktuj się z lekarzem prowadzącym, może to zmarnować cenne minuty. w leczeniu udaru mózgu, Konieczne jest ustalenie, czy jest to spowodowane a zatkana tętnica lub uszkodzony. Tylko skan mózgu (MRI lub skaner) może powiedzieć i To badanie powinno zostać przeprowadzone w trybie pilnym w szpitalu. poprzez Samu, pacjent zostanie zabrany Na oddziale opieki neuronaczyniowej Specjalista od udarów. „W leczeniu udaru należy jak najszybciej przywrócić przepływ krwi, aby zmniejszyć wpływ na mózg, Wyjaśnia profesor Igor Sibon, prezes SFNV oraz Kierownik Kliniki Neurologii – CHU w Bordeaux. Co minutę zapisywane są dwa miliony neuronów I mniej tygodni rehabilitacji dla pacjenta, który szybciej odnajdzie bliskich i ich poprzednie życie. Dzięki wczesnemu postępowaniu pozwalającemu na zastosowanie terapii reperfuzyjnej (tromboliza lub trombektomia) jest ono dzisiaj 1 na 2 pacjentów w pełni wyzdrowiał. „

Podziękowania dla prof. Soni Alamewicz, Ordynatora Oddziału Ratunkowego Mózgowo-Naczyniowego Szpitala Salpetriere (Paryż, AP-HP) Źródło: Światowy Dzień Udaru Mózgu 29 października 2022 Udar mózgu: liczy się każda minuta. Komunikat prasowy, SFNV.