Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy wykryli parę wodną w atmosferze Ganimedesa

Naukowcy wykryli ślady wody w atmosferze Ganimedesa, największego satelity Ziemi na Jowiszu i Układzie Słonecznym. Kolejny powód do oczekiwania na misję JUICE, która dotrze tam w 2032 roku.

Dzięki badaniu jego pola magnetycznego wiemy już, że Ganimedes, największy księżyc Jowisza, a nawet Układu Słonecznego, zawiera więcej wody niż wszystkie ziemskie oceany razem wzięte. Ale według prac zespołu astronomów może być też w jego atmosferze.

Nie jest to jednak takie jasne, bo ogromny rezerwat wodny w Ganimedesie uwięziony jest pod kilkoma dziesiątkami kilometrów lodu. Według NASA woda w atmosferze nie może pochodzić z parowania zasobów wnętrza Ziemi. Aby wyjaśnić odkrycie, zespół kierowany przez Lorenza Rotha z Królewskiego Instytutu Technologicznego KTH w Sztokholmie zbadał inny podejrzany: lód.

Po wielu analizach skanów UV Hubble’a doszli do wniosku, że woda w atmosferze jest spowodowana sublimacją (przejściem ze stanu stałego bezpośrednio do stanu gazowego) tej słynnej warstwy lodu. Zjawisko to występuje w określonym momencie obrotu ciała niebieskiego. Temperatura znacznie wzrasta w południe (czasu ganijimskiego); W pobliżu równika wystarczy oderwać cząsteczki wody z zamarzniętej powierzchni.

Ta obserwacja z pewnością sprawia, że ​​ESA jeszcze bardziej niecierpliwi się swoją misją. sok, dla odkrywcy lodowych księżyców Jowisza. Misją tej misji, której sonda została wystrzelona w 2022 roku, będzie zbadanie trzech z czterech nieinwazyjnych księżyców gigantycznej planety: oczywiście Ganimedesa, ale także Europa I Kallisto.

JUICE, naukowy zamachowiec-samobójca klasy Cassini

Jej głównym celem będzie wydobycie jak największej ilości informacji w nadziei na określenie potencjału zamieszkiwania tych planet, a także możliwości znalezienia na nich śladów życia. Do układu Jowisza powinna dotrzeć w październiku 2029 roku. Rozpocznie długą, prawie trzyletnią serię skomplikowanych manewrów, aby przelecieć nad wspomnianymi trzema księżycami.

Rozpocznie się od korytarza w pobliżu Europy, zanim wykorzysta resztę swojej drogi do zbadania magnetosfery Jowisza. Następnie przeleci nad Kallisto, a potem znów na krótko przeleci nad Europą. Ostatnia część jego lotu nadejdzie później, wraz z wejściem na orbitę Ganimedesa zaplanowaną na wrzesień 2032 roku.

READ  W kosmosie Rosjanie i Amerykanie nadal współpracują… aż do teraz

Tam sonda stopniowo obniży swoją orbitę do wysokości 500 km; Idealne miejsce obserwacyjne do badania składu i pola magnetycznego tego lodowego księżyca. Pozostanie tam do ostatniego tchu; Gdy prawie skończy ci się paliwo, naciśniesz hamulce, aby zanurkować prosto w kierunku Ganimedesa. Z tej okazji maszyna prawdopodobnie nagrodzi nas świetnymi zdjęciami; Trochę jak Cassini, ostatni kosmiczny zamachowiec-samobójca, który poświęcił się nauce i autor… niezapomniane nastawienie Podczas skoku z anioła do wnętrzności Saturna.