Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NATO bada możliwość zestrzelenia rosyjskich rakiet zbyt blisko swoich granic

NATO bada możliwość zestrzelenia rosyjskich rakiet zbyt blisko swoich granic

Żołnierze przed systemem rakiet ziemia-powietrze Patriot podczas ćwiczeń wojskowych na lotnisku Babiś w Warszawie, 7 lutego 2023 r.
Janek Skorzyński /AFP

Opcja ta wynika z wystrzelenia rosyjskiego pocisku manewrującego, który w niedzielę wieczorem przedarł się przez polską przestrzeń powietrzną, zanim dotarł do celu na Ukrainie.

NATO rozważa możliwość zestrzelenia rosyjskich rakiet, które zbliżą się zbyt blisko granic sojuszu atlantyckiego, powiedział we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Polski, dwa dni po ogłoszeniu przez Polskę naruszenia jej przestrzeni powietrznej. Warszawa poinformowała w niedzielę, że rosyjski pocisk manewrujący wystrzelony w nocy w kierunku miast na zachodniej Ukrainie przedarł się przez polską przestrzeń powietrzną na 39 sekund.

Minister obrony RP zapewnił, że Polska uruchomiła wszystkie swoje systemy przeciwlotnicze i że rakieta zostałaby zestrzelona, ​​gdyby istniała choćby najmniejsza oznaka jej zbliżenia się do celu na terytorium Polski.

We wtorek wiceminister spraw zagranicznych Polski Andrzej Szejna powiedział lokalnemu radiu RMF24 To „Analizowane są różne opinie w NATO” Z tego zdarzenia „W tym zestrzelenie tych rakiet, gdy są one zbyt blisko granic NATO”.Polska jest członkiem. „Ale można to zrobić tylko za zgodą strony ukraińskiej i biorąc pod uwagę konsekwencje międzynarodowe”Pan. Dodał Szejna.

NATO „znacznie zwiększyło swoją czujność”

Warszawa wyraziła w poniedziałek ubolewanie, że ambasador Rosji w Polsce zignorował oficjalne wezwanie skierowane do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z incydentem rakietowym. Polska wskazała później, że minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski omawiał tę kwestię z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Podczas rozmowy telefonicznej p. Stoltenberga „Przypomniał, że NATO znacznie zwiększyło swoją czujność i wzmocniło swoje pozycje we wschodniej części sojuszu, zwłaszcza w Polsce”– powiedział we wtorek wyższy rangą urzędnik NATO.

Polska informowała już pod koniec grudnia, że ​​rosyjski pocisk wleciał w jej przestrzeń powietrzną od strony Ukrainy, a chwilę później ją opuścił. Rok wcześniej, w grudniu 2022 r., w Polsce spadł kolejny rosyjski pocisk KH-55 z głowicami nuklearnymi, ale jego szczątki odkrył przechodzień w kwietniu 2023 r. w lesie niedaleko Bydgoszczy na północy. 500 km od wschodniej granicy kraju. W listopadzie 2022 roku w polskiej wsi Przemyśl niedaleko granicy z Ukrainą wylądował ukraiński rakieta przeciwlotnicza, zabijając dwie osoby.

READ  Hiszpański dziennikarz baskijski jest podejrzany przez Polskę o bycie rosyjskim agentem [article en français et basque]

” data-script=”https://static.lefigaro.fr/widget-video/short-ttl/video/index.js” >