Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA przygotowuje kombinezony dla przyszłych astronautów na Księżycu

opublikowany

Amerykańska agencja powierzyła dwóm firmom zadanie opracowania przyszłego sprzętu, w którym powstanie „historia” kosmosu.

NASA wyszczególniła całą serię wymagań, zarówno dotyczących pracy na Księżycu, jak i wyjść na niskiej orbicie wokół Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

NASA wyszczególniła całą serię wymagań, zarówno dotyczących pracy na Księżycu, jak i wyjść na niskiej orbicie wokół Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Francja Agencja prasowa

NASA ogłosiła w środę, że zleciła dwóm firmom, Axiom Space i Collins Aerospace, opracowanie skafandrów kosmicznych, które przyszli astronauci będą nosić na powierzchni Księżyca. Te skafandry będą również używane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), zastępując obecne skafandry, używane od około czterdziestu lat.

„Historia będzie tworzona w tych gromadach” – powiedziała na konferencji prasowej Vanessa Wichi, administrator NASA Johnson Space Center. Powiedziała, że ​​„pierwsza kolorowa osoba i pierwsza kobieta”, która postawi stopę na Księżycu, „będzie nosić te garnitury”.

Pułap 3,5 miliarda dolarów

NASA pierwotnie planowała opracować tę nową generację tych samych kombinezonów, ale było to znacznie opóźnione. Decyzja o ostatecznym przydzieleniu ich dwóm firmom podkreśla nacisk, jaki agencja kładła w ostatnich latach na partnerstwo publiczno-prywatne. „Pozwala nam to zaoszczędzić trochę kosztów, ponieważ dzielimy się inwestycjami” – powiedziała Vanessa Wiccy.

W oświadczeniu NASA powiedziała, że ​​obie firmy inwestują „znaczną kwotę własnych pieniędzy”. Nie ujawniono szczegółów dotyczących kwot zawartych umów, ale w sumie limit programu wynosi 3,5 miliarda dolarów na usługę świadczoną do 2034 roku.

Agencja zastrzega sobie prawo do wybrania tylko jednej z dwóch firm lub obu, a nawet dodania innych. Pozostaną jednak wnioskodawcami i będą odpowiedzialni za ich utrzymanie.

dwa środowiska

Axiom Space, który wraz ze SpaceX wysłał już turystów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, planuje budowę własnej stacji kosmicznej. W związku z tym sama firma w przyszłości będzie potrzebować skafandrów kosmicznych dla swoich klientów. „Zaplanowaliśmy wykonanie kombinezonu w ramach naszego programu, więc wspaniale jest wykorzystać wieloletnie doświadczenie NASA” – powiedział Michael Suffredini, prezes Axiom Space.

NASA szczegółowo opisała całą serię potrzeb i wymagań, czy to do pracy na Księżycu, czy do wycieczek na niskiej orbicie wokół Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Te dwa środowiska nie stanowią tych samych wyzwań, na przykład waga skafandra nie jest problemem w nieważkości, podczas gdy na Księżycu trzeba brać pod uwagę kurz.

„Najbardziej mobilny”

Axiom Space i Collins Aerospace decydują, czy jest to jedna grupa, czy dwie oddzielne grupy. Celem jest umożliwienie tym, którzy go noszą, „jak największą mobilność”, podsumował Dan Burbank z Collins Aerospace, sam były astronauta.

Obie firmy planują udowodnić, że spełniają wszystkie wymagania około 2025 roku, kiedy to planowana jest misja Artemis 3, polegająca na wylądowaniu ludzi na Księżycu.

(Francja Agencja prasowa)

READ  Definicja | Turystyka kosmiczna - loty załogowe