Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

COVID-19: skuteczność witaminy D u pacjentów w podeszłym wieku

podstawowy
Badanie przeprowadzone przez CHU of Angers potwierdziło korzyści płynące z witaminy D w leczeniu Covid-19. Zmniejsza to śmiertelność u zagrożonych pacjentów w podeszłym wieku.

nauka Kierowany przez CHU of Angers i opisany przez kraj wykazuje „z bardzo wysokim poziomem dowodów” zainteresowanie stosowaniem witaminy D w leczeniu przeciwko Covid-19, prof. Cedric Anwiller, przewodniczący Wydziału Geriatrii w CHU, donosi naszym kolegom z Zachód Francji. Badanie nazwane COVIT-TRIAL i opublikowane we wtorek, 31 maja w czasopiśmie naukowym Plos Medicine, dostarcza „ważnego i spójnego” odkrycia według badacza.

Cedric Anwiller zauważa, że ​​„przeciwzapalne działanie witaminy D znacznie zmniejsza ryzyko śmierci w ciągu 14 dni, wyraźnie unikając niekontrolowanego zapalenia i burzy cytokinowej obserwowanej w ciężkich postaciach Covid-19”.

Witamina D jest dobrze znana ze swojego wpływu wapnia na kości i jest często przepisywana dzieciom przez cały okres wzrostu oraz osobom starszym w celu zapobiegania osteoporozie. Ma również właściwości przeciwzapalne w walce z chorobami zakaźnymi i nowotworowymi.

„Znaczące zmniejszenie ryzyka śmierci”

Aby osiągnąć te wyniki, naukowcy zamówili 260 pacjentów „rozmieszczonych w dziewięciu francuskich szpitalach i ich Ehpadach”. Są to „pacjenci w wieku 65 lat i starsi z Covid-19 z niekorzystnymi kryteriami rozwoju” oraz „pacjenci w wieku powyżej 75 lat z Covid-19 bez żadnego innego czynnika ryzyka”, jak definiuje Cedric Unweiler. Zostali losowo podzieleni na dwie grupy. Według profesora naukowcy podali pierwszą „wysoką dawkę witaminy D w ciągu 72 godzin od postawienia diagnozy”, a drugą „dużo niższą dawkę, zawsze w tym samym czasie”.

Wniosek: „Daj dużą dawkę witaminy D […] Powodem było znaczące i statystycznie dokładne zmniejszenie ryzyka zgonu, począwszy od szóstego dnia po rozpoczęciu leczenia”, zauważa Cedric Anwiller. Dlatego jego zespół zaleca jak najszybsze osiągnięcie zadowalającego poziomu witaminy D u osób starszych z COVID- 19, Stosuj suplementy w wysokich dawkach zaraz po zdiagnozowaniu.

poprzedni styczeń, 73 frankofońskich ekspertów i sześć towarzystw naukowych Grupy narodowe skupione wokół prof. Cédrika Annweilera i prof. Jean-Claude Souberbielle ze szpitala Necker w Paryżu nalegali na skuteczność witaminy D przeciwko Covid-19.

READ  W ten wtorek niebo powinno rozświetlić się niezwykłym deszczem spadających gwiazd