Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Najlepsze darmowe menedżery obrazów na PC

Najlepsze darmowe menedżery obrazów na PC

Na próżno szukasz najnowszych zdjęć z wakacji… Zapewne nabyłeś zły nawyk kopiowania wszystkich zdjęć na dysk twardy bez ich sortowania i odpowiedniego organizowania. A teraz gryziesz palce…

Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą fotografii, czy po prostu osobą, która uwielbia uwieczniać cenne chwile, zarządzanie zdjęciami na komputerze może szybko stać się prawdziwym wyzwaniem. Pomiędzy sortowaniem, porządkowaniem, edycją i udostępnianiem zdjęć niezbędne jest posiadanie potężnego narzędzia, które dostosowuje się do Twoich potrzeb już na pierwszym etapie organizacji. Na szczęście na Twoim komputerze jest wiele programów do zarządzania zdjęciami, które mogą ułatwić Ci pracę.

Jakie są podstawowe funkcje menedżera zdjęć?

Zanim przedstawimy Ci różne bezpłatne menedżery obrazów, ważne jest, abyś znał główne funkcje, których powinieneś szukać w takim narzędziu. Dobry menedżer zdjęć powinien przede wszystkim być kompatybilny z wieloma formatami plików, ale także z wieloma źródłami (aparat cyfrowy, karta pamięci, smartfon itp.), aby szybko zaimportować wszystkie zdjęcia, a następnie optymalnie je posortować.

Domyślnie menedżery obrazów integrują niektóre filtry sortowania, takie jak data, aby uporządkować je chronologicznie, ale najpotężniejsze narzędzia pozwalają również użytkownikowi dodawać niestandardowe tagi, etykiety, tworzyć albumy, foldery, kategorie… i w zależności od EXIF ​​​pobrano metadane pliku. Możliwe jest posortowanie ich według aparatu, lokalizacji, obiektywu…

Przeglądarka jest również jedną z podstawowych funkcji, umożliwiającą podgląd zdjęć przed ich udostępnieniem, retuszem, edycją, usunięciem itp.

Oczywiście można znaleźć bardziej zaawansowane narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję do rozpoznawania twarzy, kolorów i rodzaju ujęć (portrety, krajobrazy itp.), ale generalnie takie programy są płatne lub towarzyszą płatnemu redaktorowi. W tym wyborze Wybraliśmy tylko bezpłatne narzędzia-Skoncentrowany na zarządzaniu i porządkowaniu zdjęć.

Jakie są najlepsze menedżery obrazów?

XnView MP, najbardziej kompletny

XnView MP to wieloplatformowy menedżer obrazów (Windows, Mac, Linux), który wyróżnia się wszechstronnością i liczbą funkcji, które zawiera bezpłatnie. Chociaż jego interfejs może na początku wydawać się nieco skomplikowany, po zapoznaniu się z jego narzędziami odkryjesz prawdziwy szwajcarski scyzoryk do zarządzania zdjęciami.

READ  Wydajna i znacznie tańsza listwa świetlna Philips Hue

Jedną z głównych zalet XnView MP jest jego zdolność do obsługi szerokiej gamy formatów obrazu, w tym surowych formatów RAW z lustrzanek jednoobiektywowych. Jeśli chodzi o narzędzia do zarządzania, możliwe jest tworzenie kategorii w celu porządkowania zdjęć i korzystania z przeglądarki i eksploratora. Wbudowane narzędzie do edycji zapewnia wiele opcji edycji, przycinania i dostosowywania, zapewniając precyzyjną kontrolę nad wyglądem zdjęć.

Funkcja przetwarzania wsadowego umożliwia szybkie wykonywanie powtarzalnych zadań na wielu obrazach, takich jak zmiana rozmiaru, konwersja formatu lub dodawanie metadanych.

Przeglądarka obrazów FastStone, lekkie i szybkie rozwiązanie

Przeglądarka FastStone Image Viewer, którą można pobrać wyłącznie na komputery PC z systemem Windows, jest idealna dla użytkowników, którzy chcą prostego i skutecznego rozwiązania bez konieczności gubienia się w skomplikowanym interfejsie. Pomimo niewielkich rozmiarów program ten oferuje pełen zestaw narzędzi do przeglądania, edytowania i zarządzania zdjęciami. Jego interfejs przypominający Eksploratora Windows pozwala szybko rozpocząć pracę.

Obsługuje szeroką gamę popularnych formatów obrazów, a także formaty RAW. Może nawet odtwarzać pliki wideo i audio. Jeśli chodzi o porządkowanie plików multimedialnych, program pomaga w oznaczaniu i ocenianiu zdjęć, dzięki czemu można szybko znaleźć najlepsze, a nawet można dołączyć podpis do plików JPG.

Pełnoekranowa przeglądarka, edytor pokazów slajdów, narzędzia do edycji i korekcji kolorów, a także filtry i efekty specjalne to tylko niektóre z wielu funkcji dostępnych bezpłatnie (do użytku osobistego).

Adobe Bridge, moc Adobe do zarządzania obrazami

Jeśli znasz narzędzia pakietu Adobe i masz konto (bezpłatne lub płatne), Adobe Bridge jest prawdopodobnie menedżerem obrazów najlepiej dostosowanym do Twoich potrzeb. Adobe Bridge ściśle integruje się z innymi aplikacjami Adobe, takimi jak Photoshop, Lightroom czy InDesign, i zapewnia zarządzanie obrazami w pełni zsynchronizowane z całym ekosystemem Adobe.

Dzięki Adobe Bridge możesz przeglądać, wyświetlać i zarządzać plikami multimedialnymi bezpośrednio z centralnego interfejsu. Oprogramowanie dla systemów Windows i Mac zapewnia również potężne, nieniszczące narzędzia do edycji, umożliwiające dostosowanie parametrów obrazów bez zmiany oryginalnych plików. Możesz więc edytować i stosować gotowe ustawienia, dodawać metadane i nie tylko, a wszystko to w znajomym, intuicyjnym środowisku.

READ  WYPRZEDAŻ / WYPRZEDAŻ ZIMOWA 2024 - Telewizor Philips 55OLED908 „5 gwiazdek” za 1790,00 €

IrfanView, darmowy i lekki menedżer obrazów

IrfanView to darmowy, lekki menedżer obrazów dla systemu Windows, wyróżniający się łatwością obsługi i przemyślanymi podstawowymi funkcjami. Chociaż nie jest tak wszechstronny, jak niektóre bardziej zaawansowane programy, IrfanView jest nadal doskonałym wyborem dla użytkowników poszukujących prostego i skutecznego narzędzia do zarządzania zdjęciami.

Interfejs IrfanView jest przejrzysty i intuicyjny. Poruszanie się po bibliotece zdjęć jest płynne, a opcje sortowania, powiększania i obracania są łatwo dostępne. Możesz także wykonywać podstawowe zadania, takie jak przycinanie, dopasowywanie kolorów lub dodawanie tekstu do zdjęć.

Chociaż możliwości edycji są ograniczone, IrfanView okazał się doskonałym narzędziem do udostępniania i eksportowania zdjęć. Możesz zmieniać rozmiar, konwertować i zapisywać pliki w różnych formatach, w tym wywoływać surowe obrazy RAW. Ponadto program udostępnia przydatne funkcje, takie jak tworzenie pokazów slajdów i wykonywanie zrzutów ekranu.

DigiKam, najbardziej kompletne rozwiązanie dla fotografów

DigiKam to menedżer obrazów typu open source, szczególnie odpowiedni dla profesjonalnych fotografów i zaawansowanych użytkowników. Dzięki wielu zaawansowanym funkcjom i dużej elastyczności DigiKam pozycjonuje się jako jedno z najbardziej kompletnych rozwiązań do zarządzania, edycji i porządkowania zdjęć.

Dzięki systemowi indeksowania i klasyfikacji możesz łatwo porządkować swoje zdjęcia według daty, lokalizacji, tagu, a nawet według niestandardowych kolekcji. Oprócz funkcji zarządzania DigiKam oferuje kompleksowy zestaw narzędzi do nieniszczącej edycji obrazów RAW. Umożliwia to wprowadzanie zaawansowanych edycji oraz stosowanie filtrów i efektów przy jednoczesnym zachowaniu integralności oryginalnych plików.

Inne wspaniałe funkcje DigiKam obejmują zaawansowane zarządzanie metadanymi, tworzenie niestandardowych pokazów slajdów, eksport do wielu usług online oraz możliwość korzystania z wtyczek w celu rozszerzenia jego możliwości. Pobierz na Windows, Mac i Linux.

Zdjęcia Microsoft, menedżer zdjęć wbudowany w system Windows 10/11

Jeśli używasz komputera z systemem Windows, masz wbudowany menedżer zdjęć, Microsoft Photos, który może być interesującą opcją do zarządzania zdjęciami. W szczególności umożliwia organizowanie zdjęć w albumy, dodawanie tagów i sortowanie ich według różnych dostępnych filtrów: typ multimediów (zdjęcie lub wideo), data wykonania, data modyfikacji, ulubione, foldery itp.

READ  NASA i Pentagon opracują rakietę o napędzie atomowym, która poleci na Marsa

Dzięki Microsoft Photos będziesz mieć dostęp do edytora pokazów slajdów i narzędzia Memories, które umożliwia synchronizację menedżera z kontem magazynu w chmurze OneDrive. Bezpośrednio z drzewa obrazów można rozpocząć pokaz slajdów za pomocą prostego kliknięcia prawym przyciskiem myszy.

Jeśli chodzi o dodatkowe narzędzia, otrzymasz intuicyjny edytor umożliwiający przycinanie, obracanie, poprawianie, dostosowywanie jasności lub kolorów oraz stosowanie niektórych automatycznych filtrów. A jeśli posiadasz edytor wideo Microsoft Clipchamp, możesz bezpośrednio tam importować swoje zdjęcia.


Chcesz dołączyć do społeczności pasjonatów? Nasza niezgoda Wita, jest miejscem wzajemnej pomocy i pasji do technologii.