Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Najlepsze chwile spotkania z nim na stacji kosmicznej

Podczas konferencji prasowej Thomasa Pesqueta w piątek 30 kwietnia astronauta omówił postępy podróży na stację kosmiczną na pokładzie kapsuły SpaceX Dragon oraz swój pierwszy tydzień w pracy.

Zaczynamy: misja „alfa” wydać się. Thomas Pescet rzucił się do pracy po 26-godzinnym locie samolotem Dragon Crew. W piątek 30 kwietnia przekazał nam informacje o kosmosie podczas konferencji prasowej, która odbyła się wkrótce po jego przybyciu Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).

Oto tekst najlepszych momentów konferencji prasowej.

Jak się czujesz, gdy jesteś w domu i jak oceniasz zadanie? alfa W odniesieniu do zadania Proxima ?

Thomas Pesquet: „To przyjemność być tutaj. To trochę jak mój drugi dom. Na nowo odkryłem przyjaciół i zwyczaje. Od ponad tygodnia biorę udział w eksperymencie naukowym dla Cnes: GRIP”.

Jak działał start i jak poradziłeś sobie z ostrzeżeniem o gruzach?

Thomas Pesquet: „Jeśli lubisz wesołe miasteczka i ekscytujące przejażdżki, możesz jechać Rakieta To najlepsze, co możemy zrobić, to był naprawdę fajny czas, wszyscy mieliśmy szeroki uśmiech, ponieważ doznania są ogromne. ”

Start był wygodny i obszerny Dragon CrewTo jak prof Zdania Nowoczesny, płaski ekran dotykowy, ukryta i zintegrowana pamięć. Wszystko po to, żeby wyglądało pięknie, to marzenie SpaceX. Zwykle w kosmosie jesteśmy przyzwyczajeni do brzydkich i funkcjonalnych rzeczy. ”

Jeśli chodzi o alert o szczątkach, okazuje się, że ostatecznie był to pseudowrak: symulacja USSF (Siły Kosmiczne USA) Kto przyjechał NASATo nie powinno się wydarzyć. Ale to było dobre ćwiczenie. Poproszono nas o przygotowanie w ciągu 20 minut: uporządkowanie kabiny, a następnie zakotwiczenie wszystkich naszych siedzeń za pomocą kasków. Zwykle zajmuje to do 50 minut, ale i tak ćwiczymy. ”

„Gruz nie jest szczególnie groźny. Na stacji widoczne są subtelne uderzenia, ale są one bardzo małe. Największe szczątki są gdzie indziej. Orbita Obserwują uważnie. Jako Europejska Agencja Kosmiczna (Który – który) Stara się tego nie produkować, istnieją prywatne inicjatywy, aby tego uniknąć, istnieją porozumienia międzynarodowe. „

Którego momentu misji najbardziej się boisz? Czy jest to przeżycie czy osobista chwila?

Thomas Pesquet: „Miałem okazję odbyć dwie wycieczki poza samochód podczas mojej pierwszej misji i było to bardziej niesamowite niż wyrafinowanie wnętrza. Podczas tej misji zaplanowano cztery wyjścia, szczególnie w celu zainstalowania nowych paneli słonecznych. Ale wyjścia są bardziej wykorzystywane do utrzymuje Międzynarodową Stację Kosmiczną, więc ma do wykonania 132 eksperymenty, w tym 12 prób pochodzących z Cnes. ”

Jak poradziłbyś sobie z tak dużą populacją, biorąc pod uwagę, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest gęsto zaludniona?

„W tej chwili na stacji jest dużo ludzi; 11 osób. Ale to nie jest rekord. Jest tylko sześć doków, więc w obozie przebywa pięć osób. astronauci są na tym wybierani i szkoleni. Robimy to. ”Trenując Wiercenie I podwodne misje szkoleniowe. Jednak najtrudniejsze jest to, że są tylko dwie toalety. Ale trzecią trzeba zbudować podczas misji. ”

Czy na stacji ustaliłeś jakieś rytuały, zakazy, zasady?

Thomas Pesquet: „W tej załodze jest wielu weteranów i są do tego przyzwyczajeni. Ważne jest, aby dać ludziom przestrzeń osobistą”.

Czy wraz z epidemią rozwinął się program eksperymentów naukowych?

Thomas Pesquet: „Programy są ustalane z kilkuletnim wyprzedzeniem, więc nie ma konkretnie związanego z nimi doświadczenia Epidemia. Istnieje jednak wiele doświadczeń system odprnościowy, Co pozwala na przykład walczyć rak Albo infekcje. ”

„Podczas mojego poprzedniego zadania inne eksperymenty obejmowały testowanie powierzchni antybakteryjnych, które w kontakcie nie powinny chronić Mikroby Albo wirus. Te przedmioty są ważne na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ponieważ wymagają konserwacji. W każdą sobotę rano musimy dezynfekować wszystkie powierzchnie, których dotykamy, jak błękit Ściana To pozwala nam się poruszać. Ale w metrze, na lotnisku czy w szpitalu ta technologia natychmiast zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wirusa. ”

Jak radzisz sobie ze swoim rytmem snu o 16 wschodzie słońca?

Thomas Pesquet: „Moją najważniejszą umiejętnością jest zawsze dobrze spać. Dla niektórych osób spanie w śpiworze nie jest łatwe, ale przyzwyczajasz się do tego. Osobiście uważam to za przyjemne i relaksujące, ponieważ moje mięśnie są tak rozluźnione”.

Jakie jest Twoje najbardziej oczekiwane doświadczenie?

Thomas Pesquet: „ Eksperyment Cnes z małymi mózgami, to naprawdę science fiction, będziemy badać zachowanie Komórki macierzyste Ludzkich umysłów. Nie mogę się doczekać, aby zagrać z nimi szalonego naukowca. Istnieje również eksperyment z plikiem Lepka ciecz, Który będzie miał cel edukacyjny. ”

A co ze współpracą między nową chińską stacją kosmiczną a Międzynarodową Stacją Kosmiczną?

Thomas Pesquet: W tej chwili nic nie jest pewne i nie ma jeszcze woli politycznej. Ale pewne jest to, że mamy wspólny cel: wrócić na Księżyc, polecieć na Marsa. Będziemy więc potrzebować wszystkich, w tym sektora prywatnego. Jest więcej do zrobienia. Spotkamy się za kilka lat ”.