Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nabierają tempa naturalne rozwiązania klimatyczne

Czasem tak bywa, że za bardzo lubimy kombinować. Mają tak gracze, którzy stawiają na różne darmowe spiny bez depozytu, a potem nie pamiętają, z których i kiedy mają skorzystać. W przypadku walki o lepszy klimat i ekologię mówi się sporo o drogich i innowacyjnych metodach. Tymczasem naturalne rozwiązania już teraz nabierają tempa i należy dać im większą szansę na rozwój.

Naturalne rozwiązania klimatyczne

Naturalne rozwiązania klimatyczne (NCS) według ekspertów w najbliższym czasie są w stanie zapewnić nawet jedną trzecią redukcji emisji niezbędnych do osiągnięcia wyznaczonej ścieżki. Takie rozwiązania muszą jednak odpowiadać nie tylko na potrzeby lokalne, ale także na globalne wyzwania. Istnieją dziś bowiem finansowe, techniczne i koncepcyjne przeszkody, które ograniczają wykorzystanie takich metod. Przyjrzymy się jednak temu, jak dziś kształtują się NCS.

Nowy plan mechanizmów rynkowych

W ostatnim czasie opublikowano nowy plan globalnego rynku dobrowolnych kredytów węglowych. Ma to przede wszystkim ułatwić przepływ kapitału w kierunku szerokiej gamy projektów, zwłaszcza opisywanych przez nas naturalnych rozwiązań klimatycznych. W najbliższej przyszłości firmy, duże korporacje mogą bowiem inwestować w takie rozwiązania, których akcje, udziały mogą być sprzedawane na zasadzie kredytów węglowych. Panuje dziś moda na to, że płaci się wybranym firmom za każdą tonę dwutlenku węgla. Można zatem wykorzystać taką sytuację na finansowanie nowych projektów.

Uczciwość na dobrowolnych rynkach emisji

Z tym zagadnieniem związana jest także przejrzystość i rygorystyczność roszczeń zerowych netto, jak i również neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla. Ma to zagwarantować prawdziwy potencjał naturalnych rozwiązań. Uczciwe warunki na rynku mogą się przyczynić nie tylko do lepszego finansowania projektów, lecz także i ich promocji w różnych sektorach gospodarki.

Nowa giełda i wymiana kredytów węglowych

Do tej pory spora część handlu w tym zakresie odbywała się bezpośrednio między kupującymi a sprzedającymi. Zabierało to oczywiście czas, jak i stwarzało kolejne problemy związane z biurokracją. Dąży się teraz do tego, aby powstała globalna giełda kredytów węglowych online. Inwestorzy chcą stworzyć giełdę dużych ilości kredytów węglowych, jak i mniejszy rynek, na którym to można będzie oferować kredyty z określonych projektów. Usprawni to wybór, sam handel, jak i komunikację.

READ  Francja pokonała Polskę w Lidze Narodów

Ograniczenie wylesiania

Jednym z najważniejszych celów takich naturalnych rozwiązań jest unikanie wylesiania, co ma w prosty sposób przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nowe projekty mają również zapewnić zrównoważony rozwój dla społeczności lokalnych, zachowanie różnorodności biologicznej, jak i wpłynąć na poprawę stanu gleby. Takie podejście w najbliższych latach musi być wielokrotnie zwiększane. Niedawno agencje ONZ, jak i również organizacje pozarządowe czy wielkie firmy zadeklarowały swój cel, jakim jest eliminacja aż jednej gigatony emisji CO2 rocznie do 2030 roku, właśnie poprzez ograniczenie wylesiania. Konieczne jest tutaj zatem ustalenie dokładnej ceny kredytów węglowych w ramach działań na rzecz ochrony lasów.

Wzmożona ochrona lasów

Z poprzednim zagadnieniem wiąże się również większe wsparcie finansowe dla samej ochrony lasów. Choć ochrona lasów jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów ograniczania emisji dwutlenku węgla, to jednak jest jedną z najdroższych. Wiąże się to oczywiście z lokalnymi kosztami gruntów pod lasy. Wiele międzynarodowych korporacji wspólnie w tym roku zadeklarowało, że chce przekazać 1 miliard dolarów na ochronę lasów. Ma to polegać na wsparciu finansowym dla krajów bogatych w lasy, które zdecydują się na powstrzymanie wylesiania. Dzięki temu we współpracy z lokalnymi samorządami można zapewniać finansowanie dla rolników, właścicieli lasów.