Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Rosyjski okręt wojenny został uszkodzony na Morzu Czarnym

Oto, co musisz zapamiętać z wczoraj:

◾ Emmanuel Macron powiedział wczoraj, że nie chce „wdawać się w logikę eskalacji” po swoich kontrowersyjnych wypowiedziach na temat możliwości potencjalnego wysłania w przyszłości zachodnich żołnierzy na Ukrainę. Prezydent Francji w wywiadzie dla czeskiego dziennika Bravo powiedział: „W odpowiedzi na skierowane do mnie pytanie dotyczące wysłania wojsk odpowiedziałem, że nic nie jest wykluczone”.

◾Ponadto francuski prezydent udaje się dziś do Pragi, gdzie ma wyjaśnić swoje poparcie dla czeskiej inicjatywy zakupu pozaeuropejskiej amunicji dla Ukrainy.

◾ Od 2022 r. Francja dostarczyła Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości łącznie 2,6 miliarda euro, powiedział wczoraj w X, minister francuskich sił zbrojnych Sébastien Lecornu, opisując szczegółowo ten sprzęt, podczas gdy Paryż jest regularnie oskarżany o „robienie mniej niż pozostali sojusznicy Kijowa”.

◾Ukraiński wywiad wojskowy (GUR) potwierdził wczoraj, że zniszczył most kolejowy w rosyjskim obwodzie Samara (Wołga), ponad 750 km od granicy z Ukrainą, zauważając, że działanie to spowolniło transfer sprzętu wojskowego.

◾Premier Ukrainy Denis Szmygal potwierdził wczoraj, że budowa fortyfikacji przeciwko siłom rosyjskim na linii frontu odbywa się „24 godziny na dobę”, po krytyce skuteczności ukraińskich linii obrony.

◾Komisja Europejska potwierdziła wczoraj, że w marcu przedstawi państwom członkowskim ramy negocjacji w celu przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

◾W obliczu zagrożenia rosyjskiego Komisja Europejska chce wzmocnić zdolności obronne na kontynencie. Bruksela proponuje finansowanie części zakupów broni, na które zdecydowały się wspólnie 27 krajów, tak jak miało to już miejsce w przypadku amunicji.

◾Z drugiej strony premier Ukrainy Denis Szmygal stwierdził, że jego kraj nie otrzymał więcej niż 16 mld euro pomocy zebranej przez Polskę i Komisję Europejską podczas konferencji darczyńców w Warszawie w 2022 r. w następstwie rosyjskiej inwazji.

READ  W jakich przypadkach należy przestrzegać „kwarantanny” lub izolacji na francuskiej ziemi?

◾ Młody amerykański żołnierz aresztowany w 2023 r. pod zarzutem ujawnienia tajnych dokumentów obronnych, zwłaszcza dotyczących wojny na Ukrainie, w poniedziałek przyznał się do winy, podpisując ugodę na 16 lat więzienia przeciwko rezygnacji z najpoważniejszych postępowań karnych za szpiegostwo.