Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Rosja uważa, że ​​odejście ukraińskiego generała Założyżnego nie zmieni przebiegu konfliktu

Kreml potwierdza, że ​​zastąpienie ukraińskiego generała Walerego Założyżnego nie zmieni przebiegu konfliktu.
Tymczasem Władimir Putin w wywiadzie dla amerykańskiego nadawcy Tuckera Carlsona podkreślił, że na Ukrainie Rosji nie da się pokonać.
Śledź bezpośrednio najnowsze informacje.

Kanclerz Niemiec w Waszyngtonie

Joe Biden przyjął w piątek Olafa Scholza, aby podkreślić potrzebę zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy w obliczu zmagań o głosowanie nad nowym pakietem w Kongresie USA, gdzie wyłania się cień Donalda Trumpa.

Poprzedniego dnia kanclerz Niemiec spotkała się z kilkoma senatorami Demokratów i Republikanów podczas kolacji w Waszyngtonie, a następnie wezwała do wsparcia Ukrainy po obu stronach Atlantyku.

Polityk przed swoim wyjazdem nadał ton, wzywając Unię Europejską i Stany Zjednoczone do „zwiększenia wysiłków”, uznając dotychczasowe zobowiązania za „niewystarczające”.

„Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby uniemożliwić Rosji zwycięstwo” – napisał w artykule w „Wall Street Journal”. W przeciwnym razie świat może stać się „mniej stabilny, groźny i nieprzewidywalny niż podczas zimnej wojny”.

Wywiad z Władimirem Putinem

W kontrowersyjnym wywiadzie przeprowadzonym przez byłego konserwatywnego amerykańskiego gospodarza Tuckera Carlsona rosyjski prezydent stwierdził, że pokonanie Rosji jest „niemożliwe”. Władimir Putin także otworzył drogę do zakończenia konfliktu… ale nie pod żadnym pozorem.

Putin: Wywiad propagandowy Zachoduźródło : Informacje o TF1

Polska pozostaje czujna

Polski wicepremier powiedział, że wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, który w rozmowie z amerykańskim gospodarzem Tuckerem Carlsonem wykluczył pomysł inwazji na Polskę lub Łotwę, „nie są wiarygodne” i nie spowodują „słabej czujności” ze strony Warszawa. Piątek.

Na wyemitowany dzień wcześniej wywiad Władysław Kosiniak-Kamysz zareagował, w którym Putin podkreślił, że „nie ma żadnych interesów w Polsce, na Łotwie ani gdziekolwiek indziej”.

„Ulepsz” armię, aby wygrać wojnę

Dzień po mianowaniu dowódcą sił ukraińskich nowy dowódca Oleksandr Serski przedstawił „jasny” plan odparcia Rosjan. „Tylko zmiana i ciągłe doskonalenie środków i metod prowadzenia wojny pozwolą nam odnieść sukces” – oznajmił w telegramie w swoim pierwszym publicznym przemówieniu jako naczelnego wodza.

READ  Kijów ogłasza w piątek ewakuację ludności cywilnej z Mariupola do Zaporoża

„To kwestia jasnego i szczegółowego zaplanowania działań wszystkich służb”, aby umożliwić „Zwycięstwo” – kontynuował Oleksandr Sirsky, podkreślając, że „szybka i racjonalna dystrybucja oraz dostarczenie wszystkiego, co niezbędne jednostkom bojowym, było i pozostaje głównym zadaniem”. logistyki wojskowej.” Choć żołnierze mogli go krytykować za to, że nie troszczy się dostatecznie o życie swoich ludzi, dodał: „Życie i zdrowie żołnierzy zawsze było i pozostanie podstawową wartością armii ukraińskiej”.

Zmiana lidera bez wpływu na konflikt dla Moskwy

Podczas codziennej konferencji prasowej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow został zapytany o zastąpienie ukraińskiego generała Walerego Załużnego Oleksandrem Sirskim na stanowisku naczelnego dowódcy sił ukraińskich. Dodał: „Nie wierzymy, że te czynniki mogą zmienić przebieg specjalnej operacji wojskowej. Będzie ona kontynuowana do czasu osiągnięcia celów”.

Ukraina twierdzi, że doszło do ataku w Rosji

Ukraina przyznała się do nocnego ataku dronów w regionie Krasnodarskim na południu Rosji. Źródło w ukraińskich służbach specjalnych powiedziało Agence France-Presse: „Drony tej służby zbombardowały jednocześnie dwie rafinerie w obwodzie krasnodarskim: nie tylko rafinerię Ilsky, ale także rafinerie Avibsky”. Według tego źródła atak spowodował „co najmniej jeden poważny pożar” w jednym z tych miejsc.

„Niemożliwa” porażka Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czasie wyemitowanego w czwartek wywiadu dla amerykańskiego nadawcy Tuckera Carlsona, że ​​pokonanie Rosji na Ukrainie jest „niemożliwe”. „Były krzyki, aby zadać Rosji strategiczną porażkę na polu bitwy” – powiedział rosyjski prezydent. „Moim zdaniem jest to z definicji niemożliwe. To się nigdy nie stanie”.

Najazdy na Polskę i Łotwę zostały odrzucone

Podczas wczorajszego wywiadu dla amerykańskiego nadawcy Tuckera Carlsona prezydent Władimir Putin wykluczył pomysł inwazji na Polskę lub Łotwę, dwa kraje, w których „Rosja nie ma interesów”.

READ  „Rząd nie zrezygnuje jednoznacznie z polityki zero Covid, ale ją złagodzi”.

„Nie mamy interesów ani w Polsce, ani na Łotwie, ani nigdzie indziej. Po co mielibyśmy to robić? Po prostu nie mamy interesów (…). Nie ma co do tego wątpliwości” – odpowiedział prezydent Rosji na pytanie: „Wyobrażacie sobie?” scenariusz, w którym wysyłacie wojska rosyjskie do Polski?

Putin nie zaatakuje Polski ani Łotwyźródło : Informacje o TF1

19 ukraińskich dronów zneutralizowanych w Rosji

Rosja twierdzi, że w ciągu nocy zneutralizowała 19 ukraińskich dronów w czterech różnych regionach i nad Morzem Czarnym. Rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło w oświadczeniu: „Próba przeprowadzenia przez reżim w Kijowie ataku terrorystycznego przy użyciu 19 dronów na obiekty na terytorium Rosji została udaremniona”. Według władz lokalnych atak był szczególnie wymierzony w infrastrukturę energetyczną.

Dzień dobry wszystkim

Witam wszystkich i zapraszam na nową transmisję na żywo z piątku 9 lutego poświęconą wojnie na Ukrainie.

Rosja i Ukraina ogłosiły w czwartek, że dokonały wymiany 100 jeńców wojennych z obu stron, ponad tydzień po tego typu operacji, w której wzięło udział kilkuset żołnierzy. „8 lutego po negocjacjach 100 rosyjskich żołnierzy, którym groziła śmierć w niewoli, wróciło z terytorium kontrolowanego przez reżim w Kijowie. W zamian przekazano 100 jeńców wojennych z sił ukraińskich.”– poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął powrót Ukrainy „100 Ukraińców”. „Większość z nich to obrońcy Mariupola”Dodał, odnosząc się do tego ukraińskiego miasta, które zostało zniszczone i zajęte przez Rosjan po krwawym oblężeniu w 2022 roku.

Jak podaje ukraińskie centrum odpowiedzialne za kwestię jeńców wojennych, jest to 51. taka wymiana. Według Kijowa od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. 3315 ukraińskich więźniów mogło wrócić do swojego kraju.

Pod koniec stycznia Moskwa oskarżyła Ukrainę o zestrzelenie rosyjskiego samolotu wojskowego przewożącego ukraińskich żołnierzy przeznaczonych do wymiany. Ukraina, która oficjalnie nie przyznała się do swojego zaangażowania, wyraziła wątpliwości co do obecności jeńców wojennych na pokładzie statku i wezwała do wszczęcia międzynarodowego śledztwa.

READ  Rosja ogłosiła, że ​​w nalotach na Biełgorod zginęło 21 osób, a ponad stu zostało rannych

Redakcja TF1info