Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Pentagon zapewnia Zełenskiego „na długi okres” amerykańskiego wsparcia

Podczas wizyty w Kijowie mającej na celu sprawdzenie tej kwestii sekretarz obrony USA Lloyd Austin zapewnił ukraińskiego prezydenta Waszyngtonu o dalszym wsparciu Waszyngtonu w stawianiu czoła rosyjskiej inwazji. Waszyngton jest głównym dostawcą pomocy wojskowej dla Kijowa i ograniczenie jego wsparcia, którego domagają się niektórzy urzędnicy wybrani przez Republikanów, stanowiłoby poważny cios dla ukraińskich wysiłków na rzecz wyzwolenia okupowanych regionów na południu i wschodzie kraju.

Lloyd Austin powiedział podczas spotkania z głową ukraińskiego państwa: „Przesłanie, które dziś do pana przekazuję, panie prezydencie, jest takie, że Stany Zjednoczone są z panem i pozostaną z panem przez długi czas”.

Wołodymyr Zełenski określił wizytę sekretarza obrony USA jako „bardzo ważny sygnał”. „Liczymy na Wasze wsparcie” – dodał. Ukraina zabiega o kontynuację pomocy europejskiej i amerykańskiej, natomiast w Europie i Stanach Zjednoczonych nasilają się głosy za ograniczeniem tej pomocy po niemal dwóch latach wojny. Ponadto, w obliczu skupienia społeczności międzynarodowej na wojnie między Izraelem a Hamasem, Kijów chce zapobiec zmniejszeniu otrzymywanego dotychczas wsparcia.

READ  Donald Trump liczył na 2022 przed wyborami prezydenckimi w 2024, zaczyna się źle