Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Londyn nakłada sankcje na rosyjskich organizatorów wyborów na terytoriach okupowanych

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Londyn nakłada sankcje na rosyjskich organizatorów wyborów na terytoriach okupowanych

Granica między Norwegią a Rosją

Norwegia ogłosiła w piątek, że zamknie, z nielicznymi wyjątkami, swoje granice dla pojazdów zarejestrowanych w Rosji, w ramach dodatkowego zaostrzenia w związku z wojną na Ukrainie.

Norwegię i Rosję łączy 198-kilometrowa granica lądowa na dalekiej północy, a także przejście graniczne Storskog-Boris Gleb, które na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE, Norwegia, Islandia i Liechtenstein) jest ostatnim przejściem granicznym otwarty dla Rosjan na podstawie wizy turystycznej.

Szef jej dyplomacji Anneken Huitfeldt ogłosił w oświadczeniu prasowym, że „Norwegia stoi wraz ze swoimi sojusznikami w odpowiedzi na brutalną wojnę agresywną rozpoczętą przez Rosję na Ukrainie”. Dodała: „Ważne jest, aby sankcje były skuteczne, abyśmy mogli w jak największym stopniu ograniczyć dochody, których państwo rosyjskie potrzebuje na finansowanie wojny”.

Rosyjscy żołnierze

Prezydent Rosji Władimir Putin oszacował w piątek, że skazańcy wcieleni do więzień i masowo ginący na froncie na Ukrainie „spłacili” swój dług wobec społeczeństwa.

„Zginęli. Wszyscy jesteśmy ludźmi, każdy może popełnić błąd, oni to zrobili. Oddali życie za ojczyznę i poświęcili się tak bardzo, jak to możliwe” – powiedział Władimir Putin, przyjmując na Kremlu wybitnych rosyjskich żołnierzy. Moskwa w walkach na Ukrainie. „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc ich bliskim”.

Paryż 2024, czy Rosjanie są obecni?

W piątek Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) większością 74 do 65 głosów przegłosował całkowity zakaz dla Rosjan i Białorusinów, otwierający im drogę do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku (28 sierpnia – 8 września).

Druga propozycja, dotycząca częściowego zawieszenia Rosjan i Białorusinów w uczestnictwie pod neutralnym sztandarem i na ścisłych warunkach neutralności, zostanie poddana po południu pod głosowanie członków Komisji Międzyparlamentarnej obradującej na Zgromadzeniu Ogólnym w Manamie (Bahrajn ). ).

READ  bezpośredni. Wojna na Ukrainie: Rok po Buczy Zełenski chwali ukraiński opór przeciwko rosyjskiej inwazji

Wsparcie wojskowe Francji

Podróżując w czwartek do Kijowa, minister sił zbrojnych Sébastien Lecornu szczegółowo opisał nowe podejście Paryża do wsparcia wojskowego dla Kijowa. Rząd chce stopniowo ograniczać pomoc i tworzyć lokalnie francuskie firmy przemysłowe.

międzynarodowy

Aktualizacja sytuacji

Rosja ogłosiła w czwartek historyczny wzrost wydatków wojskowych na rok 2024. W nocy z czwartku na piątek ukraiński dron zrzucił przez granicę materiały wybuchowe. Oto najważniejsze wydarzenia z ostatnich 24 godzin związanych z wojną na Ukrainie.

międzynarodowy

Zniszczono kilka ukraińskich dronów

„Systemy obrony powietrznej zniszczyły 11 ukraińskich dronów. […] Ministerstwo Obrony Rosji podało w telegramach: „W tym jeden nad terytorium obwodu kałuskiego i dziesięć nad obwodem kurskim”. Gubernator Kurska Roman Starovoit ogłosił wcześniej, że region przygraniczny ze wschodnią Ukrainą stał się przedmiotem „ataku na dużą skalę” ze strony ukraińskich dronów.

Były porucznik Prigożyna z misją Putina

Władimir Putin zwrócił się do byłego porucznika Jewgienija Prigożyna, szefa grupy Wagnera, który wypadł z łask prezydenta Rosji i zginął w katastrofie lotniczej pod koniec sierpnia, o przeszkolenie ochotników do walki na Ukrainie.

„Na ostatnim spotkaniu omawialiśmy fakt, że będziecie uczestniczyć w szkoleniu jednostek ochotniczych zdolnych do wykonywania różnych zadań bojowych, zwłaszcza oczywiście w strefie „Specjalnej Operacji Wojskowej” Ukrainy” – powiedział Władimir. Jak wynika z opublikowanego w piątek kremlowskiego komunikatu prasowego, Putin przekazał to oświadczenie Andriejowi Troszewowi w czwartek.

Ukraiński dron niszczy podstację energetyczną w Rosji

Ukraiński dron zrzucił materiały wybuchowe na elektrownię w rosyjskiej wiosce. W Białej, niecałe 25 kilometrów od granicy z Ukrainą, „ukraiński dron zrzucił dwa ładunki wybuchowe na podstację energetyczną” – powiedział w Telegramie gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt. Dodał: „Jeden z transformatorów zapalił się. W pięciu obszarach i w szpitalu odcięto prąd. Na miejsce udały się zastępy straży pożarnej” i dodał, że prąd „zostanie przywrócony tak szybko, jak będzie to możliwe w bezpieczny sposób”.

READ  Arkadiusz Milik, symbol ataku OM, który już nie posuwa się do przodu

Wcześniej rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że zniszczyło dwa ukraińskie drony nad sąsiednim obwodem Biełgorodu. Ministerstwo potwierdziło, że pierwsze urządzenie zostało zniszczone około godziny 17:00 w czwartek wieczorem, czyli na około cztery godziny przed zestrzeleniem drugiego drona.

Witamy w TF1info, aby w piątek 29 września 2023 śledzić wiadomości o wojnie na Ukrainie.