Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Londyn nakłada sankcje na rosyjskich organizatorów wyborów na terytoriach okupowanych

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Londyn nakłada sankcje na rosyjskich organizatorów wyborów na terytoriach okupowanych

Granica między Norwegią a Rosją

Norwegia ogłosiła w piątek, że zamknie, z nielicznymi wyjątkami, swoje granice dla pojazdów zarejestrowanych w Rosji, w ramach dodatkowego zaostrzenia w związku z wojną na Ukrainie.

Norwegię i Rosję łączy 198-kilometrowa granica lądowa na dalekiej północy, a także przejście graniczne Storskog-Boris Gleb, które na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE, Norwegia, Islandia i Liechtenstein) jest ostatnim przejściem granicznym otwarty dla Rosjan na podstawie wizy turystycznej.

Szef jej dyplomacji Anneken Huitfeldt ogłosił w oświadczeniu prasowym, że „Norwegia stoi wraz ze swoimi sojusznikami w odpowiedzi na brutalną wojnę agresywną rozpoczętą przez Rosję na Ukrainie”. Dodała: „Ważne jest, aby sankcje były skuteczne, abyśmy mogli w jak największym stopniu ograniczyć dochody, których państwo rosyjskie potrzebuje na finansowanie wojny”.

Rosyjscy żołnierze

Prezydent Rosji Władimir Putin oszacował w piątek, że skazańcy wcieleni do więzień i masowo ginący na froncie na Ukrainie „spłacili” swój dług wobec społeczeństwa.

„Zginęli. Wszyscy jesteśmy ludźmi, każdy może popełnić błąd, oni to zrobili. Oddali życie za ojczyznę i poświęcili się tak bardzo, jak to możliwe” – powiedział Władimir Putin, przyjmując na Kremlu wybitnych rosyjskich żołnierzy. Moskwa w walkach na Ukrainie. „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc ich bliskim”.

Paryż 2024, czy Rosjanie są obecni?

W piątek Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) większością 74 do 65 głosów przegłosował całkowity zakaz dla Rosjan i Białorusinów, otwierający im drogę do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku (28 sierpnia – 8 września).

Druga propozycja, dotycząca częściowego zawieszenia Rosjan i Białorusinów w uczestnictwie pod neutralnym sztandarem i na ścisłych warunkach neutralności, zostanie poddana po południu pod głosowanie członków Komisji Międzyparlamentarnej obradującej na Zgromadzeniu Ogólnym w Manamie (Bahrajn ). ).

READ  Bleuets zaczęli atakować na początku meczu

Wsparcie wojskowe Francji

Podróżując w czwartek do Kijowa, minister sił zbrojnych Sébastien Lecornu szczegółowo opisał nowe podejście Paryża do wsparcia wojskowego dla Kijowa. Rząd chce stopniowo ograniczać pomoc i tworzyć lokalnie francuskie firmy przemysłowe.

międzynarodowy

Aktualizacja sytuacji

Rosja ogłosiła w czwartek historyczny wzrost wydatków wojskowych na rok 2024. W nocy z czwartku na piątek ukraiński dron zrzucił przez granicę materiały wybuchowe. Oto najważniejsze wydarzenia z ostatnich 24 godzin związanych z wojną na Ukrainie.

międzynarodowy

Zniszczono kilka ukraińskich dronów

„Systemy obrony powietrznej zniszczyły 11 ukraińskich dronów. […] Ministerstwo Obrony Rosji podało w telegramach: „W tym jeden nad terytorium obwodu kałuskiego i dziesięć nad obwodem kurskim”. Gubernator Kurska Roman Starovoit ogłosił wcześniej, że region przygraniczny ze wschodnią Ukrainą stał się przedmiotem „ataku na dużą skalę” ze strony ukraińskich dronów.

Były porucznik Prigożyna z misją Putina

Władimir Putin zwrócił się do byłego porucznika Jewgienija Prigożyna, szefa grupy Wagnera, który wypadł z łask prezydenta Rosji i zginął w katastrofie lotniczej pod koniec sierpnia, o przeszkolenie ochotników do walki na Ukrainie.

„Na ostatnim spotkaniu omawialiśmy fakt, że będziecie uczestniczyć w szkoleniu jednostek ochotniczych zdolnych do wykonywania różnych zadań bojowych, zwłaszcza oczywiście w strefie „Specjalnej Operacji Wojskowej” Ukrainy” – powiedział Władimir. Jak wynika z opublikowanego w piątek kremlowskiego komunikatu prasowego, Putin przekazał to oświadczenie Andriejowi Troszewowi w czwartek.

Ukraiński dron niszczy podstację energetyczną w Rosji

Ukraiński dron zrzucił materiały wybuchowe na elektrownię w rosyjskiej wiosce. W Białej, niecałe 25 kilometrów od granicy z Ukrainą, „ukraiński dron zrzucił dwa ładunki wybuchowe na podstację energetyczną” – powiedział w Telegramie gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt. Dodał: „Jeden z transformatorów zapalił się. W pięciu obszarach i w szpitalu odcięto prąd. Na miejsce udały się zastępy straży pożarnej” i dodał, że prąd „zostanie przywrócony tak szybko, jak będzie to możliwe w bezpieczny sposób”.

READ  Sampaoli płaci Melkowi „jeśli nie jest szczęśliwy, powinien zobaczyć go z innymi”

Wcześniej rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że zniszczyło dwa ukraińskie drony nad sąsiednim obwodem Biełgorodu. Ministerstwo potwierdziło, że pierwsze urządzenie zostało zniszczone około godziny 17:00 w czwartek wieczorem, czyli na około cztery godziny przed zestrzeleniem drugiego drona.

Witamy w TF1info, aby w piątek 29 września 2023 śledzić wiadomości o wojnie na Ukrainie.