Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew rzekomo udał się na wschodnią Ukrainę

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew rzekomo udał się na wschodnią Ukrainę

Dzisiaj

Nawalny

We wtorek rosyjski wymiar sprawiedliwości odrzucił apelację głównego działacza rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego od wyroku skazującego go na 19 lat więzienia pod zarzutem „ekstremizmu”. Sędzia Victor Rogo powiedział, że sąd apelacyjny zdecydował „pozostawić orzeczenie pana Nawalnego w sądzie pierwszej instancji bez zmian”.

„Szaleństwo” nuklearnego wyścigu zbrojeń

„Istnieje pilna potrzeba. Szykuje się niepokojący wyścig zbrojeń. Liczba broni nuklearnej może wzrosnąć po raz pierwszy od dziesięcioleci” – powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres we wtorek w ostatnim dniu sesji wysokiego szczebla Komisji Europejskiej Zgromadzenie Ogólne ONZ. . Przywódca wzywa do „odwrócenia fali”.

Miedwiediew na Ukrainie?

Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji pozostający blisko sfer władzy, powiedział we wtorek, że odwiedził wschodnią Ukrainę. „Na polecenie prezydenta odwiedziłem poligon w pobliżu linii frontu na terytorium Donieckiej Republiki Ludowej (przyp. red.)” – powiedział w nagraniu wideo zamieszczonym w rosyjskim serwisie społecznościowym VKontakte.

Rosyjski budżet wojskowy

Rosja przygotowuje się do zwiększenia swojego budżetu wojskowego o około 70%. Może to sięgnąć 107 miliardów euro, czyli 6% PKB kraju. Po raz pierwszy wydatki na obronę mogą być wyższe niż wydatki na politykę społeczną.

międzynarodowy

Ziarna ukraińskie

Węgry, Polska, Słowacja i Czechy wezwały Unię Europejską do zapewnienia optymalnej efektywności szlaków lądowych wykorzystywanych przez ukraińskie zboże. W rzeczywistości urzędnicy z ministerstw rolnictwa czterech krajów Europy Środkowej potwierdzili, że część przewożonego zboża pozostaje w krajach tranzytu, takich jak Polska, co jest niekorzystne dla lokalnych rolników, ponieważ jest znacznie tańsze niż to produkowane lokalnie .

Rosyjska dezinformacja na Twitterze

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova przedstawiła sprawozdania przedłożone przez główne platformy internetowe, w których przedstawiono ich wysiłki na rzecz zwalczania dezinformacji na przestrzeni sześciu miesięcy zgodnie z unijnym kodeksem postępowania. Podczas tej konferencji prasowej podkreśliła słabe wyniki uzyskane przez X podczas testów. To platforma, która w swoich postach wykazuje „najwyższy wskaźnik fałszywych informacji i dezinformacji”.

READ  Armia ukraińska ogłosiła, że ​​rosyjskie siły powietrznodesantowe wylądowały w Charkowie

Bruksela, szczególnie zaniepokojona tempem dezinformacji na Twitterze, wezwała także wszystkie główne platformy do lepszego zwalczania rosyjskich manipulacji, obawiając się, że nasilą się one przed wyborami europejskimi.

Czołgi Abrams „spalą” obietnice Moskwy

Kreml obiecał, że dostarczone do Kijowa amerykańskie czołgi Abrams „spłoną”, podkreślając, że ich pojawienie się na polu bitwy „nie zmieni układu sił” między armią rosyjską i ukraińską. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow początkowo powiedział: „Czołgi Abrams to niebezpieczna broń”. „One też spłoną” – powiedział prasie, powtarzając ostrzeżenie prezydenta Rosji Władimira Putina podczas dostawy pierwszych czołgów Leopard na Ukrainę.

Według Moskwy dowódca Sokołow żyje

Według Moskwy, w spotkaniu wziął udział dowódca Floty Czarnomorskiej Wiktor Sokołow, wydany przez Kijów na śmierć. Ukraina przyznała się do jego zabójstwa po ataku na Krymie w ubiegły piątek.

Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało dziś zdjęcie przedstawiające osobę uczestniczącą w wideokonferencji. Pojawia się na zdjęciu na dużym ekranie wraz z innymi wyższymi rangą urzędnikami wojskowymi uczestniczącymi w spotkaniu, któremu przewodniczy minister obrony Siergiej Szojgu. Z komunikatu prasowego, w którym nie podano nazwiska funkcjonariusza, wynika, że ​​do spotkania doszło we wtorek.

Dozbrojenie

Szwajcaria będzie mogła odsprzedać Niemcom 25 czołgów bojowych Leopard 2, które obecnie nie są już używane. Szwajcarscy senatorowie zatwierdzili propozycję sprzedaży przedstawioną przez Izbę Reprezentantów w czerwcu większością 23 do 18 przy 2 wstrzymujących się podczas dyskusji na temat środków na cele wojskowe, podała szwajcarska agencja informacyjna Keystone-ATS. Jednak po głosowaniu w parlamencie Berlin nie będzie mógł ich wysłać na Ukrainę.

Pozycja punktowa

W 580. dniu wojny w poniższej aktualizacji sytuacji znajdziesz najważniejsze wydarzenia związane z konfliktem w ciągu ostatnich 24 godzin.

międzynarodowy

Rosyjski atak powietrzny

Według ukraińskich sił powietrznych Rosja zaatakowała Ukrainę 38 dronami Shahed, twierdząc, że 26 zostało zestrzelonych. Siły Powietrzne napisały w swoim codziennym raporcie w aplikacji Telegram: „Zarejestrowano wystrzelenie 38 rakiet (…)”, wyjaśniając, że ukraińska obrona zniszczyła 26 rakiet produkcji irańskiej.

Dzień dobry

Witamy w transmisji na żywo poświęconej wojnie na Ukrainie. Znajdź tutaj wszystkie informacje związane z konfliktem, który Rosja rozpoczęła 580 dni temu.