Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Ukraina: Zełenski został okrzyknięty Człowiekiem Roku przez magazyn Time

„człowiek roku”

The czas finansowy Wybrał Wołodymyra Zełenskiego i „Ducha Ukrainy” na „Człowieka Roku” w 2022 roku.

Groźby pod adresem ukraińskich dyplomatów

Ukraina poinformowała w środę, że jej ambasady otrzymały w ciągu tygodnia 31 paczek, każda z adresem wysyłkowym, od amerykańskiego dealera Tesli w Niemczech.

„W ciągu ostatnich dwóch dni podejrzane paczki dotarły do ​​ambasad we Włoszech, Polsce, Portugalii, Rumunii i Danii, a także do konsulatu w Gdańsku” w Polsce, zwiększając ich liczbę do „31 w 15 krajach” – potwierdził Facebook. ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

„Groźby pod adresem naszych dyplomatów nadal płyną” – ubolewał tydzień po wybuchu bomby listowej i drobnych obrażeniach pracownika ambasady Ukrainy w Madrycie (Hiszpania).

gaz amerykański

Stany Zjednoczone znacznie zwiększą dostawy gazu do Wielkiej Brytanii w ramach umowy Energy Security Partnership. Zgodnie z oświadczeniem brytyjskiego rządu „Stany Zjednoczone planują w najbliższych latach podwoić ilość gazu eksportowanego do Wielkiej Brytanii w stosunku do 2021 r., aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw i zmniejszyć zmienność cen”.

Tak więc Waszyngton zamierza wyeksportować 9-10 miliardów metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego w ciągu najbliższego roku przez brytyjskie porty, w szczególności w celu „uzupełnienia zapasów gazu”, kontynuuje ten tekst.

Moskwa próbuje „zamrozić bojowników”

Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Rosja dąży do zamrożenia walk na Ukrainie na zimę, aby zebrać siły do ​​nowej ofensywy na wiosnę.

„To, co teraz widzimy, to to, że Rosja próbuje zamrozić tę wojnę, przynajmniej na jakiś czas, aby mogła się przegrupować, zreformować, odzyskać siły, a następnie spróbować rozpocząć jeszcze większą wielką ofensywę następnej wiosny – powiedział Stoltenberg podczas publicznej imprezy zorganizowanej przez brytyjski Financial Times.

Sekretarz generalny NATO powiedział, że członkowie NATO kontynuują „bezprecedensowe” dostawy broni i wsparcia dla Ukrainy, pomimo obaw, że zachodnie zapasy mogą się wyczerpać.

Bachmut

Miasto Bakhmut to nic innego jak zrujnowany plac. Od lata cierpi z powodu gradu rosyjskiej artylerii, ale nadal stawia opór. Z nieba jest to spektakl spustoszenia, który daje widok na to męczeńskie miasto we wschodniej Ukrainie.

międzynarodowy

Śmiertelne zderzenie na Ukrainie

Rosyjska ciężarówka wojskowa i cywilny minibus zderzyły się w kontrolowanym przez Moskwę regionie wschodniej Ukrainy, zabijając co najmniej 16 osób i raniąc cztery, według lokalnych władz. W oświadczeniu przywódca prorosyjskich separatystów w Doniecku Denis Pushlin poinformował o takiej ocenie i wyjaśnił, że do zdarzenia doszło na drodze między miejscowościami Torez i Czachciorsk.

READ  Fala upałów pochłonęła w tym roku co najmniej 15 000 istnień ludzkich w Europie... iz pewnością pochłonęła ich znacznie więcej.

„Ta tragedia pochłonęła życie 16 osób, w tym kilku naszych obrońców” – powiedział Pushilin, nie podając liczby zabitych żołnierzy. Materiał filmowy z miejsca katastrofy, opublikowany przez lokalne media, pokazuje dwa poważnie uszkodzone pojazdy: minibus i ciężarówkę do transportu wojsk khaki oznaczoną literą V, jednym ze znaków identyfikacyjnych rosyjskiej armii na Ukrainie.

Na zdjęciach: zniszczenie Bachmuta

Sześć miesięcy po rozpoczęciu rosyjskich nalotów na miasto Bachmut w Doniecku (wschodnia Ukraina), które Grupa Wagnera zapowiedziała, że ​​szybko przejmie, obrazy zniszczeń są oszałamiające. Ale przekładają się one na: „Po raz kolejny Rosjanie zawiedli”, uważa Jean de Gliniaste, dyrektor IRIS w grupie LCI.

Ukraina: Zdjęcia dotkniętego Bachmutaźródło : Wiadomości TF1

wiadomości osobiste

Ukryty tłum w Rosji

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę liczba małżeństw w Rosji eksplodowała. W pytaniu: Zmiana w prawie, która pozwala każdemu Rosjaninowi, który otrzyma zaproszenie, na zawarcie małżeństwa w tym samym dniu (zamiast miesięcznego okresu w normalnych czasach). Media zidentyfikowały te liczby jako odzwierciedlające silniejszą rosyjską mobilizację wojskową niż oficjalne dane Kremla. Obejrzyj oświetlenie dziennikarza Narjisa Al-Hajj

Rosja: ukryte dane dotyczące mobilizacjiźródło : Wiadomości TF1

wiadomości osobiste

„Putin to manipulator”

„W zasadzie Putin jest manipulatorem. Nauczył się tego fachu w KGB”, wyjaśnia LCI Christian Mégrelis, były doradca Gorbaczowa. Rosyjski prezydent chce „zostać nowym Leninem: tym, który odbudował Rosję, odkrywając naturalne granice imperium carów”.

Zasadniczo Putin jest manipulatorem.źródło : Wiadomości TF1

wiadomości osobiste

Zachodnie marki w Rosji

Od czasu inwazji na Ukrainę Rosja staje się coraz bardziej izolowana ekonomicznie. Większość zachodnich firm opuściła kraj i od tego czasu oryginalne produkty zostały zastąpione sztucznymi. Obejrzyj ten niesamowity reportaż od specjalnych korespondentów TF1 w Moskwie.

międzynarodowy

Wideo - Rosja: McDo, Starbucks... Te zachodnie marki zostały zastąpione klonami

Rosyjska propaganda

Kreml odpowiada bezpośrednio na plotki płynące ze strony rosyjskiej opozycji o przygotowaniach do drugiej fali mobilizacji – wyjaśnia Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Organ badawczy poinformował, że sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow zaapelował do Rosjan, aby ufali wyłącznie kontaktom obronnym i prezydenckim oraz ignorowali „prowokacyjne komunikaty” zamieszczane w mediach społecznościowych.

Gdy rosyjska propaganda zaczyna rozpowszechniać teorie o niebezpieczeństwie ukraińskiej inwazji, sam Putin stara się cenzurować opozycję. Na przykład podpisał ustawę zakazującą zgromadzeń w budynkach rządowych, na uniwersytetach, w szkołach, portach czy szpitalach… aby uniknąć antymobilizacyjnych demonstracji.

READ  NATO rozmieści cztery nowe grupy bojowe na swojej wschodniej flance, aby „wzmocnić” swoją „postawę obronną” przeciwko Rosji

Okopy w Biełgorodzie

Brytyjski wywiad odnotował w swoich codziennych aktualizacjach dotyczących wojny na Ukrainie, że „Rosja zaczęła rozszerzać swoje pozycje obronne wzdłuż granicy z Ukrainą iw obwodzie biełgorodzkim”. Dodali, że „6 grudnia gubernator Biełgorodu ogłosił utworzenie lokalnej jednostki samoobrony, ponieważ okopy były zgłaszane co najmniej od kwietnia 2022 roku”.

„Niewykluczone, że Moskwa będzie zachęcać do tego rodzaju przygotowań obronnych na swoim terytorium, aby wzmóc nastroje patriotyczne” – kontynuuje analizę informacji. „To prawdopodobnie ilustruje przekonanie niektórych rosyjskich decydentów, że istnieje wiarygodna (ale fałszywa) groźba inwazji sił ukraińskich”.

„Potrzebujemy ciszy w sprawie energii jądrowej”

W rozmowie z Adrienem Gindre generał Jakowlew złagodził zagrożenie atakiem nuklearnym.

Ukraińskie siły specjalne w Rosji?

Generał nie wyklucza obecności na rosyjskiej ziemi ukraińskich sił specjalnych, które miały skierować w stronę Rosji drony. „To jest możliwość, ale nie konieczność” – powiedział.

ukraińskie strajki

Zdaniem generała Jakowlewa ukraińskie ataki na rosyjską ziemię nie pomagają Stanom Zjednoczonym, które obawiają się eskalacji. – To daje Waszyngtonowi argumenty, by nie przekazywać im rakiet dalekiego zasięgu, bo Ukraińcy najwyraźniej wiedzą, jak je produkować – wyjaśnia. Z drugiej strony jest to dla Zełenskiego argument, by udowodnić, że w zamian nie prosi swojego amerykańskiego odpowiednika o zgodę na strajk.

I dodaje: „Jeśli Rosjanie przejdą nową eskalację na Ukrainie, zwłaszcza przeciwko ludności, Amerykanie zastrzegają sobie możliwość wystrzelenia swoich rakiet o zasięgu 300 kilometrów”.

Zmniejszono rosyjskie zapasy rakiet

„Rosjanie bez wątpienia doprowadzą do nowego, silniejszego niż wcześniej, karnego stopienia pocisków rakietowych na ukraińską infrastrukturę” – przewiduje generał. Ale dostępne zapasy tych pocisków maleją, mówi: „Widzimy, że pociski, które obecnie spadają, są nowoczesnej produkcji, co oznacza, że ​​stare zapasy zostały wyczerpane i wkrótce ich tempo wystrzelenia będzie równe tempu ich produkcji – dodał.

Ponadto, jeśli chodzi o siłę roboczą wojska, dodaje Jakowlew, armia rosyjska „ma ogromny problem ze szkoleniem, ponieważ jej kadra kierownicza jest na froncie”. „I wydaje się, że nie zorganizowali się, aby odpowiednio szkolić ludzi”. Po prostu ich wychowali, brakuje im sprzętu, a ich szkolenie jest niepotrzebne – powiedział.

Ataki dronów

Ataki dronów „zniszczyły retorykę operacji specjalnej Putina”, która miała się odbyć poza wścibskimi oczami Rosjan, wyjaśnia gen. Michel Jakowlew, były zastępca szefa sztabu NATO. Zauważa, że ​​przy każdym ataku Rosjanie „grają przestraszoną dziewczynę”.

READ  Silvio Berlusconi rezygnuje z kandydatury na prezydenta

Według niego „Rosjanie mają problem z obroną swojej przestrzeni powietrznej, co jest bardzo dużym problemem, nie mają też nieograniczonych możliwości” – tłumaczy. „Możliwe, że Ukraińcy odzyskali rosyjskie transpondery i przekazali swoje drony rosyjskim. To sprytne” – ocenia generał.

Polski system obrony powietrznej

Miesiąc po tym, jak zaginiona ukraińska rakieta obrony powietrznej spadła na Polskę, Warszawa rozmieszcza niemiecki system obrony powietrznej Patriot, aby pomóc jej chronić swoją przestrzeń powietrzną. Berlin odmówił umieszczenia tego systemu bezpośrednio na Ukrainie.

„Po rozmowie z niemieckim Ministerstwem Obrony z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odmowie wsparcia Ukrainy. Rozmieszczenie rakiet Patriot na zachodniej Ukrainie zwiększy bezpieczeństwo Polaków i Ukraińców” – napisał we wtorek wieczorem na Twitterze szef MON Błaszczak. „Czynimy więc robocze ustalenia, aby umieścić wyrzutnie w Polsce i podłączyć je do naszego systemu dowodzenia” – dodał Błaszczak.

Ukraińskie ataki dronów: ostrzeżenia Moskwy

Gość Telewizja BFM Rzecznik ambasady rosyjskiej we Francji Aleksander Makogonow odpowiedział we wtorek wieczorem na ukraińskie ataki dronów – do których Kijów się nie przyznaje – na rosyjskiej ziemi. Uważał, że Moskwa powinna „przygotować się na uniknięcie tego rodzaju ciosu”, podkreślając, że jeśli Wołodymyr Zełenski będzie nadal „dął wiatrem”, „zawsze będzie zbierał burzę”.

podsumowanie’

Wołodymyr Zełenski odwiedził Słowiańsk, miasto położone blisko pól bitewnych ukraińskiego Donbasu. Wizyta odbywa się w czasie, gdy w Doniecku miało miejsce kilka bombardowań. Spojrzenie wstecz na najważniejsze wydarzenia z ostatnich 24 godzin.

międzynarodowy

Wojna na Ukrainie: Waszyngton spowalnia ataki w Rosji, Zełenski blisko frontu... Aktualizacja sytuacji

podsumowanie’

Wołodymyr Zełenski odwiedził Słowiańsk, miasto położone blisko pól bitewnych ukraińskiego Donbasu. Wizyta odbywa się w czasie, gdy w Doniecku miało miejsce kilka bombardowań. Spojrzenie wstecz na najważniejsze wydarzenia z ostatnich 24 godzin.

międzynarodowy

Wojna na Ukrainie: Waszyngton spowalnia ataki w Rosji, Zełenski blisko frontu... Aktualizacja sytuacji

Ukraińskie ataki dronów

Waszyngton powiedział we wtorek wieczorem, aby „zniechęcić” ukraińskie ataki dronami w Rosji – uderzenia, do których Kijów nie twierdzi – po tym, jak Moskwa poinformowała, że ​​jedna z maszyn uderzyła w lotnisko w pobliżu granicy, nie powodując ofiar.

Dzień dobry wszystkim

Witamy w nowej transmisji na żywo ze środy, 7 grudnia 2022 r., poświęconej wojnie między Rosją a Ukrainą.