Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Gruzji demokratyczny senator Raphael Warnock został ponownie wybrany, co wygrał Joe Biden

Była to ostatnia akcja w wyborach śródokresowych w Stanach Zjednoczonych. Po zaciętym głosowaniu demokrata Raphael Warnock, ustępujący senator, wygrał we wtorek 6 grudnia, zdobywając 50,7% głosów przeciwko kandydatowi popieranemu przez Donalda Trumpa, byłego piłkarza amerykańskiego Herschela Walkera. Jest to zwycięstwo prezydenta Joe Bidena, który w ten sposób widzi, jak obóz Demokratów wzmacnia swoją większość w Senacie do 51 mandatów wobec 49 dla Republikanów.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Midterm 2022: Pastor z Georgii, Raphael Warnock, ma nadzieję w Senacie Demokratów

Obaj kandydaci ścierali się już w listopadzie, ale żaden z nich nie uzyskał więcej niż 50% głosów, zorganizowano drugą turę, aby wybrać między nimi, zgodnie z prawem wyborczym tego południowego stanu Stanów Zjednoczonych.

Oczy narodu są zwrócone na ciebieprzed wyborami, Joe Biden wezwał wyborców w tym stanie z dużą populacją Afroamerykanów do masowego pójścia do urn.

Zwycięstwo to pozwoli obozowi Demokratów wywierać większe wpływy w głównych komisjach parlamentarnych w Senacie. Znacząco ogranicza też wpływ umiarkowanego demokratycznego senatora Joe Manchina, grabarza na wiele dużych projektów administracji Bidena.

Obamie na ratunek

Aby zrealizować swoje ambicje, Demokraci wezwali graczy wagi ciężkiej do ratowania. Były prezydent Barack Obama, prawdopodobnie jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci w partii, prowadził kampanię w Atlancie w zeszłym tygodniu.

Reżyser Spike Lee gratuluje zwolennikom demokratycznego senatora Raphaela Warnocka w noc wyborczą w Atlancie 6 grudnia 2022 r.

O wadze i zainteresowaniu tego pojedynku: na głosowanie wpłynęło prawie 400 milionów dolarów (382 miliony euro), najwięcej w wyborach śródokresowych.

Historycznie rzecz biorąc, Gruzja zaskoczyła Amerykę po pokonaniu Republikanów, preferując Joe Bidena nad Donaldem Trumpem w wyborach prezydenckich w 2020 r., a następnie dwa miesiące później wysyłając dwóch Demokratów do Senatu.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Midterm 2022: „Brak republikańskiego tsunami sam w sobie jest zwycięstwem obozu Demokratów”
READ  W Brazylii prezydent Bolsonaro wywołał skandal związany z kosztownymi szczepionkami

Z wieloma rekordami sportowymi na swoim koncie, republikanin Herschel Walker, uważany za jednego z najwybitniejszych graczy w historii futbolu uniwersyteckiego, późno zajął się polityką.

60-latek sądził, że uda mu się przejąć mandat Raphaela Warnocka, który zanim został senatorem stanu Georgia w 2021 r., był pastorem z dawnego biura Martina Luthera Kinga w Atlancie.

Jednak kampania pro-Trumpowego kandydata Afroamerykanów została dotknięta kilkoma skandalami. Herschel Walker, znany ze swoich antyaborcyjnych postaw, został oskarżony między innymi o to, że płacił kilku swoim byłym współpracownikom za dokonywanie aborcji.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Midterm 2022: Większość w Izbie Reprezentantów i Republikanie zamierzają zorganizować oblężenie Białego Domu

Świat z Agence France-Presse