Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W trakcie tego prezydent rozwiązuje parlament i stawia w stan oskarżenia

Prezydent Peru Pedro Castillo zarządził rozwiązanie parlamentu w środę, 7 grudnia, na kilka godzin przed głosowaniem nad postawieniem go w stan oskarżenia. Głowa państwa zapowiedział także utworzenie tzw „wyjątkowy rząd”.

Głowa państwa, wywodząca się z ruchu marksistowskiego, ogłosiła w przemówieniu w Pałacu Rządowym „Tymczasowo rozwiązać Kongres Republiki i ustanowić nadzwyczajny rząd nadzwyczajny”I obiecałem „wezwać do jak najszybszego zwołania nowego Kongresu z uprawnieniami założycielskimi”.

„Ta nie do zniesienia sytuacja nie może dłużej trwać iz tego powodu, w odpowiedzi na żądania obywateli… zdecydowaliśmy się na utworzenie rządu nadzwyczajnego, mającego na celu przywrócenie praworządności i demokracji”.Uzasadnił to przed wyszczególnieniem podjętych działań. Do czasu powołania nowego parlamentu „Rząd będzie rządzony dekretem ustawowym”.Przewodniczący Castillo kontynuował, ogłaszając również A Od dzisiaj godzina policyjna Między 22:00 a 4:00 rano

„To zamach stanu”.

Posłowie w dużej mierze zatwierdzili wniosek o dymisję kilka godzin później

„Reorganizacja sądownictwa, sądownictwa, ministerstwa, KRS i Trybunału Konstytucyjnego”.również zadeklarował, pytając „Dla wszystkich osób posiadających zakazaną broń” przyłączać Przekaż sprawę policji krajowej w ciągu siedemdziesięciu dwóch godzin..

Policja krajowa „Poświęci wszystkie swoje wysiłki rzeczywistej i skutecznej walce z przestępczością, korupcją i handlem narkotykami oraz zapewni niezbędne do tego środki”.Następnie zwrócił się do organizacji społeczeństwa obywatelskiego „Aby wspierać te decyzje, które pozwolą nam postawić nasz kraj na ścieżce rozwoju”..

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Peru: Pedro Castillo osłabł po wszczęciu szóstego dochodzenia wstępnego

Prezydent Pedro Castillo dokonał zamachu stanu. Naruszył artykuł 117 peruwiańskiej konstytucji i jest nielegalny. To jest samo-rewolucja”.A w odpowiedzi Agence France-Presse (AFP) Augusto Alvarez, niezależny analityk polityczny.

„To zamach stanu skazany na niepowodzenie, Peru chce żyć w demokracji”Francisco Morales, prezes Trybunału Konstytucyjnego, powiedział w radiu RPP. „Nikt nie jest winien posłuszeństwa uzurpatorskiemu rządowi”, on dodał. W środę prawicowy parlament Peru miał debatować nad nowym wnioskiem o postawienie go w stan oskarżenia „trwały brak moralny”.

Lisa Kenna, ambasador USA w Limie, również wezwała na Twitterze „Prezydent Castillo ponownie rozważa swoją próbę rozwiązania Kongresu i zezwolenia instytucjom demokratycznym na działanie zgodnie z Konstytucją”..

„moralna impotencja”

Policja przed parlamentem w Limie, 7 grudnia.

Wniosek o zwolnienie „moralna impotencja” Pedro Castillo, którego akredytacja była transmitowana na żywo w telewizji, zaaprobowało ją 101 ze 130 parlamentarzystów. Pan Castillo, wybrany w lipcu 2021 r., wcześniej unikał dwóch podobnych propozycji, ostatnio w marcu 2022 r.

READ  LIVE - Music Festival: wreszcie koncerty w licencjonowanych restauracjach i barach

Opozycja oskarżyła go wówczas o ingerencję w rzekomą sprawę korupcyjną z udziałem jego otoczenia oraz o popełnienie „zdrada” Ogłaszając, że jest gotowa do referendum w sprawie dostępu do Oceanu Spokojnego sąsiedniej Boliwii, której odmówiono dostępu do morza, obwiniła ją także o nawrót kryzysów ministerialnych i utworzenie czterech rządów w ciągu ośmiu miesięcy, co jest bezprecedensowe w Peru.

Był to szósty wniosek o postawienie w stan oskarżenia parlamentu Peru „moralna impotencja” przeciwko prezydentowi sprawującemu urząd od 2017 r., po tych wniesionych przeciwko Pedro Pablo Kuczyńskiemu (z prawej) w 2018 r. i Martínowi Vizcarrze (w środku) w 2020 r. Odsunięcie pana Vizcarry wywołało brutalnie stłumione demonstracje, w wyniku których zginęło dwóch, a stu zostało rannych. Jego odejście sprawiło, że Perot mianował trzech prezydentów w ciągu pięciu dni.

Przeczytaj także Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Peru: Pedro Castillo, kandydat na nauczyciela dla ubogich w wyborach prezydenckich

Świat z Agence France-Presse