Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

na zdjęciach | Tak wygląda życie w kosmosie dla turystów SpaceX

Pierwsza kosmiczna misja turystyczna SpaceX wystartowała w środę wieczorem z Florydy, a czterej pasażerowie na pokładzie – miliarder i trzech innych Amerykanów – byli świadkami ponad 25 zachodów słońca i 25 wschodów słońca.

• Przeczytaj także: Turyści SpaceX rozmawiają z Tomem Cruisem z kosmosu

• Przeczytaj także: Amerykańscy turyści kosmiczni spędzili pierwszy dzień na orbicie

Obraca się z prędkością około 28 000 km/h, na wysokości wyższej niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Aktualizacja tego, co wiemy o ich życiu na pokładzie.

Pasażerowie na pokładzie statku SpaceX o nazwie Dragon. Ma 8 metrów wysokości i 4 metry średnicy, ale składa się z „sejfu”, do którego załoga nie może się udać, oraz kapsuły, która tworzy ich miejsce życia.

Francja Agencja prasowa

Ta kapsuła ma tylko 9 metrów sześciennych.

Na konferencji prasowej w przeddzień startu jeden z pasażerów, Chris Sembrowski, porównał to doświadczenie do podróży z przyjaciółmi w kamperze — pojeździe, którego nie da się tu zatrzymać, aby zaczerpnąć świeżego powietrza w razie potrzeby.

Dokładna technologia toalet zainstalowanych w samolocie jest utrzymywana w tajemnicy przez SpaceX.

Francja Agencja prasowa

Ale wiemy, gdzie są w kapsule: „Toalety są w suficie”, powiedziała pasażerka Hayley Arsenault w filmie dokumentalnym Netflix o misji. Jak wyglądają? „Dosłownie deska, którą usuwasz, i rodzaj lejka”, śmiała się, definiując: „W przestrzeni nie ma góry ani dołu”.

Znajduje się w pobliżu nowej kopuły obserwacyjnej, zainstalowanej na Smoku po raz pierwszy w tej misji, która zapewnia 360-stopniowy widok na wszechświat. „Kiedy ludzie muszą iść do łazienki, będą mieli wspaniały widok” – powiedział lider ekspedycji miliarderów Jared Isakman w wywiadzie dla Business Insider.

Prywatność zapewnia prosta zasłona.

Pasażerowie są „zdrowi” i „szczęśliwi”, napisał w czwartek SpaceX na Twitterze. Ze swojej strony Elon Musk zauważył, że rozmawiał z nimi i że „wszystko (było) w porządku”.

READ  Zanim zaczniemy mówić o „życiu na Wenus”, musimy odkryć więcej cząstek

Na czterech zdjęciach zamieszczonych w sieciach społecznościowych widzimy ich uśmiechniętych, w czarnych koszulkach SpaceX i włosach Hayley Arceneaux unoszących się w stanie nieważkości.

Można ją również zobaczyć zaglądając przez kopułę obserwacyjną – największe jednoczęściowe okno, jakie kiedykolwiek wysłano w kosmos.

Jednym z celów misji jest zbieranie danych, aby lepiej zrozumieć wpływ środowiska kosmicznego na początkujących.

Francja Agencja prasowa

„Pobraliśmy kilka próbek z różnych części naszego ciała, aby ocenić, jak zmieniły się zarazki w ciągu tych trzech dni w kosmosie” – powiedziała Hayley Arsenault w piątek podczas raportu z postępów, który był transmitowany na żywo na YouTube.

Rejestrowane są również tętno, sen, a nawet nasycenie krwi tlenem, podobnie jak ich zdolności poznawcze.

Ale pasażerowie zakładają, że oni również mogą skorzystać. W kopule obserwacyjnej spędzają „dużo czasu”.

Pasażer Sian Proctor pokazał w piątek rysunek na pokładzie kapsuły, którą w kosmos wciągnie prawdziwy smok.

W ich menu jest zimna pizza.

Chwile w muzyce też są na randce. Każdy jeździec przygotował własną playlistę z dziesięcioma utworami, a Chris Sembrowski zagrał w piątek kilka melodii na ukulele.

Ten instrument, między innymi, musi następnie zostać zlicytowany po powrocie do Szpitala Dziecięcego St. Jude (Memphis, Tennessee), gdzie pracuje Hayley Arsenault, leczona tam jako dziecko chore na raka. Celem misji jest zebranie w sumie 200 milionów dolarów, w tym 100 milionów ofiarowanych przez Jareda Isaacmana.