Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na zdjęciach, na zdjęciach. Po pięciu miesiącach cierpienia z powodu „kopuły upałów” zachodnią Kanadę zalały powodzie

po l „kopuła cieplna”Zrobić drogę dla „rzeka atmosferyczna”. W połowie listopada prowincja Kolumbia Brytyjska w południowo-zachodniej Kanadzie doświadczyła nadzwyczajnych opadów deszczu, które wywołały powodzie i osunięcia ziemi oraz zmusiły do ​​ewakuacji tysięcy ludzi. To ekstremalne zjawisko pogodowe pojawia się niecałe sześć miesięcy po oszałamiającej fali upałów, która podniosła termometr do 49,5 stopnia Celsjusza i wywołała niszczycielskie pożary, takie jak ten, który spustoszył małe miasteczko Lytton w tym samym hrabstwie.

Na początku lipca w środę, 17 listopada, ogłoszono tam stan wyjątkowy, a następnego dnia wojsko zostało rozmieszczone, aby pomóc mieszkańcom pozostawionym przez złą pogodę. „Wraz ze zmianą klimatu musimy reagować na częstsze i poważniejsze sytuacje kryzysowe wewnętrzne”, co prowadzi do „silny popyt” Według Agence France-Presse, z pomocą armii dowodzi generał Wayne Air.

Kanał Franceinfo powraca ze zdjęciami w tym klipie od jednego końca do drugiego, 140 dni później, jak zauważył na Twitterze meteorolog specjalizujący się w tej okolicy.

ewidencja opadów

W niedzielę ustanowiono kilka rekordów opadów wzdłuż rzeki Fraser, która zaczyna się w Vancouver i opada na wschód, po czym wspina się na północ w kierunku Lytton: Abbotsford (150 000 osób) odnotowało 100 mm opadów dziennie. Poprzedni rekord z 1998 roku wynosił 51 mm, szczegóły Kanadyjski geolog John J. Clagg, w artykule, który opublikował Rozmowa*. Dzielnica Al-Amal (gdzie kręcono film) Rambo W 1981 r.) otrzymał 174 mm w jeden dzień, pięciokrotność kwoty otrzymanej… przez cały 2018 r. W mieście Chilliwack padł kolejny rekord: 154,6 mm.

W obliczu tych danych kanadyjski meteorolog Armelle Castellane cytuje wiadomości ze świata*, stwierdziłem, że kwalifikator dostosowuje się do sytuacji: „zadziwiający”. „Prawdopodobnie przeanalizujemy te liczby w nadchodzących dniach i tygodniach, ponieważ są one naprawdę niezwykłe” – powiedział. Ona dodała.

READ  bezpośrednio. Wojna na Ukrainie: Władimir Putin mówi, że rosyjska gospodarka „stabilizuje się”

Widok z lotu ptaka na Abbotsford, Kolumbia Brytyjska (Kanada), wtorek 16 listopada 2021 r. & nbsp;  (HANDOUT / MIASTO ABBOTSFORD)

Abbotsford znajduje się 30 km od Oceanu Spokojnego. Film opublikowany przez korespondenta telewizji krajowej CBC, pokazuje małe fale formujące się na powierzchni wody.

Te ulewne deszcze są wynikiem „rzeki atmosferycznej”, magazynu o zjawiskach meteorologicznych nauka i życie Opisany w 2019 r. jako „Ukryty potwór klimatyczny”. wiedzieć „Korytarze burzowe wypełnione bardzo gęstą parą wodną o szerokości prawie 400 km i długości co najmniej 2000 km, wszystkie zawieszone na wysokości 1,5 km”.

według Badanie opublikowane w 2020 r.* W recenzji charakter temperamentu Został cytowany przez witrynę sieć pogodowa*, „Skład rzek atmosferycznych wzrósł od 1948 roku, [ce qui] Jest to prawdopodobnie związane z rosnącą temperaturą powierzchni morza na zachodnim Pacyfiku, [lequel est] z powodu zmian klimatycznych spowodowanych działalnością człowieka”. Szacuje, że liczba dni naznaczonych tym zjawiskiem wzrosła o 20%..

powodzie i dewastacje

Powodzie spowodowane ulewnymi deszczami można zobaczyć z kosmosu, publikował na Twitterze (z Ziemi), kanadyjski astronauta Chris Hadfield, udostępniając zdjęcia z NASA.

Opady deszczu w ostatnich dniach spowodowały wiele osuwisk, blokując dostęp do dróg i autostrad.

Zniszczona droga na wschód od Chilliwack, wzdłuż rzeki Fraser, w Kolumbii Brytyjskiej (Kanada) 14 listopada 2021 r. & nbsp;  (Brytyjski transport dla Kolumbii/AFP)

Pod koniec czerwca i na początku lipca miasto Merritt przyjęło ocalałych z wioski Lytton, 100 kilometrów na zachód, a następnie spustoszonej przez pożar. Tym razem przyszła kolej na 7000 mieszkańców Merritt, którzy od poniedziałku opuścili swoje domy, po wybuchu powodzi. Oczyszczalnia ścieków.

Szczególnie ucierpiała infrastruktura na obrzeżach miasta. British Columbia Road Services poinformowało, że w kilku miejscach autostrada Coquihalla została zmieciona. Władze zidentyfikowały pięć szczególnie dotkniętych obszarów między miastami Hope i Merritt, oddalonymi o około 100 kilometrów.

W sierpniu ten odcinek autostrady łączącej Hope i Merritt był już zamknięty na kilka dni. Trzy miesiące przed tym, jak teren nawiedziły powodzie i lawiny błotne, po obu stronach tej ruchliwej drogi wybuchły dwa pożary lasów. W artykule poświęconym złej pogodzie kanadyjski geolog John J. Clagg ustala możliwy związek między tym pierwszym nadzwyczajnym wydarzeniem a powagą zniszczeń zaobserwowanych tego lata. Pokazuje, że zwęglona gleba jak zwykle nie chłonie wody Rozmowa*. „Możliwe, że spływ na tych spalonych ziemiach mógł zostać spotęgowany przez zjawisko przepuszczalności wody w glebie”., on pisze.

Jeśli ulewne deszcze powodowały, że rzeki podnosiły się z koryta, lokalni meteorolodzy dodają, że deszcze przyczyniły się również do odwilży na dużych wysokościach w tych górzystych regionach, powodując dalsze pęcznienie rzek. w ostatnim, Kanadyjski meteorolog Armelle Castellane zginął śmiercią męczeńską wiadomości ze świataz jego strony wskazuje, że obfite opady deszczu obserwowane od połowy września przyczyniły się do nasiąkania łąk, które nie są w stanie wchłonąć więcej.

Ewakuacje i ranni

Ratownicy wciąż szukają trzech zaginionych osób w pobliżu Pemberton, na północ od Vancouver, które w czwartek zostało dotknięte osuwiskiem. Tam znaleziono ciało kobiety.

Po tym, jak prawie 7000 mieszkańców Merritt zostało ewakuowanych w poniedziałek, 200 osób zostało ewakuowanych z Hope, dzięki specjalnie wynajętemu pociągowi, który miał dotrzeć do większych przedmieść Vancouver, kiedy społeczność została odcięta przez podnoszące się wody, burze i osuwiska. W Abbotsford ewakuowano prawie 600 ze 150 000 mieszkańców miasta.

Zdjęcia zostały zrobione w Opublikowany w środę Abbotsford pokazał rolników ratujących zwierzęta gospodarskie, czasami używając skuterów wodnych. Na tym wiejskim obszarze pasterze stracili cały swój inwentarz.

https://www.youtube.com/watch?v=pfjiiiiiy1D_I

W Merritt, Global News poświęciło w czwartek raport ratowaniu dziesiątek koni uwięzionych na zalanych polach.

Również w Meritum,Zespół reagowania kryzysowego w Animal Lifeline, służbie ratowniczej specjalizującej się w zwierzętach, zdołał pomieścić 600 świń pozostawionych na autostradzie, Donosiła lokalna prasa.

* Wszystkie linki oznaczone gwiazdką odnoszą się do artykułów w języku angielskim.