Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Gruzji Michaił Saakaszwili zatrzymał strajk głodowy po 50 dniach

Były gruziński prezydent i przywódca opozycji Micheil Saakaszwili w sobotę 20 listopada zakończył swój pięćdziesięciodniowy strajk głodowy w areszcie, po tym jak został przeniesiony do szpitala wojskowego w Gori, około 90 kilometrów na zachód od stolicy Tbilisi.

„Wciąż jest w stanie krytycznym i został umieszczony na oddziale intensywnej terapii”.powiedział AFP (AFP) swojemu osobistemu lekarzowi Nikoloz Kipshidze, określając, że przeciwnik zacznie „Zjedz później w sobotę”.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Traktowanie byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego budzi niepokój w Gruzji

Były prezydent Gruzji (2004-2013) przestał jeść 1On jest października, aby zaprotestować przeciwko uwięzieniu po powrocie do Tbilisi po latach emigracji na Ukrainie. Zemdlał w czwartek podczas spotkania ze swoim prawnikiem.

zmień ton

Władze gruzińskie początkowo odrzuciły zalecenia lekarzy, aby umieścić go w szpitalu w cywilnym zakładzie, po czym w piątek zmienili melodię i zabrali go na noc do szpitala wojskowego.

Tysiące zwolenników 53-letniego Saakaszwilego wyszły w piątek wieczorem na ulice stolicy Tbilisi, domagając się gwarancji odpowiedniej pomocy medycznej dla byłego przywódcy państwa kaukaskiego, uważanego obecnie za lidera opozycji.

W piątek minister sprawiedliwości Rati Brigadze oskarżył opozycję oWykorzystywanie zdrowia Saakaszwilego do jego absurdalnych celów politycznych.

Doktor Georgy Grigolia, który badał pana Saakaszwilego po jego niewygodzie w czwartek, powiedział AFP w czwartek, że „Życie było zagrożone” I to był on „Bezzwłocznie zostaje przeniesiony do kliniki cywilnej”.Przytoczył problemy z sercem i nerwami swojego pacjenta.

„bezprawne pozbawienie wolności”

„Nigdy nie przyjmę mojego bezprawnego więzienia”Saakaszwili powiedział na Facebooku w piątek wieczorem, dodając, że jest na to gotowy Stań przed sprawiedliwym procesem i zaakceptuj każdy wydany przez niego wyrok..

W 2018 r. Saakaszwili został skazany zaocznie na 6 lat więzienia za „Nadużycie władzy”Powiedział, że zarzuty były sfabrykowane i motywowane politycznie.

READ  Kongres odkłada głosowanie nad społecznym i klimatycznym aspektem planów inwestycyjnych Joe Bidena
Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Gruzja skomentowała los Micheila Saakaszwilego

„Kiedy zostanę zwolniony, dołączę do ciebie Równy do równego odbudować nasz krajPan Saakaszwili napisał. Podziękował rodakom za „Niesamowity dowód solidarności i człowieczeństwa” nazwana kampanią wyzwolić kraj Dominacja Gruzińskiej Partii Marzenia kierowanej przez oligarchę Bidzinę Iwaniszwilego. „Wierzę w nasze zwycięstwo jak nigdy dotąd”, Potwierdzony.

Aresztowanie Saakaszwilego zaostrzyło kryzys polityczny po wyborach parlamentarnych w 2020 r., które rządząca partia Gruzińskie Marzenie niewiele wygrała, a które opozycja uznała za oszukańcze.

Saakaszwili, prozachodni prezydent w latach 2004-2013, obecnie uważany za lidera opozycji, powrócił do Gruzji 1On jest Październik po ośmiu latach wygnania. Natychmiast aresztowany, osadzony w więzieniu na podstawie wyroku skazującego do „Nadużycie władzy”Co uważa za czysto polityczne.

Premier Irakli Garibashvili wywołał skandal, gdy ogłosił, że Saakaszwili „Miał prawo popełnić samobójstwo” I że rząd musiał go powstrzymać, ponieważ nie chciał porzucić polityki.

Świat z AFP