Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na pograniczu białorusko-polskim utrzymuje się wysokie napięcie

Niepewność nadal ciąży na losie migrantów na granicy Unii Europejskiej z Białorusią. Podobno setki osób ponownie przewieziono do polskiej granicy. Warszawa przygotowuje się do budowy muru.

Według władz polskich po wysłaniu sygnałów o deeskalacji reżim białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki wznowił transport migrantów na granicę z Polską. Około 500 osób zostało podobno przeniesionych w nocy od czwartku do piątku w strefie przygranicznej. Polscy strażnicy graniczni powiedzieli, że siły białoruskie próbowały ich oślepić laserami, aby uniemożliwić im reakcję.

500

imigranci

Według Warszawy siły białoruskie przewiozły 500 migrantów do polskiej granicy w nocy z czwartku na piątek.

Unia Europejska oskarża Białoruś o przewożenie migrantów z Iraku i Syrii do Mińska i kierowanie ich do Polski i Litwy, gdzie armia białoruska popycha ich do przekroczenia granicy. Ponad 4 tysiące osób utknęło w ten sposób na polskiej granicy w przerażających warunkach.

zacznij się uspokajać


„Łukaszenko spowodował ten kryzys. Robił rzeczy nielegalne i nieludzkie. Jego obowiązkiem jest samodzielne znalezienie rozwiązań”.

Piotr Stano

Rzecznik Komisji Europejskiej

Na początku tego tygodnia kryzys między Unią Europejską a Białorusią dobiegł końca, kiedy doszło do starć między migrantami, popychanymi i uzbrojonymi przez wojska białoruskie i polską straż graniczną..

Kanclerz Angela Merkel dwukrotnie rozmawiała z Łukaszenką, próbując załagodzić sytuację.

W czwartek wojska białoruskie dały Pozytywne oznaki zawiezienia 2000 migrantów do schroniska w szopie logistycznej. Ponadto ich rząd odesłał 400 Irakijczyków.

Kraje bałtyckie i Polska wściekają się na Angelę Merkel z powodu tego kontaktu z Łukaszenką, pierwszego od jej spornej reelekcji w 2020 roku.

Bruksela negocjuje z Mińskiem

„Łukaszenko spowodował ten kryzys. Robił rzeczy nielegalne i nieludzkie. Jego obowiązkiem jest samodzielne znalezienie rozwiązań” – powiedział Peter Stano, rzecznik Komisji Europejskiej odpowiedzialny za sprawy zagraniczne.

Unia Europejska potwierdza jednak, że rozpoczęła negocjacje z Mińskiem. „Jesteśmy w kontakcie z Białorusinami na poziomie technicznym, aby zobaczyć, jak migranci mogą być repatriowani” – kontynuuje.

UNHCR odmawia potwierdzenia piątkowego powrotu migrantów na polską granicę. „Trudno to zweryfikować, nie możemy iść na granicę” – powiedział Peter Stano. Musimy poczekać kilka dni, zanim wyciągniemy jakiekolwiek wnioski”.

W Polsce sytuacja jest nadal napięta, gdzie Estończycy i Brytyjczycy wysłali po 100 żołnierzy, aby ich wesprzeć.

Polska zbuduje mur


„Łukaszenko jest trochę jak wirus, pokazuje, co dzieje się nie tak w Europie”.

Filip Hensmans

Dyrektor Amnesty Belgium

W tym tygodniu Warszawa ogłosiła budowęMur o długości 180 km i wysokości 5,5 metra na granicy z Białorusią. Będzie wyposażony w kamery noktowizyjne i czujniki ruchu.

Polska chciałaby, aby Unia Europejska sfinansowała tę pracę. Na początku października 12 państw członkowskich napisało do Rady Europejskiej pismo popierające ten wniosek. NS UNHCR i wiele innych krajów, w tym Francja, to nie wchodzi w rachubę.

Dla pozarządowej sztucznej inteligencji mur byłby bezużyteczny. „Widziałem, że na granicy amerykańsko-meksykańskiej można przekroczyć każdy mur, chyba że co sto metrów jest strażnik”, mówi Philip Hensmans, dyrektor Amnesty Belgium.

„Łukaszenko jest trochę jak wirus, pokazuje, co jest nie tak z Europą” – dodaje. „Gdyby wcześniej Unia Europejska zareagowała, przyjmując kilka tysięcy migrantów, a następnie negocjując z liniami lotniczymi, które przewożą ich do Mińska, sytuacja prawdopodobnie by się uspokoiła”.

Wniosek

  • Polska obwinia Białoruś Sprowadzenie setek migrantów z powrotem na jego granice i zmuszenie ich do przekroczenia.
  • Po osiągnięciu szczytu na początku tygodnia, Po dwóch telefonach Angeli Merkel i Aleksandra Łukaszenki kryzys zdawał się opadać. UNHCR prowadzi z Mińskiem kontakty techniczne w celu repatriacji migrantów.
  • Zbudujesz Polskę Mur o długości 180 km wzdłuż granicy z Białorusiąo którego finansowanie prosi Unia Europejska.
READ  Sumitomo sprzeda swoje udziały w 32 Południowych kopalniach miedzi w Chile za około 1,5 miliarda dolarów.