Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mubasher – Kryzys na granicy polsko-białoruskiej: setki migrantów wróciły do ​​Iraku

Społeczność międzynarodowa

Główne mocarstwa Grupy Siedmiu wezwały w czwartek Białoruś do „natychmiastowego” zakończenia trwającego kryzysu migracyjnego na granicach Unii Europejskiej, oskarżając Mińsk o próby „odwrócenia uwagi” od łamania prawa międzynarodowego i praw człowieka.

W oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii (która sprawuje rotacyjną prezydencję Grupy Siedmiu), Francji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Włoch, Japonii i Unii Europejskiej potępili „koordynację białoruskiego systemu nielegalna imigracja przez jej granice”.

„Wzywamy reżim do natychmiastowego zaprzestania agresywnej i opartej na wyzysku kampanii, aby uniknąć większej liczby śmierci i cierpienia” – powiedzieli.

„Działania białoruskiego reżimu stanowią próbę odwrócenia uwagi od ciągłego lekceważenia prawa międzynarodowego, podstawowych wolności i praw człowieka, w tym praw własnego narodu” – napisali.

Kraje G7 proszą Mińsk o przyznanie organizacjom międzynarodowym „natychmiastowego i niezakłóconego dostępu do dostarczania pomocy humanitarnej”. Wyrazili swoją „solidarność” z Polską, Litwą i Łotwą, ofiarami „prowokacyjnego wykorzystania nielegalnej imigracji”, powiedzieli.

READ  Moskwa potwierdza aresztowanie rosyjskiego biznesmena kryptowaluty w Amsterdamie