Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Moskwa skrytykowała dostawę z Niemiec do Polski

Wiele krajów europejskich zarzuca Rosji dobrowolne ograniczanie dostaw.

Rosyjski gigant Gosprom trochę rządził ”RacjonalnyNiemcy odsprzedają gaz Polsce, zaprzecza zarzutom, jakoby Moskwa dobrowolnie ograniczała jego dostawy do Europy po w pełni rosnących cenach. „Obserwujemy odwrócenie przepływu gazu od 3 do 5 milionów metrów sześciennych dziennie z Niemiec do Polski i podobno na Ukrainę.Rzecznik Gospromu Siergiej Kubrianow powiedział w transmisji wideo w sobotę wieczorem.

jaGaz ten pochodzi z podziemnych zbiorników w Niemczech, z których 47% gazu zostało już wykorzystane. Zima dopiero się zaczyna… to niezbyt racjonalna decyzja, On kontynuował. Według niego ceny tych dostaw”Znacznie więcej niż moduły dostarczane przez Gazprom.

W środęManipulacjaW czwartek rosyjski prezydent Władimir Putin odpowiedział, że Gasprom nie dokonał żadnego nowego eksportu rurociągiem z powodu braku nowych zamówień europejskich.

Zobacz też – Rosyjskie zagrożenie dla Ukrainy: Waszyngton grozi Moskwie wykorzystaniem gazociągu North Stream jako „dźwigni”

Według Moskwy zarzuty są „bezpodstawne”

Europa Zachodnia od miesięcy boryka się z szaleńczym wzrostem cen gazu ze względu na takie czynniki, jak bardzo mroźna zima w latach 2020-2021, po epidemii ożywienie gospodarcze czy ograniczona podaż energii odnawialnej. Ceny gazu w Europie pobiły we wtorek nowy rekord wraz z nadejściem zimowych temperatur. Do tego dochodzą napięcia geopolityczne między UE a Moskwą, które odpowiadają za jedną trzecią europejskich dostaw.

Ludzie Zachodu podejrzewają, że Rosja ogranicza swoje dostawy, aby wywrzeć presję na Europejczyków, i w wielu przypadkach odnosi to sukces, zwłaszcza w związku z wprowadzeniem nowego rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2.Całkowicie bezpodstawne są zarzuty wobec Rosji i Gospromu, że dostarczamy niewielkie ilości gazu na rynek europejskiSiergiej Kubrianow odpowiedział w sobotę. „W tym roku Gazprom dostarczył do Niemiec 50,2 mld m sześc., o 5,3 mld więcej niż przed rokiem. Gasprom dostarczył już więcej gazu do Włoch, Turcji, Bułgarii, Serbii, Danii, Finlandii i Polski niż w zeszłym roku.”, wyliczył.

READ  Pani Yellen mówi, że postęp w negocjacjach w sprawie polskiego podatku nie powiódł się i należy kontynuować prace.

Rosję oskarżano też o niewysyłanie dodatkowego gazu do Europy przez Ukrainę z powodu wysokich napięć między Moskwą a Kijowem, a zarzuty zostały przez Moskwę oddalone.