Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mobilność w ramach programu Erasmus: Pięciu młodych stażystów z liceum wyjechało do Polski

Mobilność w ramach programu Erasmus: Pięciu młodych stażystów z liceum wyjechało do Polski

W ramach projektu związanego z mobilnością w ramach programu Erasmus w dniach 10 stycznia – 4 lutego pięcioro młodych stażystów z Liceum Opin wyjechało do Polski. Podczas trzytygodniowego pobytu prywatnie dołączyli do firmy.

Dało im to możliwość wyrażenia siebie w swoich konkretnych sektorach, w sumie czterech: budownictwie drewnianym, współpracy architektonicznej, wykańczaniu budynków i wreszcie budownictwie.

Niedawno w szkole średniej, w obecności burmistrza Eupen, Laurenta Alexandre’a i kilku interesariuszy tego projektu, takich jak nauczyciele, pięciu młodych stażystów indywidualnie rozmawiało o swoich polskich doświadczeniach. Jednak przed przybyciem na miejsce dyrektor liceum François Malguire, a obok niego Stephanie Tanso, dyrektor centrum szkolenia kadetów Akademii w Tuluzie, podziękowali wszystkim aktorom i partnerom tego projektu.

Projekt realizowany w liceum przez nauczyciela drewna Antonina Houssauda we współpracy z koordynatorką mobilności Erasmus CFA, Valérie Sammut.

W swoim przemówieniu dyrektor zauważył, że jeśli „Erasmus jest Unią Europejską, to także w ramach tego projektu CFA obejmującego praktyki zawodowe i szkołę średnią. Szkoła średnia, która nadal oferuje oba tryby, szkołę i naukę”.

Następnie to młodzi ludzie opowiedzieli i wyjaśnili między innymi pozytywne fragmenty swojego pobytu w Polsce, z którego będą doskonale wspominać – powtarzali.

Zadowoleni z pobytu w Polsce

Spotkaliśmy pięciu stażystów, którzy reprezentują 4 sektory w szkole średniej w Ubin: Charles i Mamadou, sektor wykańczający; Qasimou, sektor budowlany; Matisse, stolarz i Thomas, asystent architekta.

W Polsce Charles, Gassimo, Mamadou i Thomas pracowali w tej samej firmie, a Mathis pracował w innym miejscu, w innej firmie.

Co skłoniło Cię do podjęcia miesięcznej pracy w Polsce? Jednomyślnie: „Znalezienie czegoś innego to osobisty wybór. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że firmy, dla których pracujemy, potwierdziły nasz wybór”.

Czy bariera językowa nie utrudniała Pani kontaktów z polskimi „kolegami”? „W branży budowlanej potrafimy się porozumieć. Poprzez gesty, czyli trochę angielskiego, krótko mówiąc, niemal adoptujemy język międzynarodowy.”

READ  Niemcy odrzucają wniosek Polski o naprawienie szkód poniesionych w czasie II wojny światowej

Czy sprzęt jest taki sam jak we Francji? „W pewnym stopniu tak, sprzęt jest ten sam. Dlatego możemy się zrozumieć. Z drugiej strony sposób pracy jest inny. W Polsce jest mniej przepisów, mniej bezpieczeństwa i innych standardów, a co za tym idzie, więcej wolność.” W pracy. W Polsce pracujemy dłużej, ale ostatecznie jesteśmy mniej wydajni niż we Francji. „To, czego polscy pracodawcy oczekują, to jakość wykończenia.”

Carpenter Matisse przyznaje, że „odnalazł różnicę w artystycznym podejściu do pracy. To nie są te same metody pracy, co w naszej ojczyźnie, co czasami jest zaskakujące. Ale dostosowujemy się do tego i uczymy się. To wciąż jest celem tej rezydencji .” „.

Czy pogoda Was nie zmarzła? „Nie. Podobno mamy łagodną zimę i szczerze mówiąc, zostaliśmy dobrze przyjęci zarówno w życiu codziennym, jak i na budowach.”

Nie żałujesz niczego? „Nie, to wspaniałe doświadczenie i wszyscy zauważamy, że ten miesiąc minął bardzo szybko.

Znowu wyjeżdżasz? – Tak, to nie problem.