Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Misja na Księżyc w celu obserwacji nieznanego okresu we wszechświecie

Misja na Księżyc w celu obserwacji nieznanego okresu we wszechświecie

Czy współczesna astronomia zamierza zrobić znaczący krok naprzód, otwierając okno na najbardziej tajemniczy okres wszechświata, Ciemne Wieki? „Tak” Chcę wierzyć NASA i naukowcom biorącym udział w misji LuSEE-Night. Ta misja demonstracyjna technologii dla Lunar Radio Telescope obejmuje element naukowy mający na celu przetestowanie dwóch par anten zaprojektowanych do wychwytywania częstotliwości, które prawdopodobnie zostały wyemitowane w okresie Ciemnych Wieków.

To również Cię zainteresuje

[EN VIDÉO] Nowy scenariusz powstawania Księżyca Nowe symulacje superkomputerowe pokazują, że Księżyc mógł powstać…

Jak wyjaśnia nam Jean Schneider, badacz z Obserwatorium Paryskiego, aby iść do przodu „ Kluczowe pytania w astronomii, takie jak życie na niektórych egzoplanetach czy ciemna materia, będą ostatecznie wymagać wysokiej rozdzielczości kątowej, lustra o dużej powierzchni i dostępu do całego widma optycznego. „Jeśli przyszłe gigantyczne obserwatoria zostaną zbudowane na Ziemi”. Umożliwi to wiele osiągnięć naukowych „Księżyc, ze swoimi wyjątkowymi warunkami, jest także idealnym miejscem do zainstalowania obserwatorium, ponieważ byłoby to możliwe” Spraw, aby obserwacje nie były możliwe z Ziemi „.Brak atmosfery wokół Księżyca Umożliwia dostęp do całego zakresu widmowego „I jego niska grawitacja.” Ułatwi montaż bardzo dużych instrumentów oraz wpłynie na ich żywotność poprzez możliwość naprawy i udoskonalenia ich na miejscu », chciałbym zwrócić uwagę na Jana Schneidera.

Jeśli Jan Schneider w ramach konkursu ESA „Podróże 2050” prowadzi kampanię na rzecz „Podróży 2050” Zainstalowanie gigantycznego teleskopu po niewidocznej stronie Księżyca, pracującego w zakresie widzialnym i podczerwonym », NASA zdecydowała się skierować swoje wysiłki na opracowanie przydatnych technik instalacji radioteleskopu.

Astronom Jan Schneider wyjaśnia szczegóły projektu gigantycznego teleskopu na Księżycu

Pionierska misja i projekt

Przed rozważeniem instalacji obserwatorium na Księżycu konieczne będzie kilka wstępnych misji w celu sprawdzenia wielu technologii niezbędnych do jego obsługi. Nic więc dziwnego, że najbardziej zaawansowani w tej dziedzinie są Amerykanie, a wśród rozważanych projektów znajduje się misja LuSEE-Night. Ta wyjątkowa misja na Księżyc, finansowana przez NASA i Departament Energii, ma na celu przetestowanie kilku technologii, które można zastosować w radioteleskopie księżycowym. Konkretnie przetestowane zostaną dwie pary anten radiowych i akumulatorów, aby sprawdzić, czy będą one mogły skutecznie działać w mroźnych warunkach księżycowej nocy, kiedy temperatury mogą sięgać -170 stopni Celsjusza.

READ  Ponowne uruchomienie pola magnetycznego Marsa? Naukowcy mają rozwiązanie

Para anten, które zrewolucjonizują współczesną astronomię

Ta misja to nie tylko demonstracja technologii. Wzbudzają one również duże zainteresowanie naukowe, ponieważ te pary anten, mierzące 6 metrów długości, po rozmieszczeniu umożliwią wykrywanie fal radiowych z średniowiecza. Tak przynajmniej twierdzi zespół zajmujący się antenami Laboratorium Narodowe Lawrence Berkeley (Laboratorium w Berkeley).

Jak wyjaśnia Kaja Rotermund, badaczka ze stopniem doktora w Berkeley Lab, która pracuje nad antenami, misja ta powinna wyjaśnić, czy „ Możemy dokonywać tego rodzaju obserwacji z miejsca, w którym nigdy wcześniej nie byliśmy, a także w zakresie częstotliwości, których nigdy wcześniej nie byliśmy w stanie obserwować Głównym celem tego eksperymentu jest sprawdzenie, czy LuSEE-Night jest w stanie to zrobić Przechwytuj częstotliwości od 0,5 do 50 MHz „To właśnie w nich spodziewamy się, że ten okres będzie błyszczeć.

Możemy dokonywać tego rodzaju obserwacji z miejsca, w którym nigdy wcześniej nie byliśmy, a także z zakresu częstotliwości, którego nigdy wcześniej nie byliśmy w stanie obserwować

Na Ziemi atmosfera i ziemskie zakłócenia radiowe uniemożliwiają odbiór tych częstotliwości, co nie ma miejsca po niewidocznej stronie Księżyca, co blokuje fale radiowe wydobywające się z Ziemi, stąd wybór tego konkretnego miejsca. Zespół naukowy projektu zdaje sobie jednak sprawę, że LuSEE-Night” To przede wszystkim misja technologiczna „, potwierdza” Do odkrycia informacji z średniowiecza może być potrzebny większy i czulszy teleskop niż anteny LuSEE-Night „.

Zobacz 400 milionów lat historii wszechświata, jakiej nigdy wcześniej nie widzieliśmy

Ciemne Wieki to okres w historii wszechświata, który rozpoczął się zaledwie około 13,4 miliarda lat temu, wkrótce po rozpoczęciu Wielkiego Wybuchu (około 300 tysięcy lat) w następstwie rozprzestrzeniania się promieniowania kosmicznego, kiedy wydawało się ono gorące i ciemne. Kończy się pojawieniem się pierwszych świecących obiektów, kiedy powstają pierwsze gwiazdy i galaktyki. Niewiele wiadomo o tym okresie. Wszystko, co było wcześniej, jest na zawsze ukryte za tą całkowicie nieprzezroczystą „ścianą”.

READ  Korzyści z jabłek na odchudzanie i zdrowie

Misja ta wystartuje w 2025 roku na pokładzie komercyjnego lądownika Blue Ghost firmy Firefly Aerospace. Ma on działać przez co najmniej 18 miesięcy, co umożliwi sprawdzenie prawidłowego funkcjonowania akumulatorów podczas nocy księżycowych, które – pamiętajmy – trwają około dwóch tygodni. Aby przekazać te dane i komunikować się z Ziemią, LuSEE-Night będzie musiał skorzystać z satelity przekaźnikowego.