Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

120 000 soczewek wszczepionych we Francji wiąże się z poważnymi problemami z oczami

120 000 soczewek wszczepionych we Francji wiąże się z poważnymi problemami z oczami

Agencja Leków (ANSM) ostrzegła, że ​​około 120 000 soczewek wszczepianych do oka podczas operacji zaćmy we Francji cierpi na wadę, która może być przyczyną hipertonii ocznej.

Podczas tego zabiegu do oka wszczepia się kilka tysięcy soczewek wewnątrzgałkowychOperacje zaćmy we Francji Obecny Wada jakościowa Może być odpowiedzialny za hipertonię oczną (Zwiększone ciśnienie wewnątrz oka), stwierdziłAgencja Leków (ANSM) W komunikacie prasowym z dnia 6 października 2023 r. Głównym zagrożeniem związanym z nadciśnieniem ocznym jest Jaskra. Soczewki te są produkowane przez firmy NDE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (Eyecee jeden model) i Gwiazda Chirurgiczna Japonia (Model KS-SP) zainstalowany Pacjenci po operacji zaćmy W okresie od 10 grudnia 2021 r. do 30 marca 2023 r. Wada jakościowa dotyczy 60 000 soczewek Eyecee One firmy Nidek Co Ldt i 59 000 soczewek STAAR KS-SP został wszczepiony pacjentom francuskim, tj. ok 120 000 soczewek. Obecnie nie planuje się wszczepiania tych soczewek. Ale jako środek ostrożności, Wszystkie soczewki, których dotyczy problem, zostały wycofane Z ośrodków transplantacyjnych. Oni nie są Nie jest już dostępny ani używany Na rynku francuskim.

Efekty często zgłaszane są już w miesiącu po zabiegu

Wada ta jest związana z jakością Ryzyko uwolnienia cząstek Które mogą blokować siatkę beleczkową i Zapobieganie prawidłowemu odpływowi cieczy wodnistej z oka Stąd ołów Nadciśnienie oczne Co odpowiada Nienormalny wzrost ciśnienia Wewnątrz gałki ocznej. „Jest to efekt niepożądany, który może wystąpić po wszczepieniu dowolnej soczewki wewnątrzgałkowej. Większą częstość nawrotów obserwowano u pacjentów, którym wszczepiono te soczewki. Do chwili obecnej opisano większość przypadków hipertoniczności W miesiącu po operacji zaćmy„, precyzuje ANSM. Hipertonia oczna niekoniecznie prowadzi do zaburzeń widzenia, ale może się rozwinąć W kierunku jaskry Powoduje poważne objawy oczne, takie jak:

  • Rozmazany obraz
  • Utrata wzroku (peryferyjne pole widzenia)
  • Ból oka
READ  Teleskop Jamesa Webba obserwuje egzoplanetę K2-18b, której atmosfera zawiera dwutlenek węgla

Skąd mam wiedzieć, czy noszę te soczewki? Co robić?

Po operacji zaćmy, chirurg daje Karta modelu obiektywu wszczepiony, numer serii i datę wykonania operacji. Wszczepienie formularza prawdopodobnie będzie miało na Ciebie wpływ Aisi jeden NDE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ Albo model KS-SP z Gwiazda Chirurgiczna Japonia Twoja operacja zaćmy została przeprowadzona w okresie od 10 grudnia 2021 r. do 30 marca 2023 r. Jeśli się niepokoisz:

W przypadku braku objawów, Poczekaj na telefon z ośrodka transplantacyjnego w sprawie zwyczajowych corocznych badań kontrolnych zalecanych pacjentom po operacji zaćmy.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy ze wzrokiemSkontaktuj się ze swoim ośrodkiem transplantacyjnym lub okulistą. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych można zgłosić je na portalu sprawozdawczym Ministerstwa Zdrowia.

Chirurdzy i okuliści Zaproszone są ośrodki transplantacyjne Uważnie monitoruj pacjentów po przeszczepieniu. Z tego powodu ANSM zaleca planowanie Wizyta monitorująca dla zainteresowanych pacjentówPotem coroczne badanie. W przypadku każdego przypadku nadciśnienia ocznego i/lub początku jaskry stwierdzonego podczas jednego z corocznych badań kontrolnych wykonywanych u tych pacjentów, zapraszamy do złożenia raportu do ANSM za pośrednictwem portalu zgłoszeniowego.