Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Minimalny podatek dla międzynarodowych korporacji: Burmistrz ma nadzieję na zniesienie oblężenia Polski w czerwcu – Gospodarka

Minimalny podatek dla międzynarodowych korporacji: Burmistrz ma nadzieję na zniesienie oblężenia Polski w czerwcu – Gospodarka



Francuski minister finansów Bruno Le Myre ma nadzieję, że w czerwcu Polska przełoży się na przełożenie swojego sprzeciwu wobec prawa europejskiego.Minimalny podatek w wysokości 15% od zysków korporacji międzynarodowych, powiedział we wtorek. „Głęboko wierzę, że zakaz zostanie zniesiony do 17 czerwca, czyli do kolejnego spotkania ministrów finansów UE” – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli. Tytuł traktuje priorytetowo francuską prezydencję w Radzie UE, która kończy się z końcem czerwca.

Do weryfikacji projektu rozporządzenia przygotowanego przez Komisję Europejską wymagane jest jednomyślne głosowanie 27 państw członkowskich. Po pięciu latach debaty Francja chce, aby UE była pierwszym podmiotem prawnym w ramach OECD, w tym Polska – przez blisko 140 krajów – zrealizowała przyjęty w ubiegłym roku historyczny plan. Przeprowadzka ma wejść w życie w Europie 31 grudnia 2023 r. Pierwotnie zaplanowany na 1 stycznia przyszłego roku, został przełożony, aby usatysfakcjonować niektóre kraje, które chcą więcej czasu.

Tylko przeciwko Polsce26

Warszawa powtórzyła swój sprzeciw na początku kwietnia tylko wobec 26 partnerów. Jednak ze względu na niewystarczający postęp, punkt został usunięty z porządku obrad. Polskie weto wobec projektu rozporządzenia jest rozważane w Brukseli jako sposób na wywarcie technicznie uzasadnionej presji na uwolnienie 36 36 miliardów dotacji i pożyczek należnych Polsce w ramach europejskiego planu naprawczego.

Fundusz jest blokowany przez komisję od zeszłego roku ze względu na braki w niezależności sądownictwa Warszawy. Usunięcie ich potencjalnej bariery umożliwiłoby usunięcie polskiej bariery. Negocjacje w tej sprawie jednak trwają. Polski plan zostanie zatwierdzony „w ciągu najbliższych kilku dni lub tygodni” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Waltz Domprovsky na wtorkowej konferencji prasowej. Ministrowie.

„Przełamywanie barier”

„W ciągu ostatnich kilku dni kilka razy dzwoniłem pod mój polski numer (…). Myślę, że pracujemy nad usunięciem barier dla umów podatkowych międzynarodowych korporacji” – powiedział Bruno Le Myre.

READ  Polska i Litwa dokończą budowę gazociągów

Globalny podatek minimalny to tylko jedna część umowy OECD (znana jako kolumna 2).

Warszawa chce jednocześnie awansować na I filarze opodatkowania swoich spółek nastawionych na zysk, aby położyć kres pewnym praktykom uchylania się od płacenia podatków. Filar 1 jest skierowany konkretnie do firm cyfrowych, ale wymaga międzynarodowego porozumienia, które nie zostało jeszcze sfinalizowane.

W odpowiedzi na polskie zastrzeżenia Francja już zaproponowała dodanie deklaracji wyrażającej chęć UE do przyspieszenia realizacji obu umów. Sekretarz generalny OECD Matthias Gorman przyznał we wtorek, że umowa w ramach filaru 1 jest opóźniona w harmonogramie. „Jesteśmy przekonani, że wielostronna umowa zostanie sfinalizowana do połowy tego roku. Teraz mamy nadzieję, że do 2024 r. będzie więcej niż wystarczająca do solidnego wdrożenia do końca tego roku” – powiedział na konferencji w Davos.