Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Migrantów nie można już uważać za istoty ludzkie niż nieludzie i można ich pozostawić na morzu na śmierć”.

Platforma. Generalnie pod koniec czerwca 2021 r. Grecja zwróciła do Turcji dziesiątki uchodźców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Zamknięto ich, pobito, rozebrano do naga: byli nadzy. Grecja jest znajoma z tego powodu: już w marcu 2020 roku po całym świecie krążyły zdjęcia uchodźców odesłanych do Turcji w bieliźnie. Grecja została również oskarżona w grudniu 2020 r. o powrót na morze z nadmuchiwanymi łodziami zacumowanymi u jej wybrzeża w środku nocy z dziećmi na pokładzie.

Również w czerwcu 2020 r. Dania uchwaliła ustawę upoważniającą ją do przeniesienia całej procedury azylowej i negocjowała z kilkoma krajami afrykańskimi, aby za kilka milionów euro mogła przyjąć uchodźców, których Dania nie przyjęła. Chcesz więcej na jego ziemi. Nie ma znaczenia, że ​​Dania przyjęła tylko 1500 uchodźców w 2020 roku, nie ma znaczenia, że ​​jej rząd jest całkowicie socjaldemokratyczny: tutaj realizuje program skrajnie prawicowy – kraj bez uchodźców, gdzie azyl nie jest już możliwy, gdzie naruszane są najbardziej podstawowe zasady prawa do azylu.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Carsten Jensen: „Dania, polityczne laboratorium izolowanej i podzielonej Europy”

Ta pokusa outsourcingu azylu nie jest nowa. Wraz z Turcją Erdogana i Libią Kaddafim oraz jego następcami, wraz z innymi, europejscy przywódcy zgubili się w katastrofalnych negocjacjach. Nie chcemy tego ani dla Europy, ani dla Francji. Komisja Europejska oczywiście wyraża ubolewanie z powodu łamania azylu w ten sposób, ale bez wątpienia nie posunie się to daleko.

Nie poruszono kwestii azylu i imigracji

Choć mogą być szokujące i sprzeczne z europejskimi wartościami, praktyki Danii i Grecji są zasadniczo zgodne z linią, którą od kilku lat podąża europejska polityka azylowa: zamykanie granic, pozwalanie migrantom umierać na morzu, płacenie pieniędzy. Nasze zobowiązania i dni na naszą cześć. Od początku 2021 r. na Morzu Śródziemnym utonęło już prawie 1000 migrantów, a od 2014 r. ponad 20 000.

READ  Prowincje południowe cieszą się dużym zainteresowaniem polskich aktorów gospodarczych

Nowy pakt o azylu i migracji, wprowadzony przez Komisję Europejską we wrześniu 2020 r., tylko wzmacnia logikę outsourcingu i ograniczania azylu na terenie Europy. W piątek 16 lipca 2021 r. Litwa ogłosiła stan wyjątkowy, aby poradzić sobie z napływem migrantów z Białorusi na jej terytorium.

Masz do przeczytania 68,87% tego artykułu. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.