Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Międzynarodowy. Lekarze bez granic opuszczają granicę polsko-rosyjską z powodu braku dostępu do imigrantów

Organizacja wolontariacka Médecins Sans Frontières (MSF) ogłosiła w czwartek, że opuszcza granicę polsko-białoruską po zablokowaniu organizacji pomocowych dla migrantów i uchodźców. Komunikat pojawia się po Polsce na początku grudnia, po trzymiesięcznym przedłużeniu embarga na granicy z Białorusią nałożonego we wrześniu po rozpoczęciu kryzysu migracyjnego spowodowanego przybyciem tysięcy migrantów.

W oświadczeniu MSF wyjaśniło, że trzy miesiące temu wysłało zespół reagowania kryzysowego, aby pomóc migrantom i uchodźcom w przekraczaniu granicy między Białorusią a Polską. Organizacja postanowiła jednak wycofać swoją grupę „przez polskie władze, aby uniemożliwić im wjazd na teren pogranicza dżungli, gdzie grupy ludzi żyją w temperaturach poniżej zera i potrzebują pomocy. Pomocy medycznej i humanitarnej”.

Prośby o dostęp zostały odrzucone

„Od października MSF wielokrotnie starało się o dostęp do obszarów o ograniczonym dostępie i stanowisk straży granicznej w Polsce, ale nie udało się” – powiedziała Frauke Ossig, koordynator ds. sytuacji kryzysowych MSF na Polskę i Litwę. „Wiemy, że w dżungli za granicą wciąż ukrywają się ludzie, potrzebują wsparcia, ale mamy obowiązek pomagać im gdziekolwiek się znajdują. Nie udało nam się do nich dotrzeć w Polsce” – dodał.

Narody zachodnie oskarżają Białoruś o planowanie przyjazdu tysięcy imigrantów przez granice UE od lata 2021 roku w odwecie za sankcje nałożone po kontrowersyjnych wyborach w 2020 roku. Przekroczyć granicę.

Do 2021 roku w okolicy zginie co najmniej 21 osób

„W ciągu ostatnich sześciu miesięcy polscy strażnicy graniczni wielokrotnie przymusowo deportowali migrantów i uchodźców na Białoruś, łamiąc ich intencje dotyczące bezpieczeństwa międzynarodowego i naruszając ich prawa” – powiedział MSF. Migranci ukrywali się w lasach bez jedzenia, wody, schronienia czy ciepłej odzieży i próbowali przedrzeć się przez teren. Organizacja pozarządowa twierdzi, że do 2021 r. w regionie zginie co najmniej 21 osób.

W odpowiedzi na napięcia z Białorusią Polska postawiła ogrodzenie z drutu kolczastego i zmobilizowała tysiące żołnierzy wzdłuż 400-kilometrowej granicy. Dostęp do granicy mają wyłącznie osoby niebędące obywatelami, w tym organizacje wolontariackie. Rząd ogłosił w tym tygodniu, że wybrał pierwsze trzy firmy, które zbudują barierę zastępującą tymczasowe ogrodzenie.

READ  Polska chce kupić dom Pierre'a i Marie Curie w Saint-Rummy-Los-Chevrolet