Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Medytacja na święto Świętej Rodziny: „Bóg jest wierny swojej obietnicy”

Medytacja na święto Świętej Rodziny: „Bóg jest wierny swojej obietnicy”

Jezuita, ojciec Antoine Kerhuel, proponuje nam medytację poprzez czytania z Niedzieli Świętej Rodziny, roku liturgicznego B.

Teksty: Rodzaju 15, 1-6; 21, 1-3; Psalm 104 (105), 1-2, 3-4, 5-6, 8-9; Hebrajczyków 11, 8.11-12.17-19; Łukasza 2:22-40

Ostatni dzień roku 2023 zbiega się ze świętem Świętej Rodziny i staje się jasne, że teksty liturgiczne tej niedzieli zdecydowanie wskazują nam przyszłość. Pierwsze dwa czytania prowadzą nas do obecności charakteru Abrahama, który uwierzył w tego Boga, który obiecując mu niezliczone potomstwo, powołał go do opuszczenia domu ojca i udania się do nieznanej ziemi. Czytana dzisiaj Ewangelia przytacza zdumiewające słowa wypowiedziane przez dwóch starszych (Symeona i Annę) o Jezusie podczas przyprowadzania Jezusa do Świątyni: „Jezus – którego imię oznacza „”niech Bóg cię chroni» – Poprowadzi ludzi nie do nowej ziemi, ale do nowego życia… i uczyni to poprzez wejście w niesamowitą Drogę Męki i Zmartwychwstania. Teksty dotyczące obchodzonego przez nas święta wyraźnie mówią nam, że Święta Rodzina jest w służbie nowej przyszłości, którą Bóg otwiera dla ludu Izraela i całej ludzkości.

Wiara jest sercem podróży Abrahama. Abraham przyjmuje słowo, które odrywa go od codziennego życia, jakie prowadził w Chaldejczykach; Następnie wyrusza w stronę nowej krainy. Również Abraham przyjmuje z radością słowo, które zostało mu oznajmione, gdyż on i jego żona są już starzy, mają wiele potomstwa jak gwiazdy na niebie i piasek na brzegu morza.Wiara, która była w Abrahamie, cała jest zwrócona ku przyszłości, przyszłości. Co wcale nie oznacza, że ​​miał to wcześniej, ale objawia się w zażyłości, jaką utrzymuje z Bogiem przez wszystkie dni, czy to ciemne, czy jasne. Wiara Abrahama nie opierała się na dziedzictwie, ale na obietnicy. Autor Listu do Hebrajczyków, którego fragment będzie czytany w tę niedzielę, zdumiewa się tą wiarą, która pozwoliła Abrahamowi przejść przez tak wiele prób. Abraham to przeczuwał, przeczuwał i wiedział: Bóg jest wierny swojej obietnicy. Ta pewność kieruje jego życiem.

READ  Zginął rosyjski dziennikarz agencji prasowej RIA Novosti, a operator Deutsche Welle został ranny

Zadziwienie to esencja słów wypowiedzianych przez Starszych Symeona i Annę we fragmencie Ewangelii Łukasza wysłuchanym w tę niedzielę. Szymon otrzymał zapewnienie, że nie ujrzy śmierci, zanim nie ujrzy oczekiwanego przez Izrael Mesjasza. Kiedy zastał w świątyni Świętą Rodzinę, która miała przedstawić Jezusa, rozpoznał Mesjasza po zobaczeniu Dzieciątka Jezus i zaśpiewał pieśń radości. Jednakże Symeon nie głosi Mesjasza, który będzie nosił chwałę według świata, ale raczej Mesjasza, którego podróż będzie przebiegać przez próbę; W tym, co rozumiemy jako odniesienie do wzruszenia, Symeon mówi do Marii:Miecz przebije twoją duszę„Anna ze swej strony w dalszym ciągu głosi chwałę Bożą i mówi o tym dziecku tym, którzy czekają na Mesjasza. Maryja i Józef zachowują w pamięci pełne mocy słowa, które usłyszeli w dniu przedstawienia Jezusa do świątyni. Możemy wierzą, że te słowa wyznaczały im drogę w towarzyszeniu dzieciństwu Jezusa.

Dlatego Święto Świętej Rodziny jest dla nas okazją do refleksji nad wiarą, do której powołane są nasze rodziny. He s'agit d'a foi qui se nourrit de la fidélité de deux avec étard, d'une foi tournée vers l'avenir que d'us donne, d'une foi habitée par une obietnica: en Jesus, ze względu na naszą umowę . życie.

Niech nasze rodziny promieniują tą wiarą, niezależnie od trudności, jakie napotykają w życiu codziennym. Mam nadzieję, że każdy członek naszych rodzin – bez względu na wiek – rozkwitnie, odkrywając miłość, z jaką Bóg prowadzi każdego człowieka ku życiu. Niech nasze rodziny wzrastają jako prawdziwe Kościoły domowe, uważne na przyjęcie obietnicy, którą Bóg daje każdemu w Jezusie.

Szczęśliwego Nowego Roku 2024 wszystkim!

Postępuj zgodnie z medytacją zaproponowaną przez jezuitę, ojca Antoine’a Kerhuela.