Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Medmix wycofał się z Polski po lokalnych sankcjach wobec rosyjskiego partnera

Przez Le Figaro z AFP

wysłane

Ta zawartość jest niedostępna.

Viktor Vekselberg, rosyjski partner firmy Medmix. Olga MALTSEWA / AFP

Szwajcarska grupa Medmix, która specjalizuje się w systemach wtryskowych, odnotowała w środę gwałtowny spadek zysków za 2022 r., obciążony decyzją o wyjściu z Polski po lokalnych sankcjach wobec rosyjskiego partnera Viktora Vekselberga. Grupa, która produkuje systemy wtryskowe do pielęgnacji zębów i kosmetyków oraz budownictwa, odnotowała spadek zysku netto o 73,7% do 11,6 mln franków szwajcarskich (11,7 mln euro) pod ciężarem odpisów aktualizujących wartość aktywów związanych z decyzją o wycofaniu się z działalności. W Polsce – czytamy w komunikacie prasowym.

„Czytaj więcej – W Bordeaux dzikie igły”dr Masza»

Wpływ zbycia jej działalności w Polsce wyniósł 24 mln franków szwajcarskich. Ponadto wydano 6 mln franków na zwiększenie produkcji w fabrykach poza granicami Polski. W wyniku rozstania ze szwajcarską grupą Sulzer, Medmix ogłosił w maju, że zawiesza działalność swojej fabryki we Wrocławiu, na południowym zachodzie kraju, po lokalnych sankcjach wobec partnera, które miały efekt domina.

Ta zawartość jest niedostępna.

Podobnie jak Sulzer, ofiary, Medmix gwałtownie zaprotestował, tłumacząc, że jego akcjonariuszowi nie powiodło się i nie ma kontroli nad spółką. W styczniu zdecydował się wystawić swój biznes w Polsce na sprzedaż. Viktor Vekselberg, urodzony na Ukrainie rosyjski miliarder bliski Władimirowi Putinowi, zainwestował w wielu firmach przemysłowych w Szwajcarii w połowie 2000 roku, w tym OC Oerlikon, która specjalizuje się w maszynach tekstylnych i powłokach powierzchniowych, a zwłaszcza w produkcji Sulzer. Rury przemysłowe.

W 2021 roku Medmix został wydzielony z Sulzera w ramach IPO, dając rosyjskiemu miliarderowi udziały w firmie, która produkuje wszystko, od urządzeń dozujących do pielęgnacji zębów po systemy automatycznego wstrzykiwania dla diabetyków czy pistolety do klejenia dla budownictwa. Według raportu rocznego Medmix, jego udział wynosi 40,54% poprzez firmę inwestycyjną Tiwel.

Po stracie ponad 6% we wczesnej fazie handlu, akcja powróciła do pozytywnego poziomu, rosnąc o 0,45% do 17,76 franków szwajcarskich o 08:37 GMT, co oznacza spadek na rynku o 0,70%. Medmix, który odnotował obrót w wysokości 477 mln franków, czyli o 4,3 proc.

„Czytaj więcej – Medmix sprzeda swoją działalność w Polsce w obliczu lokalnych sankcji wobec rosyjskiego partnera

Do 2023 roku planuje wzrost sprzedaży o 5-7% poprzez nową fabrykę w USA, przejęcie w Hiszpanii i niedawne przejęcie firmy kosmetycznej w Chinach. mówi grupaCele średnioterminowe„odpoczynek”Niezmiennie„. Nadal ma roczną stopę wzrostu sprzedaży na poziomie 8% i marżę operacyjną brutto na poziomie 30%, nawet przy tym celuZostał on na krótko opóźniony przez zamknięcie swojej bazy w Polsce„, Przyznaje.

READ  Zanieczyszczenie: Tysiące ryb ginie w rzece na granicy Niemiec i Polski