Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Media donoszą, że Niemcy wysyłają czołgi Leopard, a Stany Zjednoczone mają pójść w ich ślady

Media donoszą, że Niemcy wysyłają czołgi Leopard, a Stany Zjednoczone mają pójść w ich ślady

Co więcej, Berlin wysłałby bezpośrednio eskadrę kilkunastu maszyn, czekając, aż europejscy sojusznicy z NATO (Polska, kraje bałtyckie, Grecja itp.) czy nawet rozpoczynająca proces akcesyjny Finlandia zdecydują się wysłać jednostki jako dobrze. Kanclerz Olaf Scholz ma przemawiać w środę w południe w niższej izbie niemieckiego parlamentu, aby ogłosić decyzję i upoważnić kraje posiadające Leopardy 2 do zrobienia tego samego.

Podczas konferencji prasowej w Berlinie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział we wtorek, że „wyraźnie zachęcał kraje partnerskie, które mają gotowe do użycia czołgi Leopard, do szkolenia sił ukraińskich na tych czołgach”. Szef NATO przyjął „jasny przekaz” od Pistoriusa, który pełnił urząd niecały tydzień temu.

Niemieckie stanowisko, które może się rozprzestrzenić: według CNN prezydent USA Joe Biden finalizuje obecnie dostawę czołgów ciężkich M1 Abrams i może ogłosić ją w tym tygodniu.

Znaczący wpływ

Zakończenie bardzo długich negocjacji z Niemcamipomimo usilnych żądań Kijowa. Niemcy od czasu straszliwej i śmiercionośnej wojny na Wschodzie w latach 1941-1945 nie chciały wysyłać czołgów do walki z Rosją, aby uniknąć niebezpieczeństwa eskalacji. Olaf Schultz od kilku tygodni był pod presją, by wyrazić zgodę, zwłaszcza z Polski, ale także w swoim rządzie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpowiedział, że „takie dostawy nie wniosą nic dobrego” do stosunków rosyjsko-niemieckich. Dzięki tym dostawom Ukraina będzie miała najlepsze zachodnie czołgi ciężkie, ponieważ Wielka Brytania obiecała jej 12 Challengerów 2. Prawdopodobnie czekając na francuskie Leclercs.

Zdaniem obserwatorów, te pojazdy opancerzone mogą mieć znaczący wpływ na Ukraińców w obliczu odbicia przez wojska parowe niektórych terytoriów na wschodnim froncie Ukrainy.