Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Maroko ją szpieguje, Mediapart składa skargę

Skarga została złożona w Paryżu w poniedziałek Francuski serwis informacyjny Mediapart, po otrzymaniu wiadomości, że dwa telefony do niego
dziennikarze Była szpiegowana przez marokański serwis za pomocą
Izraelski program PegasusMedia internetowe podały w artykule.

Numery telefonów komórkowych dla „Lénaïg Bredoux i autorstwa Edwy’ego Blenella (Współzałożyciel serwisu) wśród dziesięciu tysięcy atakowanych przez marokańskie służby wywiadowcze za pomocą oprogramowania szpiegującego dostarczonego przez izraelską firmę NSO”, potwierdziły media w Internecie, po opublikowaniu tych rewelacji w kilku adresach,
Nie świat, opiekun i Washington Post.

Dziennikarze „Ciszy”

W ciągu kilku miesięcy opresyjny aparat królestwa Sharivan naruszał prywatność dwóch dziennikarzy, podważał zawód mediów i wolność prasy oraz kradł i wykorzystywał dane osobowe i zawodowe. Żaden inny telefon nie był szpiegowany przez członka zespołu Mediapart.”

W swoim artykule Investigative Media wyjaśnia szczegółowo, w jaki sposób szpiegostwo telefoniczne zbiegło się z „represjami niezależnego dziennikarstwa w Maroku”, w szczególności wobec dziennikarza śledczego Omara Radia. Dla Mediapart cel był jasny, aby „uciszyć niezależnych dziennikarzy w Maroku, próbując dowiedzieć się, w jaki sposób prowadzimy śledztwo w tej dziedzinie”.

Reakcja władz francuskich

Dlatego strona wskazuje, że postanowiła w poniedziałek w imieniu swojego dziennikarza złożyć skargę do prokuratury w Paryżu, aby wymiar sprawiedliwości mógł „przeprowadzić niezależne śledztwo w sprawie tego szpiegostwa na dużą skalę, które zorganizował we Francji i Maroku ”.

Bez względu na konsekwencje prawne, jest rzeczą oczywistą, że ten atak na podstawowe wolności, dokonany przez obce mocarstwo na niezależną gazetę, wymaga od władz francuskich stanowczej odpowiedzi, przekraczającej granice zasad. Czekamy na to – dodają media śledcze.

READ  W Malezji miażdżone są nielegalne komputery górnicze