Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Małe podróże we wszechświecie Huberta Reevesa

Małe podróże we wszechświecie Huberta Reevesa

Skąd przyszedł the świat ?

Skąd to pochodzi?Jest świat ? Z czego to jest zrobione? Jakie są jego prawa? Jak to działa? Co się z nim stanie? Jesteśmy dziećmi ziemi i ludzi. Co tutaj robimy?

Te pytania nasuwają się nam niestrudzenie, a w szczególności kwestia pochodzenia świata, który najbardziej zaspokaja nasze pragnienie: najwyraźniej chodzi tu o coś bardzo głębokiego. Bo istnieje prawda udowodniona przez antropologów: prawie wszystkie społeczności ludzkie, duże czy małe, mocne czy słabe, zagubione na skalistej wyspie czy na jałowej pustyni, zaproponowały „historię świata”. Różnorodność i bogactwo historii, jakie przynoszą z czterech stron planety, robi wrażenie (tak, można być kulistym i mieć cztery rogi…). Czasami wydaje się, że inne historie, metafizyczne czy religijne, są w stanie ugasić nasze pragnienie odkrycia źródła. Oceniamy je jako wiarygodne, wystarczające, niemal ostateczne, ale bardzo szybko pojawiają się znowu te same pytania, nie do powstrzymania: poruszają się, zmieniają teren, a czasem zacierają się, pozwalając zrozumieć, że odnoszą się do obcej rzeczywistości poza naszą rzeczywistością. bezpośrednia rzeczywistość. Wiedza jest dostępna. Są też fizycy, którzy mówią do nas z pewnością wielka eksplozjagoniąc za prawdziwym znaczeniem, jakie należy nadać tym dwóm krótkim słowom – duży i eksplozja – które na odludziu podpaliłyby proch, dolewając oliwy do ognia, niczym kropla wody złamałem wielbłądowi grzbiet, tyle że w tym przypadku był to wazon Całkowicie pusty, a w dodatku nawet wazonu nie było.

Zawroty głowy i cuda kosmologii: Dzięki bardzo nieznanym koncepcjom nauka ta zabiera nas w obszary, w których nasz umysł traci grunt pod nogami, zdobywając grunt, zakładając oczywiście, że on (nasz umysł) ma co najmniej jedną (nogę).

READ  Ostateczne wyniki misji mikroskopu

Gość: Hubert Reeves, sponsor nowej kolekcji „Voyage dans le cosmos” zaproponowanej przez gazetę Le Monde.

Najbardziej interesuje mnie to, czy istnieje życie gdzie indziej.

Coraz więcej banków odmawia pożyczania pieniędzy na projekty związane z poszukiwaniem węgla i ropy. Jest to ruch, który rozprzestrzenia się bardzo szybko i może odegrać bardzo ważną rolę. Trzeba przyznać, że to dobrze wpływa na morale żołnierzy! Jeśli się poddamy, to koniec.

Dziś kluczem jest zapewnienie, aby planeta nadawała się do zamieszkania i była przyjemna. To właśnie jest zasadniczo zagrożone, ponieważ jesteśmy tak potężni. Ludzie stali się tak potężni, że zagrażają sobie.

Retransmisja z 22 lutego 2020 roku na cześć astrofizyka Huberta ReevesaZaginął 13 października 2023 roku.

Metoda naukowa

58 minut

Metoda naukowa

58 minut