Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mała Polska Davos mocno wspiera Ukrainę

Podobnie jak w Davos ministrowie ścierają się z przedsiębiorcami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. Podobnie jak Davos, okrągłe stoły następują po sobie w tak szybkim tempie, że można zrezygnować z remisu. Podobnie jak Davos, odbywa się w małym ośrodku narciarskim, którego hotele witają uczestników przyjazną atmosferą, idealną na nieformalne wymiany i dyskusje biznesowe… poza tym, że tu jesteśmy w Polsce, na „Forum Ekonomicznym”. Karpacz działa dokładnie na wzór swojego słynnego szwajcarskiego arcymistrza.

Ma już swoje 31. w tym rokumi Wydanie, 6-8 września. To małe Davos rozgrywa się na Górnym Śląsku, w masywie Sudetów. Wybrana stacja Karpacz zamieszkuje zwykle 4000 mieszkańców. Jest popularny wśród rowerzystów i turystów pieszych na początku września. Obecnie składa się z dobrej połowy polskiego rządu i 5 tysięcy uczestników z całej Europy Środkowej.

Muzycy Sergeya Bubki lub zespołu Kałusz

Skromniejszy DavosPolskie forum skupia przede wszystkim przedstawicieli krajów ościennych… Omawiane tematy mają ten sam poziom ambicji, co w Davos: mówimy o zdrowiu, edukacji, cyberbezpieczeństwie, innowacjach, inwestycjach… Jeśli chodzi o gości, mają tę samą różnorodność w przypadku niektórych znanych tematów.

W tym roku możemy spotkać byłego ukraińskiego tyczkarza Siergieja Bubkę czy muzyków zwycięskiej w Eurowizji grupy Kalush Orchestra. Mogą znaleźć się w tej samej windzie, co była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarovic lub Francuz Jerome Pitron, który przyjechał opowiadać o swojej książce o wojnie z rzadkimi metalami.

Forum Karpacz nie ma bezpośredniego połączenia z Davos. Ale w tym samym duchu organizuje go niezależna fundacja Orientalistyka (OSW) w Warszawie. W roli Klausa Schwaba, założyciela Davos, mamy prof. Zygmunta Berdyszowskiego, prawnika i byłego posła na Sejm RP. Nadzoruje rozwój tego wydarzenia z okazji powrotu do szkoły.

Bez ustępstw wobec liberałów, proamerykanów i Putina

Forum Carbox wyróżnia się w jego wyrażonym znaczeniu: tutaj możesz znaleźć siebie, a zwłaszcza elity krajów, które zostały porzucone przez ból komunizmu i nie chcą tam wracać. Podtrzymują liberalne, czasem konserwatywne wartości i są otwarcie proamerykańskie. Nie wahają się opisać obecnego rosyjskiego reżimu jako państwa „faszystowskiego”.

READ  Polska pokonała Słowenię w półfinale Euro siatkówki

Tak więc w tym roku forum jest w dużej mierze zdominowane przez wojnę na Ukrainie. Realizowaliśmy z sesji inauguracyjnej po południu 6 września, w której uczestniczyli burmistrz Lwowa, polski minister kultury czy wiceprezes sieci społecznościowej TikTok dla Europy. Prelegenci zgodzili się zdenerwować Europę „Nie wyciągnięto lekcji z przeszłości” I zadzwoń „Całkowite zwycięstwo Ukrainy nad Rosją”.

„Potrzebujemy zjednoczonej Europy”, Minister Kultury przedstawił Piotra Glińskiego. Musimy usłyszeć: „Zjednoczeni za nami”. Wezwał do zakazu wszystkich rosyjskich mediów w Unii i całkowitego zakazu wiz dla obywateli Rosji, których projekty nie są przychylnie postrzegane w stolicach Europy Zachodniej. Ale od Carbox wojna ukraińska jest zaledwie kilka kilometrów dalej. Bałtyk, Polacy, Rumuni obawiają się porażki Ukrainy, która natychmiast stanie się kolejnym celem Rosji.

Niektórzy przedstawiciele Europy Zachodniej

W tym roku na forum zaproszono wielu przedstawicieli Ukrainy, ekspertów i wyższych urzędników państwowych z tego kraju, aby bezpośrednio przedyskutować sposoby przeciwdziałania rosyjskiej inwazji, energetykę, obronę i rozważania. Okres powojenny i integracja Ukrainy z Unią Europejską.

Co zaskakujące, wymiany te odbywają się bez znaczącej obecności przedstawicieli UE lub urzędników zachodnioeuropejskich. Najwyraźniej zrezygnowali ze spotkania, ponieważ polski rząd jest w konflikcie z Brukselą w sprawie polskiego prawa, które podważa niezawisłość sędziów. Ta nieobecność Starej Europy pokazuje ograniczenia Delikatna siła Polski.

Jednak, podczas gdy dziś głos Polski z trudem jest słyszany w największych stolicach Europy Zachodniej, jest to kraj coraz bardziej zmobilizowany do przyjmowania ukraińskich uchodźców i aspirujący do miana lidera regionu środkowoeuropejskiego. Forum Ekonomiczne jest wyrazem tej ambicji.