Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mahmoud Abbas spotyka się z Bennym Gantzem w Izraelu, ogłosił „środki budowania zaufania” z Autonomią Palestyńską

W środę 29 grudnia Izrael ogłosił serię środki budowy zaufania Z Autonomią Palestyńską po rzadkiej wizycie w stanie palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa na spotkanie z izraelskim ministrem obrony Bennym Gantzem.

Delegacja wysokich rangą urzędników palestyńskich pod przewodnictwem 86-letniego Abbasa omawiała we wtorek wieczorem kwestie bezpieczeństwa i gospodarki w domu pana Gantza w Rosh Ha’ayin, w centrum kraju. To pierwszy raz od 2010 roku, kiedy Abbas odwiedził Izrael na oficjalne spotkanie z członkiem izraelskiego rządu.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Około 58 miliardów dolarów w ciągu dwudziestu lat: wpływ okupacji izraelskiej na gospodarkę palestyńską według ONZ

A izraelskie Ministerstwo Obrony powiedziało w środę rano, że się zgodziło środki budowy zaufania Jako zaliczkę na rzecz Autonomii Palestyńskiej w wysokości 100 mln NIS (28,5 mln euro) w podatkach pobranych przez Izrael w jego imieniu, przyznanie 600 dodatkowych zezwoleń umożliwiających przedsiębiorcom przejazd po stronie izraelskiej oraz uregulowanie statusu dodatkowego 6000 Palestyńczyków żyjących na obszarze Zachodniego Brzegu pod kontrolą Izraela.

Już w październiku Izrael ogłosił rozliczenie statusu 4000 Palestyńczyków żyjących w Strefie C, dużym obszarze Zachodniego Brzegu znajdującym się pod izraelską kontrolą wojskową i cywilną, gdzie skoncentrowane są izraelskie osiedla. Jest to środek, który zapobiega ewakuacji tych palestyńskich rodzin i jest proponowany przez Izrael jako „Humanitarny”, został skrytykowany przez organizacje palestyńskie, które uważają, że Strefa C jest prawem Palestyńczyków i dlatego nie muszą domagać się, by tam mieszkało państwo żydowskie.

Podziały między Habbasa i Hamasu

Palestyński minister spraw obywatelskich Hussein al-Sheikh powitał spotkanie Rehabilituj to na Twitterze Z „Poważna i odważna próba” na korzyść decyzji „Polityka” konflikt. „Spotkałem się dziś wieczorem [mardi] Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas. Omówiliśmy wdrażanie środków gospodarczych i cywilnych oraz znaczenie wzmocnienia naszej koordynacji bezpieczeństwa”i Pan Gantz powiedział na Twitterze.

READ  Policja z Louisville ma być FBI

Ze swojej strony islamski ruch Hamas, który jest u władzy w Strefie Gazy oddzielonej od Zachodniego Brzegu i pod izraelskim oblężeniem, potępił spotkanie, mówiąc, że się od niego oddala. Duch narodowy narodu palestyńskiego I w ten sposób pojednanie reprezentacji palestyńskiej podzielonej między Zachodni Brzeg i Gazę.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Gazie młodzież palestyńska budzi się do życia, do śmierci

Takie zachowanie przywódców Autonomii Palestyńskiej zaostrza podział polityczny Palestyny (…) Zachęca w regionie tych, którzy pragną normalizacji z okupantem i osłabia pozycję Palestyny, która odrzuca normalizację”. Rzecznik Hamasu Hazem Kassem powiedział z Izraelem.

Spotkanie M. Abbas i Gantz przybyli niecały tydzień po wizycie w Izraelu i Zachodnim Brzegu, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake’a Sullivana, który dyskutował z Mahmoudem Abbasem na temat „Wznowienie znacznego poziomu pomocy gospodarczej i rozwojowej” ze Stanów Zjednoczonych.

Rząd Izraela mówi, że chce przedyskutować sposoby „ulepszyć” Poziom życia Palestyńczyków, bez dążenia do rozpoczęcia nowych negocjacji pokojowych, które utknęły w martwym punkcie od 2014 roku. Premier Naftali Bennett sprzeciwia się powstaniu państwa palestyńskiego.

Świat z AFP