Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Macron Monday w Urban, przeciwnik, który może się przydać

A ta podróż na Węgry, która pozwala prezydentowi Francji na odbycie tournée po 26 innych stolicach Unii, odbędzie się w ramach szczytu Grupy Wyszehradzkiej (Węgry, Polska, Czechy, Słowacja), któremu przewodniczy obecnie Viktor Orbán, premier Węgier

W czwartek szef państwa podkreślił, że jest „przeciwnikiem politycznym, ale europejskim partnerem”. „Bez względu na naszą wrażliwość polityczną i wybory, musimy współpracować dla Europy, dlatego moim obowiązkiem jest głos Francji i pomoc w budowaniu korzystnych kompromisów dla Europy”.

„Bardzo jasne, że będą spory na temat rządów prawa, ale myślę, że w kwestiach suwerenności i modelu wzrostu oraz wielu kwestii może być też umiejętność znalezienia pożytecznych kompromisów ”.

Jednak Emmanuel Macron często cytował Viktora Orbana jako przywódcę nacjonalistycznego i suwerennego obozu w UE, któremu sprzeciwia się obóz „postępowych” Europejczyków.

na ten sam tematTesty: Emmanuel Macron pięć lat

Dwóch felietonistów, jeden we Francji Kultury, a drugi w „Figaro”, wróciło, przeglądając swoje codzienne posty na temat udręczonego stanu Emmanuela Macrona… i trudności w ćwiczeniach.

Praktycznie rzecz biorąc, obaj przywódcy znaleźli już wspólną płaszczyznę, kiedy Emmanuel Macron powitał Victora Urbana w Pałacu Elizejskim w październiku 2019 r., szczególnie w odniesieniu do ochrony granic i potrzeby obrony europejskiej.

Ale Elysee potwierdza, że ​​Emmanuel Macron opowie w poniedziałek o punktach spornych i że „nie jest zwyczajem unikania”, podczas gdy Węgierska społeczność LGBT + Prezydent Francji wezwał do poruszenia tego tematu podczas spotkania z Victorem Urbanem w liście otwartym do magazynu Têtu.

Pierwszym gestem francuskiego prezydenta po jego przybyciu w poniedziałek do Budapesztu będzie również udanie się na grób zmarłej w 2019 roku filozof Agnes Heller, anty-Victor Urban, którego otrzymał w Pałacu Elizejskim w 2018 roku.

„Panie Macron, Węgry, które zamierzacie odwiedzić, są już krajem rządzonym przez skrajną prawicę” – zakwestionował burmistrz regionu Budapesztu, socjolog Gabor Eros, który powiedział, że był „zszokowany” wizytą francuskiego prezydenta.

„Zamierzasz odwiedzić kraj kierowany przez Marine Le Pen lub Erica Zemmoura”, w którym Victor Urban również rzucił czerwony dywan podczas swoich ostatnich wizyt, dodaje, potępiając „uogólnioną korupcję, anty-LGBT+, oszustwa wyborcze, oligarchów w gospodarka i masowe represje wobec społeczeństwa obywatelskiego”. Lojalność, jaką Viktor Orbán okazywał prezydentom Rosji i Chin.

Według Daniela Dicka, analityka promiejskiego w Węgierskim Instytucie XXI wieku, „węgierski premier ma wpływ na politykę europejską wykraczający poza Węgry”.

I dodaje: „Dla stosunków francusko-węgierskich, pomimo różnic między liberalnym Emmanuelem Macronem a konserwatywnym Victorem Orbanem, istnieją ważne punkty współpracy, na przykład w zakresie polityki energetycznej między tymi dwoma zwolennikami energii jądrowej”.

READ  Sprawa Pont Neuf: czym jest HK G36, broń używana przez policjanta?