Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Macron grozi wycofaniem armii francuskiej, jeśli Mali pójdzie „w kierunku” radykalnego islamu

Macron grozi wycofaniem armii francuskiej, jeśli Mali pójdzie „w kierunku” radykalnego islamu

Paryż, podobnie jak Unia Europejska, we wtorek potępił „niedopuszczalny zamach stanu” po aresztowaniu prezydenta Bah Ndawa i premiera Mukhtara Awaniego decyzją krajowego siłacza, pułkownika Asimi Gothy.

Emmanuel Macron powiedział, że Francja wycofałaby swoje siły, gdyby Mali maszerował „w kierunku” radykalnego islamu w wywiadzie dla Niedzielna gazeta (JDD) wyemitowany w niedzielę, po drugim zamachu stanu w ciągu dziewięciu miesięcy.

Francja, która ma około 5100 ludzi w Barkhane, wspiera Mali, które od 2012 r. Boryka się z falą dżihadystów z północy, która pogrążyła kraj w kryzysie bezpieczeństwa i rozprzestrzeniła się do centrum kraju. Ale Paryż, podobnie jak Unia Europejska, potępił we wtorek „niedopuszczalny zamach stanu” po aresztowaniu prezydenta Bah Ndawa i premiera Mukhtara Aouniego decyzją potężnego męża stanu, pułkownika Asimi Gothy.

Prezydentowi Mali Bah Ndawowi, który bardzo surowo podchodził do pieczęci między władzą a dżihadystami, powiedziałem: „Radykalny islam w Mali z naszymi żołnierzami? Nigdy w życiu! „Dziś w Mali jest taka pokusa. Ale jeśli pójdzie w tym kierunku, wycofam się” – ostrzegł francuski prezydent w wywiadzie dla JDD Podczas podróży do Rwandy i RPA.

Musimy „dużo inwestować”, aby zakończyć kryzys zdrowotny

Francuski szef państwa twierdzi również, że „wysłał wiadomość” do przywódców Afryki Zachodniej, że „nie będzie przebywał po stronie kraju, w którym nie ma już demokratycznej legitymacji ani transformacji”.

W ciągu trzech lat, jak wspomina, powiedział: „W kilku komisjach obronnych musieliśmy rozważać odejście”.

„Na szczycie Bao przygotowałem wyjście. Zostałem na prośbę stanów, ponieważ myślałem, że wyjście to destabilizujący punkt. Ale pojawia się pytanie i nie mamy zaproszenia, aby pozostać tam na zawsze” – powtórzył .

Emmanuel Macron ostrzega przed niepowodzeniem polityki rozwojowej w Afryce. „Mówię to bardzo wyraźnie, jeśli będziemy współwinni porażki Afryki, będziemy odpowiedzialni, ale zapłacimy też wysoką cenę, zwłaszcza w odniesieniu do imigracji” – powiedział.

READ  Oskarżając się nawzajem o nieprzestrzeganie rosyjskiego zawieszenia broni, Kijów i Moskwa świętują pełne prawosławne Boże Narodzenie.

Potwierdza, że ​​w związku z tym musimy „mocno zainwestować” w koniec epidemii Covid-19 „w odpowiednik planu Marshalla” i że społeczność międzynarodowa powinna „hojnie powiedzieć, że anulujemy część długu, aby pomóc Afrykanom . Zbuduj ich przyszłość ”.