Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Lekarze wzywają do globalnych działań przeciwko zagrożeniom klimatycznym

Opublikowano w sobotę, 29 maja 2021 r., O godzinie 16:52

Około 200 pracowników służby zdrowia demonstrowało w sobotę przed budynkami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Genewie, żądając od władz we wszystkich krajach uznania i podjęcia działań w celu przeciwdziałania zagrożeniom dla zdrowia związanym ze zmianami klimatu.

Nosili białe fartuchy i maski i jeździli lub pchali na wózku inwalidzkim dwa kilometry w międzynarodowym obszarze Genewy, do siedziby WHO.

Niektórzy trzymali gigantyczne sztandary wzywające do działania, w tym jeden pokazujący wysoki termometr, gdy temperatura wzrastała w czerwonym gradiencie w kierunku płonącej planety.

Po przybyciu przed budynek WHO przedstawiciele sieci działaczy klimatycznych Doctors for Extinction (Doctors4XR) złożyli petycję do dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa.

Tekst, podpisany przez ponad 1100 pracowników służby zdrowia z całego świata, potępia „bezwładność, bezczynność i żałosny dystans między przemówieniami a czynami”.

Władze ds. Zdrowia we wszystkich krajach, które obecnie uczestniczą w Światowym Zgromadzeniu Zdrowia, wzywają do „publicznego zadeklarowania, że ​​zmiany klimatyczne narażają ludzi na ryzyko śmierci, i do podjęcia działań już teraz w celu ratowania życia”.

„Rok po roku, oświadczenie za oświadczeniem, wielostronne instytucje – w tym Światowa Organizacja Zdrowia – ostrzegają nas, że zmiany klimatyczne i utrata bioróżnorodności zagrażają zdrowiu ludzkiemu na całym świecie” – czytamy w petycji.

Dodaje, że pracownicy służby zdrowia na całym świecie „codziennie borykają się z konsekwencjami degradacji środowiska dla naszych pacjentów i naszych społeczeństw”.

Petycja dotarła w kopercie ozdobionej rysunkiem zdrowego człowieka w temperaturze 37 ° C, a następnie „chory”, jeśli dodamy dwa stopnie, w „śmiertelnym niebezpieczeństwie” przy + 4 ° C i przy + 5 ° C, znak „także„ późno ”, po którym następują słowa:„ Jak wyżej Dla planety ”.

W petycji stwierdza się, że „konkretne środki wdrożone przez nasze rządy w żadnym wypadku nie są wystarczające”.

READ  W rosyjskiej telewizji ludzkość jest zaproszona, aby cieszyć się ostatnimi dniami przed nuklearną apokalipsą

Tedros Adhanom Ghebreyesus przywitał aktywistów i obiecał przeczytać ich list do państw członkowskich.

„Epidemia Covid-19 po raz kolejny rzuciła światło na intymny związek między zdrowiem ludzi a zdrowiem planety” – powiedział, podkreślając, że pokazała, „co się dzieje, gdy nie jesteśmy dostatecznie przygotowani i że nam się to nie udaje we współpracy ze sobą ”.

„Epidemia się skończy, ale nie ma szczepionki przeciwko zmianom klimatycznym” – powiedział.