Ludzie pojawili się na Madagaskarze już 10 500 lat temu

Zgodnie z najnowszymi odkryciami, ludzie pojawili się na Madagaskarze około 6000 lat wcześniej niż dotychczas sądzono. Pierwsi mieszkańcy wyspy polowali na Mamutaki - dziś już wymarłe, nielotne ptaki. Dowodem wcześniejszą obecność ludzi na wyspie są ślady pozostawione na kościach tych zwierząt.

Do tej pory, najstarszym śladem ludzkiej obecności na Madagaskarze były kamienne narzędzia pochodzące sprzed 4000 lat. Podczas nowych badań, na pochodzących sprzed 10 500 lat kościach Mamutaków odkryto ślady cięć i złamań, które według badaczy zostały pozostawione przez prymitywne kamienne narzędzia. W dwóch innych miejscach na wyspie, odkryte zostały kolejne kości, datowane na 6300 i 1100 lat, które również noszą ślady działaności człowieka.

Ustalenia badaczy sugerują, że ludzie żyli na Madagaskarze pośród ogromnych ptaków i innych dużych, wymarłych już zwierząt przez tysiące lat. Dalsze badania mają pomóc ustalić, czy ludzie osiedlili się na wyspie na stałe ponad 10,5 tys. lat temu, czy też zajęło im więcej czasu, aby osiągnąć wystarczająco dużą populację, aby zbudować wioski i przeprowadzać polowania na dużą skalę. Dla porównaniu, ptaki Moa wymarły zaledwie dwa wieki po pojawieniu się pierwszych Maorysów w Nowej Zelandii.

Jajo Mamutaka w porównaniu z jajem kurzym

Mamutak był przedstawicielem megafauny. Mierzył do 3 metrów wysokości, a jego masa mogła osiągać nawet 500 kilogramów. Wyginął stosunkowo niedawno, bo między XIV a XVII wiekiem. Wygląda na to, że Mamutaki stanowiły dla ludzi pokarm przez tysiące lat. Dziś, jedynymi pozostałościami po tych ptakach są szkielety i resztki jajek.

Warto dodać, że jaja Mamutaków były ogromne. Ich wymiary dochodziły do 34 cm długości, 1 m obwodu oraz do 10 kg wagi. Oznacza to, były prawdopodobnie największymi jajami w świecie współczesnych zwierząt, znacznie większymi od jaj strusia.

Miniaturka: Autor Velizar Simenovski


Źródło: Science News