Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Laura.  Bezdech senny: czy można z tego powodu umrzeć?

Laura. Bezdech senny: czy można z tego powodu umrzeć?

Profesor Ari Schwat, Obturacyjny bezdech senny, choroba czy zespół?

„Jeśli przyjąć definicję Światowej Organizacji Zdrowia, to jest to choroba. Wpływa na jakość życia. Utrudnia podmiotowi życie zawodowe i towarzyskie. Wiele badań epidemiologicznych pokazuje też, że bezdech senny zwiększa ryzyko chorób układu krążenia Im więcej bezdechów, tym większe ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych w dłuższej perspektywie. »

Jaki jest jego mechanizm?

„Podczas snu powietrze nie przepływa już przez górne drogi oddechowe. Oddychanie podczas snu zapewnia skurcz dwóch mięśni tworzących przeponę. Jeśli chodzi o serce, mamy automatyczne i regularne skurcze kontrolowane przez pień mózgu. Leżenie powoduje chaos. Jesteśmy w mniej dobrych warunkach mechanicznych. Może też odgrywać rolę gromadzenie się tłuszczu wokół gardła. Zmniejszony ton oznacza, że ​​drogi oddechowe będą zwężone na poziomie gardła. Najpierw będą wibrować, to jest chrapanie, a potem czasami zamkną się częściowo (hypnea) lub całkowicie, to jest bezdech. Mówimy o zatrzymaniu oddechu Podczas snu, gdy powietrze nie przechodzi przez dziesięć sekund. »

Nadwaga jest czynnikiem ryzyka.

Nie czujesz tego zjawiska?

„Brak powietrza spowoduje przebudzenie, które niekoniecznie jest świadome. Nazywa się to przebudzeniem mimowolnym, które często powoduje ponowne zwiększenie napięcia mięśniowego po kilku „niewdzięcznych” manewrach wdechowych. Oznacza to, że membrany kurczą się, ale drogi oddechowe pozostają zamknięte. otworzy się ponownie po pojedynczym skurczu. Albo dwóch, trzech, a nawet czterech skurczach. Pacjent niekoniecznie je zauważy. Te zdarzenia będą się powtarzać przez całą noc lub jej część. Więcej niż pięć zdarzeń na godzinę, mamy zespół bezdechu. Powyżej piętnastego roku życia mamy umiarkowany syndrom, poza tym jest to ciężki syndrom. »

Dotyczy głównie ciężkiego chrapania?

„Często jest to pierwszy krok. Nie ma bezdechu sennego bez silnego chrapania. Czynnikiem ryzyka jest również nadwaga. Odsetek osób otyłych z bezdechem jest wysoki. Jednak są też osoby bez nadwagi z zespołem bezdechu. »

Skąd wiemy, że cierpimy na bezdech?

„Często alarmuje otoczenie. Mąż zauważa przerwy w oddychaniu i chrapanie. poranne zmęczenie, trudności ze wstawaniem… Najbardziej dokuczliwa jest senność w ciągu dnia i zaburzenia czujności. W skrajnych przypadkach czujemy się senni. A potem pojawiają się inne reperkusje, takie jak nadciśnienie, którego nie można leczyć pacjentów z dużymi bezdechami.Dochodzi do tego fakt częstego wstawania w nocy w celu oddania moczu. »

READ  Ministerstwo Zdrowia rozszerzy szczepienie na najbardziej wrażliwe grupy

„Nie możemy się dusić w nocy”.

Przez dziesięć sekund nie jesteśmy już utlenieni. Czy możemy przez to umrzeć?

Nie. W nocy nie można się udusić, ale bezpośrednim skutkiem jest spadek nasycenia tlenem. »

Czy ten bezdech można leczyć?

Wymaga wielodyscyplinarnej opieki. Podejmij środki sanitarno-żywieniowe. Na przykład picie alkoholu wieczorem zmniejsza napięcie mięśniowe. Więc postaramy się to naprawić. Dług snu i zmiany fazowe również sprzyjają bezdechowi i przybieraniu na wadze. W przeciwnym razie jedną z najczęstszych recept pozostaje ciągłe dodatnie ciśnienie. Zabieg ten przeznaczony jest dla osób z poważnymi chorobami układu krążenia i problemami z czujnością. Jest to urządzenie noszone w nocy. Tworzy silny nacisk, który zapobiega zapadaniu się dróg oddechowych. To leczenie zmienia życie pacjentów. »

Ocena bezdechu sennego